Jak wybrać idealne płytki łazienkowe?

Płytki łazienkowePłytki podłogowe i glazura to pierwsze rzeczy, na które zwracamy uwagę, wchodząc do łazienki. Wybierając kolory i wzory, nie zapominajmy, że będą nam towarzyszyć przez długie lata.

Jasne, ciemne, a może kontrastowe?

Wybór płytek łazienkowych jest w dużej mierze uzależniony od wielkości pomieszczenia. Płytki łazienkowe w małych wnętrzach powinny przybierać jasne barwy: biel, ecru, kawa z mlekiem czy delikatny beż.

Zielenie, błękity i fiolety mogą wystąpić jedynie w pastelowych odcieniach, niemniej nie są pożądane, gdyż należą do puli barw zimnych. Małe pomieszczenie wymaga ocieplenia i użycia delikatnej, neutralnej kolorystyki.

Sama faktura płytek powinna być pozbawiona dodatkowych chropowatości. Złym rozwiązaniem jest zastosowanie jednolitej barwy dla wszystkich płytek łazienkowych. Cieniowanie, bądź ułożenie glazury w konfiguracji od jaśniejszej do ciemniejszej barwy, jest jak najbardziej wskazane.

Skala barw powinna zmieniać się w systemie od najciemniejszej u dołu do najjaśniejszej ku górze. Jeżeli zależy nam na mocniejszym akcencie kolorystycznym, zawsze możemy zdecydować się na dekory.

Dekoracyjne płytki łazienkowe - kreatywność ponad wszystko

Dekory łazienkowe to idealny sposób na podkreślenie najciekawszych rozwiązań aranżacyjnych. Jeżeli chcemy uwydatnić nietypowy blat umywalkowy czy też podkreślić niestandardowy kształt lustra, warto sięgnąć po oryginalne i wyraziste wzory.

Pamiętajmy o jednak o zachowaniu równowagi kompozycyjnej i wyborze motywów, które pasują do wystroju pomieszczenia i nie kłócą się z jego kolorystyką. Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się motywy kwiatowe oraz oceaniczne. Zwolennicy minimalizmu mogą wybrać także płytki szklane, które prezentują się niezwykle efektownie w delikatnym oświetleniu.

Jak dobierać płytki?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie płytek ceramicznych, które są stosunkowo tanie i dostępne w wielu formach i kształtach. W sklepach z artykułami domowymi coraz częściej możemy znaleźć płytki ceramiczne imitujące drewno i kamień.

Sposób produkcji jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż płytki muszą być poddane maksymalnej obróbce i wyszlifowane do tego stopnia, aż zostanie wydobyta prawdziwa głębia ich wnętrza. Płytki sporządzone na wzór powierzchni drewnianych są nie tylko modne, ale przy okazji niezwykle ciekawe pod względem wizualnym.

Alternatywą dla osób ceniących sobie niekonwencjonalne rozwiązania jest zastosowanie szklanych paneli, które stanowią wspaniałą dekorację łazienki i mogą być zastosowane zarówno jako element wykończeniowy prysznica, jak i do wypełnienie wnęk. Kolejnym rozwiązaniem dekoracyjnym są płyty wielkoformatowe, które doskonale pasują do łazienki wykończonej w stylu minimalistycznym.

Ocena: 5.0