Jak zadbać o skórę na wiosnę?

Pielęgnacja cery na wiosnęZimą skóra jest narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mróz, zimny wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach sprawiają, że brakuje jej nawilżenia i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Staje się sucha, szara i szorstka. Dlatego potrzebuje regeneracji.

Kosmetyki dobre dla skóry

Ilość kosmetyków dostępnych na rynku sprawia, że niekiedy wybór odpowiednich produktów może być trudny. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy ich zakupie. W pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na skład. Unikaj kosmetyków, w których są obecne: konserwanty, sztuczne barwniki, parabeny, silikony, substancje zapachowe, detergenty alkohol. Wszystkie te składniki mogą spowodować podrażnienia lub reakcje alergiczne. Nie przyczynią się także do polepszenia wyglądu i kondycji skóry. Najlepiej kierować się zasadą, że im krótszy skład produktu, tym lepiej.

Warto zwrócić uwagę, aby w kosmetykach znalazły się naturalne substancje. Najczęściej są to wyciągi z roślin, które wykazują działanie korzystne dla skóry (np. łagodzą podrażnienia). Produkty powinny zawierać też witaminy, oleje roślinne, kwas hialuronowy i kolagen. Za bezpieczne uważa się tzw. dermokosmetyki, czyli kosmetyki połączone z farmaceutykami.

Kupując kosmetyki online, masz szansę dokładnie przeczytać ich skład, a także porównać kilka produktów, aby wybrać najlepszy dla siebie. Jeżeli masz problem z określeniem typu swojej cery, możesz skorzystać z pomocy kosmetologa lub dermatologa. Dzięki temu dobierzesz żel do mycia, krem, serum, peeling, który zaspokoi potrzeby twojej skóry.

Regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry

Skóra po zimie potrzebuje kompleksowej regeneracji. Bardzo ważne jest jej regularne oczyszczanie. Trzeba to robić codziennie rano i wieczorem. Dzięki temu usuwane są wszystkie zanieczyszczenia (m.in. pot, makijaż, kurz, drobnoustroje) i martwy naskórek. W efekcie nie dochodzi do zablokowania porów, a tym samym powstawania nieestetycznych zaskórników.

Oczyszczanie twarzy powinno zostać zakończone nałożeniem kremu nawilżającego. Czynność tę również należy wykonać rano i wieczorem. Pozwala to skórze zregenerować się, a do tego odbudowuje naturalną barierę ochronną. Dzięki temu cera jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jest to często pomijany punkt codziennej pielęgnacji i duży błąd. Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry. Uszkadza włókna kolagenowe, grozi oparzeniem, a także zwiększa ryzyko powstania zmian nowotworowych. Dlatego krem nawilżający na dzień musi mieć filtr przeciwsłoneczny.

Zdrowa dieta

Aby wspomóc regenerację skóry na wiosnę, warto przyjrzeć się swojej diecie. Do jadłospisu należy włączyć dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Zawierają one witaminy i minerały, które są niezbędne skórze. Nie można zapomnieć także o olejach roślinnych, orzechach, rybach, a także wypijaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (minimum 2 litry). Złe nawyki żywieniowe zawsze odbijają się na skórze. Najczęściej są widoczne w postaci nieestetycznych zmian skórnych.

Komentarze