Jak ubrać niemowlę do chrztu - praktyczne porady

ubranko do chrztuChrzest niemowlęcia to pierwsza poważna rodzinna uroczystość. Wielu rodziców ma dylemat, w co ubrać malucha na tę podniosłą chwilę.

Jak ubrać niemowlę do chrztu, aby estetyka odzienia harmonizowała z jego funkcjonalnością?

Zanim rodzice zakupią ubranko do chrztu dla swojego dziecka, warto by wzięli pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze - ubranko powinno być adekwatne do aury i temperatury za oknem. Po drugie - należy wziąć pod uwagę wiek niemowlęcia.

Strój do chrztu a wiek niemowlęcia

Tradycjonaliści zwykli chrzcić dzieci ok. 3-4 miesiąca. Tak małe dzieci podczas uroczystości chrzcielnej zazwyczaj leżą w wózkach, bądź na rękach rodziców lub chrzestnych. Z różnych przyczyn jednak chrzcimy również starsze dzieci. Niektóre z nich już pewnie siedzą lub są trzymane pionowo na rękach i przez to bardziej widoczne.

Od kilku lat rodzice ubierają mniejsze niemowlęta w wygodne, przewiewne śpiochy lub dwuczęściowe komplety najczęściej z bawełny. Mimo że śpiochy są codziennym strojem maluchów, istnieją ich odświętne warianty np. z haftem, koronką, żakardem lub dodatkowymi wstawkami atłasowymi. Mniejsze dzieci zazwyczaj otulamy kocykiem, betem lub rożkiem.

W przypadku dzieci powyżej 4-go miesiąca możemy pozwolić sobie na inne warianty stroju zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Strój do chrztu dla dziewczynek

Wybór stroju do chrztu dla dziewczynki bywa kłopotliwy. Szczególnie jeśli chcemy, by wyglądała jak mała księżniczka, ale jednocześnie, by czuła się w nim dobrze. Do dyspozycji mamy szeroki wybór lekkich, niedusznych kompletów (spódniczka i bluzeczka) lub sukienek bogato i skromniej zdobionych z przepaskami lub bez nich. Bardzo dobrze, gdy małą dziewczynkę zaopatrzymy w sweterek, np. ażurowy. Nie trącą myszką również pelerynki, także z kapturem. Te odzienia rewelacyjnie sprawdzą się w zimniejsze dni.

Pomimo że tradycja nakazuje, aby strój był w bieli, coraz częściej do głosu dochodzą kolorowe dodatki. I niekoniecznie różowe. Do dnia dzisiejszego rodzice cenią również zielone żywe dodatki, które rewelacyjnie współgrają ze śnieżnymi bielami.

Strój do chrztu dla chłopców

Wydawałoby się, że chrzcielna moda hojniej obdarza dziewczynki. Nic bardziej mylnego. Pośród strojów do chrztu dla chłopców również mamy w czym wybierać. Prócz tradycyjnych białych zestawów z bluzeczką i spodenkami bądź śpiochów, można ubrać malucha w mały garnitur. Do wyboru mamy również sweterki, kamizelki, kamizelki swetrowe, koszulki rozpinane, marynarki. Z tej garderoby można tworzyć różne warianty zestawień. Aby było jeszcze uroczyściej, małego bohatera możemy zaopatrzyć w krawat lub muszkę. Podobnie jak w przypadku stroju dla dziewczynek żywe dodatki również się sprawdzą.

Strój do chrztu - nakrycia głowy

Nakrycie głowy dla niemowlęcia to niezbędna część garderoby podczas uroczystości chrztu. Przede wszystkim mają chronić główkę i uszy dziecka przed niską temperaturą, czy przeciągami. Możemy wówczas nakryć dziecięcą główkę w tradycyjną skromną czapeczkę, przyozdabiając ją dodatkowo.

Dla starszych niemowląt możemy dopasować nakrycie głowy do całości stylistycznej ubioru. Tu do wyboru mamy elastyczne ozdobne opaski dla dziewczynek. Dobrze sprawdzają się kapelusze podwiązywane pod szyją, zazwyczaj delikatnie zdobione. Kapelusze mają także swoich amatorów wśród chłopców.

Beciki, kombinezony i rożki - funkcjonalne dodatki do chrztu

Powyższe dodatki są niezbędne. Przede wszystkim ze względu na pogodę, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Rożki i beciki sprawdzą się dla mniejszych niemowląt, które narażone są w tym czasie na różne infekcje. Jeśli chrzcimy dziecko w okresie zimowym, sprawdzone ubranko to ciepły kombinezon z kapturem w kolorze białym lub kremowym. Jeżeli z różnych przyczyn rezygnujemy z tego typu dodatków, zawsze warto mieć pod ręką kocyk, którym możemy okryć dziecko w różnym wieku.

Chrzciny to podniosłe wydarzenie, ale warto w tym wypadku zachować umiar i stronić od przepychu. Pamiętajmy, że trzy-, czteromiesięczne niemowlę musi być widoczne, a nie tonące w sutych falbanach.

Autor: kawaleczeknieba.pl

Komentarze