Jak zatrzymać laktację? Metody naturalne i farmakologiczna

LaktatorNiezależnie od tego jak długo karmi się piersią kiedyś przychodzi moment, aby zatrzymać ten proces. Przyczyny są różne: przejście na butelkę, zbyt duży wiek dziecka, nieumiejętne ssanie i tym podobne. Rozróżnia się dwa sposoby zatrzymania laktacji - a są to naturalny i farmakologiczny.

Naturalne sposoby zatrzymania laktacji

Naturalne zatrzymanie laktacji polega na stosowaniu wszystkich możliwych środków poza tabletkami. Do powszechnych metod zalicza się: ograniczenie płynów, nieprzystawianie dziecka do piersi, picie naparu z szałwii, odciąganie mleka laktatorem - ale tylko odrobinę gdy bolą piersi. Jeśli chodzi o ssanie przez dziecko, nie trzeba od razu całkowicie go odstawiać, bowiem ciężko będzie mu się przyzwyczaić tylko do jedzenia z butelki. Nie należy zapominać o tym, że bycie przy piersi daje malcowi poczucie bezpieczeństwa. Powinno się robić to stopniowo, stale zmniejszając liczbę karmień piersią, ponieważ dziecięce ssanie najbardziej pobudza wytwarzanie pokarmu.

Ten proces musi potrwać i to nawet kilkanaście dni. Przydatne w tym okresie będzie picie naparu z szałwii, ponieważ działa on negatywnie na laktację. Liczba filiżanek, które trzeba wypić dziennie jest różna, ponieważ każda kobieta ma inną ilość mleka w piersiach gdy zaczyna starania, by jego produkcja dobiegła końca. Z pewnością trzeba pić nie mniej niż dwie porcje przez co najmniej kilka dni. Co do ograniczenia płynów, to istnieją dwie teorie, a jedna z nich mówi, że to nie ma żadnego wpływu na produkcję mleka. Wydaje się jednak, że ta druga strona ma rację, ponieważ już w szpitalu kobieta słyszy, żeby pić jak najwięcej wody, by uzupełniać płyny i by pokarmu było więcej. Zatem jest to kwestia sporna i każdy musi postępować według własnego uznania, ale nigdy nie zaszkodzi spróbować.

Gdy piersi stają się przepełnione i bolące, należy delikatnie odciągnąć część pokarmu, by odczuć ulgę. Nie można doprowadzić do zapalenia, ponieważ może wystąpić gorączka, tak jak podczas nawału mlecznego. Jeśli dochodzi do tego, że piersi stają się nabrzmiałe i bolące można stosować okłady z tłuczonych i schłodzonych liści białej kapusty - zadziałają kojąco.

Laktacja - zatrzymanie, sposób farmakologiczny

Druga metoda nazywa się farmakologiczną, ponieważ opiera się na zażywaniu leków na zatrzymanie laktacji. Należy pamiętać, że nie wolno samemu ustalać sobie jakie środki zażywać i w jakich ilościach. Konieczna jest wizyta u lekarza i to on musi wypisać receptę z lekiem i zalecanym dawkowaniem. To rozwiązanie jest trochę bardziej problemowe, zwłaszcza dla matek, które dość szybko chcą przejść na butelkę. Z pewnością spotkają się z radami, które będą je miały odwieźć od tego pomysłu i z tym trzeba się liczyć. Inaczej sprawa będzie wyglądała u tych, które karmią wystarczająco długo (dla lekarza) lub istnieją co do tego przeciwwskazania medyczne.

Obojętnie, którą drogę się wybierze należy zachować zdrowy rozsądek i umiar w stosowanych metodach. Przed przyjmowaniem leków konieczna jest wizyta u lekarza, natomiast w przypadku domowych środków rozwaga.

Komentarze