Jak urządzić przytulny taras ogrodowy?

Taras ogrodowyPosiadanie przydomowego tarasu ogrodowego zapewnia duży komfort. To doskonałe miejsce nie tylko na relaks, lecz także na popołudniowe lub wieczorne spotkania z rodziną i znajomymi. Dzięki odpowiedniej aranżacji można nadać mu wyjątkowy klimat.

Na tarasie możesz zorganizować strefę wypoczynku, gdzie w rodzinnym gronie czy ze znajomymi będziesz ucztować przy (najlepiej) bezdymnym grillu, gdzie będziesz bawić się z dziećmi czy pielęgnować specjalnie wyselekcjonowane rośliny. Sprawdź, jak urządzić taras, by był funkcjonalny.

Urządzanie tarasu ogrodowego - o czym warto pamiętać?

Dom i ogród to dwie odrębne przestrzenie. Łącznikiem między nimi może być taras - z jednej strony czyni dom bardziej przytulnym, z drugiej zaś zapewnia stały kontakt z naturą. Aby dobrze wpasował się w otoczenie, należy odpowiednio go urządzić. Istotne jest umiejscowienie tarasu. Najlepiej wybudować go na poziomie gruntu - dzięki temu powiększy optycznie ogród i będzie stanowił przedłużenie przylegającego do niego pokoju. Jeśli jednak taras musi być położony nieco wyżej, warto połączyć go z resztą działki poprzez usypianie niewielkiej skarpy i posadzenie na niej roślin.

Aranżując taras, należy też zwrócić uwagę, aby jego przestrzeń dawała wrażenie intymności. Można ją zapewnić poprzez zasłonięcie tego obszaru specjalnymi matami lub osłonami wykonanymi np. z bambusa, wikliny, trzciny albo sztucznego materiału. Innym pomysłem na uniknięcie wzroku sąsiadów jest posadzenie wokół tarasu wysokich krzewów, np. tui lub cisów.

Nie można też zapomnieć o odpowiednim zadaszeniu. Jeśli w projekcie budowy nie przewidziano dachu nad tarasem, warto zainwestować w markizę lub duży parasol, która połączy dom i ogród. Tego typu udogodnienia sprawdzą się zarówno podczas słonecznych, jak i deszczowych dni.

Aranżacja tarasu: meble i dodatki

Aby nadać tarasowi przytulnego klimatu, należy odpowiednio go umeblować. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mebli ogrodowych, m.in. żeliwnych i rattanowych, które odznaczają się unikalnym, dekoracyjnym stylem. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są jednak modele wykonane z plastiku. Występują w wielu kolorach, dlatego bez trudu można znaleźć meble odpowiadające naszym preferencjom. Aby nadać im niepowtarzalnego charakteru, wystarczy położyć na krzesłach duże poduchy lub miękkie koce. Osoby, które lubią solidniejsze meble, mogą też postawić na drewniane wyposażenie tarasu i ozdobić je w podobny sposób.

Dopełnieniem aranżacji jest oświetlenie. Należy pamiętać, że głównym źródłem światła powinny być zewnętrzne lampy naścienne. Oprócz nich na tarasie można rozłożyć tzw. cotton balls oraz małe latarenki, które pełnią funkcję ozdobną i sprawiają, że przestrzeń staje się znacznie przytulniejsza.

Taras to doskonałe miejsce do posadzenia roślin w ozdobnych doniczkach. Można uprawiać na nim m.in. bratki, pelargonię i lawendę, a także zioła, które wydzielają piękny aromat.

Komentarze