Jak udrożnić zatkany nos?

Zatkany nosZatkany nos to jeden z najczęstszych objawów przeziębienia, który bywa bardzo uciążliwy, zwłaszcza nocą, gdyż nie pozwala nam normalnie oddychać. Chociaż przeziębienie można wyleczyć samemu w domu i przy odpowiedniej interwencji nie trwa ono dłużej niż tydzień, istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z zatkanym nosem wcześniej, ułatwiając sobie zasypianie i funkcjonowanie w ciągu dnia. Zobaczmy, jak skutecznie udrożnić zatkany nos.

Inhalacje

Domowe inhalacje z udziałem pary wodnej i olejków eterycznych to świetny pomysł na udrożnienie zatkanego nosa. Para pomaga rozdzielić wydzielinę i nawilża śluzówki nosa, ułatwiając oddychanie. Inhalacja bywa nie tylko skuteczna, ale jest również niezwykle prosta do wykonania. Wystarczy miskę lub garnek napełnić gorącą, parującą wodą i dodać do niej olejek. Inhalację najlepiej wykonywać pod przykryciem.

Płukanki do nosa

W aptekach znajdziemy gotowe roztwory z soli fizjologicznej, służące do przepłukiwania nosa i zatok. Zaliczane są one aktualnie do najskuteczniejszych metod szybkiego udrażniania nosa. Robiąc taką płukankę przed pójściem spać, można ułatwić sobie oddychanie w trakcie snu.

Nawilżanie błony śluzowej nosa

Zatkany noc często związany jest z nadmiernym wysuszeniem śluzówek, które pojawia się szczególnie w okresie grzewczym, gdy przebywamy w zbyt ciepłym lub suchym otoczeniu. Do nawilżania błon śluzowych wykorzystać można już wcześniej wspomniane inhalacje lub postawić na nawilżające krople do nosa. Warto też pamiętać o systematycznym nawilżaniu pomieszczeń.

Zatkany nos - wylecz infekcję

Niedrożność nosa najczęściej jednak spowodowana jest infekcją, z którą łączą się także inne objawy, np. ból głowy, drapanie w gardle czy stan podgorączkowy. Jeżeli zauważymy u siebie podobne symptomy, najlepiej jak najszybciej zacząć działać, aby proste przeziębienie nie przerodziło się w poważniejszą chorobę.

Jak leczyć przeziębienie? Skuteczny w tym zakresie okazuje się środek na przeziębienie Aspirin Complex Hot, który doskonale wygrzewa, rozrzedza wydzielinę, pomagając udrożnić nos, a dodatkowo działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Gdy dopadnie nas infekcja, warto też postawić na odpoczynek (w miarę możliwości) oraz naturalne antybiotyki, np. czosnek, miód czy imbir, których działanie w zwalczaniu infekcji zostało potwierdzone.

Zatkany nos - kiedy udać się do lekarza?

W znacznej większości przypadków zatkany nos nie jest powodem do niepokoju, a dolegliwości przechodzą po kilku dniach. Jeżeli jednak problem będzie się nasilał, a do tego dojdą inne niepokojące objawy, takie jak silny ból głowy, wysoka gorączka czy dreszcze, konieczna będzie wizyta u lekarza. Warto wiedzieć, że zatkany nos może mieć także związek z zaburzeniami w obrębie budowy jamy nosowej lub całego układu oddechowego, niepokoić może więc także długo utrzymująca się niedrożność nosa, niepołączona z żadnymi innymi symptomami. Każdy nietypowy przypadek warto zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali, czy istnieją powody do wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Komentarze