Jak zajść w ciążę? Porady pomocne w staraniach o dziecko

Jak zajść w ciążę?Dla wielu par staranie się o dziecko wiąże się z wieloma problemami i trudnościami. Problem z płodnością jest coraz bardziej powszechny, dlatego warto wiedzieć jakie czynniki mogą mieć znaczenie w trakcie starań o dziecko i o czym należy pamiętać.

Wpływ stylu życia na płodność

Wiek to jeden z głównych czynników, które wpływają na zdolności rozrodcze kobiet. Równie istotnym czynnikiem jest masa ciała. Zarówno kobiety z niedowagą jak i nadwagą mogą borykać się z mniejszymi lub większymi problemami. Warto więc prowadzić zdrowy tryb życia, regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, unikać używek i regularnie się badać.

Ważną kwestią są także przyjmowane witaminy. Dla płodności największe znaczenie ma witamina D3, a także witaminy z grupy B. Warto także sięgnąć po takie składniki jak żelazo, cynk, jod czy magnez. Obowiązkowa jest także suplementacja kwasem foliowym. Sprzyja on zapłodnieniu i zapobiega wadom płodu w pierwszym okresie ciąży.

O czym pamiętać, aby zajść w ciążę?

Bardzo ważną kwestią, dzięki której łatwiej można zajść w ciążę jest kalkulator dni płodnych. Dzięki niemu można ustalić kiedy występuje owulacja. W tym celu można obserwować śluz - najbardziej obfity i przezroczysty, który bardzo przypomina kurze białko oznacza wystąpienie dni płodnych. Fakt owulacji można też ustalić przy pomocy specjalnych testów, które wykrywają w moczu hormon, którego największe stężenie występuje właśnie w tym okresie cyklu.

Jednak mimo wszystko nie należy się kochać tylko i wyłącznie w czasie dni płodnych. Warto zaznaczyć, że po wytrysku plemniki są w stanie przeżyć w jamie macicy nawet kilka dni. Śluz chroni plemniki aż do czasu owulacji. Dzięki temu uprawienie seksu nawet poza dniami płodnymi może i tak skutkować zapłodnieniem.

Specjaliści twierdzą także, że nie bez znaczenia są pozycje, które mogą ułatwić zajście w ciążę. Kobieta powinna leżeć w "pozycji klasycznej" na plecach, ponieważ wtedy nasienie pozostanie najbliżej szybki macicy. Dobrym rozwiązaniem może być także pozycja kolankowa - łokciowa, może ona pomoc w zajściu w ciążę, jeśli występuje tzw. tyłozgięcie macicy.

W trakcie stosunku nie powinno się także używać żadnych nawilżaczy, ponieważ mają one działanie zabójcze dla plemników.

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Kiedy mimo licznych i długich starań wciąż nie udaje się zajść w ciążę, może to oznaczać wystąpienie jednego z wielu częstych problemów takich jak:

  • Endometrioza,
  • Zaburzenia owulacji spowodowane np. przez zespół policystycznych jajników,
  • Wady budowy macicy,
  • Niedrożność jajników,
  • Zaburzenia hormonalne różnego typu.

Duży wpływ na funkcjonowanie fizyczne organizmu ma także psychika. Bardzo często relaks, odpoczynek i odcięcie się od stresujących bodźców wystarczy, aby pokonać problemy z zajściem w ciążę.

Decyzji o zajście w ciążę nie należy także odkładać na zbyt późno. Płodność u kobiet maleje wraz z wiekiem, po 35 roku życia następuje jej zdecydowany spadek. Warto mieć to na uwadze.

Aby zajść w ciążę, czasem pary borykają się z wieloma trudnościami, którym trzeba stawić czoła. Warto prowadzić zdrowy tryb życia i pamiętać o regularnych badaniach. Jest to bardzo ważne i znacznie zwiększa szanse na upragnione potomstwo. Niestety na niektóre czynniki małżonkowie nie mają wpływu i nie są w stanie ich pokonać np. bez specjalistycznego leczenia czy podejmowania innych działań, trwających nieraz długie miesiące, a nawet lata.

Komentarze