Jak zadbać o swoje zdrowie po porodzie?

Zdrowie matki po porodziePo urodzeniu maluszka skupiasz się przede wszystkim na jego potrzebach, starając się zapewnić mu wszystko, co najlepsze. W przypływie nowych obowiązków zupełnie zapominasz o sobie. Tymczasem młoda mama powinna poświęcić nieco uwagi swojemu zdrowiu i zadbać o dobre samopoczucie.

O czym warto pamiętać?


Badania po porodzie

Pod koniec połogu, a więc w drugim miesiącu po urodzeniu dziecka, powinnaś udać się na badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz oceni stan szyjki macicy oraz to, czy macica obkurczyła się prawidłowo, a także sprawdzi, czy rany po nacięciu krocza zagoiły się. Jeśli poród nie odbył się w siłami natury, do ginekologa powinnaś udać się już w pierwszym miesiącu - ważna jest kontrola rany po cesarce. Być może konieczne będzie także wykonanie podstawowych badań (morfologia, cukier, mocz), ale o tym zadecyduje lekarz prowadzący.

Zdrowa dieta

Zbilansowana, lekkostrawna dieta jest istotna nie tylko wtedy, kiedy karmisz piersią. Regularnie przyjmowane posiłki złożone ze zróżnicowanych, zdrowych produktów zapewnią Ci dobre samopoczucie i dostarczą organizmowi więcej energii. Prawidłowo skomponowany jadłospis wpłynie także pozytywnie na wygląd i jakość Twojej skóry - poszarzała cera, a także sucha, nieelastyczna skóra to problemy, z którymi zmaga się większość kobiet po porodzie.

Pielęgnacja skóry

Dlatego równie ważna jak właściwa dieta jest pielęgnacja skóry. Po porodzie ma ona specyficzne potrzeby - wymaga ujędrnienia, uelastycznienia i nawilżenia, niekiedy również redukcji rozstępów. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku systematyczność oraz odpowiednio dobrane kosmetyki do zadań specjalnych, dedykowane młodym mamom. Warto zaufać sprawdzonym markom, które oferują produkty najwyżej jakości, bazujące na naturalnych składnikach (np. Mustela), co gwarantuje bezpieczeństwo stosowania. Z czasem codzienną pielęgnację ciała będziesz mogła uzupełnić o aktywność fizyczną - mniej intensywne ćwiczenia możesz wykonywać już miesiąc po urodzeniu maluszka. Dzięki temu nie tylko poczujesz się znacznie lepiej, lecz także szybko zauważysz efekty w postaci wymodelowanej sylwetki.

Więcej informacji na temat tego, jak prawidłowo zadbać o swój organizm po ciąży znajdziesz tutaj.

Ocena: 4.8