Jak usunąć blizny po trądziku i pooperacyjne? Poznaj skuteczne zabiegi!

Leczenie bliznZastanawiasz się, jak usunąć blizny? Możliwe jest jedynie ich spłycenie, czy może istnieją metody, dzięki którym na zawsze zapomnisz o nieestetycznych zmianach? Jeśli i Ciebie nurtują takie pytania i chcesz poprawić wygląd pozbywając się śladów po trądziku, operacji, oparzeniu, czy czymkolwiek innym - poznaj skuteczne zabiegi stosowane w celu usuwania blizn!

W jaki sposób powstają blizny?

Blizny na twarzy i ciele to zmiany, które powstają w wyniku uszkodzenia, czyli przerwania ciągłości głębokich tkanek. Gdy dojdzie do urazu, tworzy się włóknista tkanka łączna, której kluczowym zadaniem jest zasklepienie brzegów ran. Ta naturalna reakcja obronna organizmu niestety często oznacza dla nas trwale pozostające ślady. Wszystko dlatego, że zbita tkanka jest słabo ukrwiona, a tym samym różni się od pozostałych tkanek skóry pod względem struktury, koloru i funkcji.

Rodzaj blizny zależny jest od wielu czynników, takich jak m.in.:

  • Wiek - w przypadku osób młodych dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu. Z tego też powodu rany zasklepiają się szybko, jednak często nie zanikają całkowicie, a pozostawiają ślady w postaci blizn. Jest to jedna z przyczyn tworzenia się blizn potrądzikowych, choć mogłoby się wydawać, że zmiany takie u osób młodych powinny się dobrze goić. Stan zapalny towarzyszący trądzikowi dodatkowo pogłębia deformacje uwidaczniając blizny.
  • Sposób postępowania po urazie - na stopień widoczności blizn duży wpływ ma to, w jaki sposób dbamy o świeżą ranę. Jeśli odpowiednio dezynfekujemy chore miejsce, dbamy o czystość rany i należycie wymieniamy opatrunki, zwykle powstająca blizna jest mniejsza.
  • Lokalizacja blizny - część ciała, na jakiej doszło do urazu, także wpływa na widoczność blizny. Jeśli powstaje ona w miejscu narażonym na ruchy tkanek, w tym na twarzy w miejscach związanych z ekspresją emocji, blizna może być większa i bardziej nierównomierna.

Czy blizny na twarzy i ciele można całkowicie usunąć?

To, jak usunąć blizny lub zredukować ich widoczność zależy przede wszystkim od ich głębokości, rozległości i rodzaju. Niektóre blizny mają charakter przerostowy (bliznowce), inne tworzą na skórze wgłębienia. Kluczowe znaczenie dla usuwania blizn ma więc fachowa ich ocena i dobranie odpowiedniej metody leczenia.

Do usuwania blizn stosuje się rozmaite metody, które mają na celu przede wszystkim wyrównanie nierówności poprzez pobudzenia tkanek do ponownej regeneracji. Jedną z metod opartych na takim działaniu jest laserowe usuwanie blizn. Jak było wspomniane, blizny są słabo ukrwione, dlatego poprawa dopływu krwi i wzmożona produkcja nowych komórek ma istotne znaczenie przy ich usuwaniu. Następuje ona zarówno pod wpływem promieni lasera, jak i nowoczesnych metod medycyny estetycznej, takich jak nakłucia, czy ostrzykiwania związkami odżywczymi.

Niektóre blizny, w tym potrądzikowe, możesz usunąć za pomocą mało inwazyjnych metod, np. peelingów kwasowych. Wówczas uzyskuje się efekty w postaci wygładzenia cery i wyrównania kolorytu, co ma istotne znaczenie w przypadku blizn, wokół których tworzą się zmiany pigmentacyjne.

Sposoby na usuwanie blizn

W przypadku płytkich blizn bardzo skuteczne okazują zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne. Do najczęściej stosowanych zalicza się poddanie skóry działaniu wspomnianych kwasów o różnym stężeniu, w zależności od rodzaju zmian. Peelingi chemiczne z kwasami nie tylko redukują widoczność blizn, ale także poprawiają kondycję skóry, ujędrniają ją i zmniejszają powstawanie kolejnych wykwitów.

Przy głębokich bliznach, np. powstających po operacji, ospie i oparzeniach, konieczna może okazać się intensywniejsza ingerencja w struktury tkanek. Wówczas doskonale sprawdzają się zabiegi przy użyciu lasera. Energia termiczna inicjuje produkcję nowych komórek, dzięki czemu blizna ulega przebudowie. Co więcej, laserowe usuwanie blizn pozwala na wyrównanie kolorytu cery i ujędrnienie skóry.

Zarówno zabiegi laserowe, jak i metody oparte na intensyfikacji przebudowy skóry poprzez wywołanie kontrolowanych mikrouszkodzeń, sprawdzają się zarówno w przypadku blizn, jak i rozstępów. Pamiętajmy, że nieestetyczne pasma na biuście, brzuchu, udach i pośladkach również są rodzajem zmian bliznowatych.

Nie wiesz, jak usunąć blizny i który zabieg okaże się dla Ciebie najskuteczniejszy? Sprawdź metody w Centrum DER-MED w Katowicach lub już teraz umów się na konsultację! Specjaliści dobiorą najlepszy sposób na usuwanie blizn, skierowany do konkretnego problemu, z jakim się zmagasz.

Komentarze