Jak zrobić dobre selfie - 7 złotych zasad

SelfieNie tylko Dawid Woliński i Kim Kardashian uwielbiają selfie. Dziś najbardziej wpływowe osoby ze świata polityki - w tym Barack Obama i papież Franciszek - chętnie fotografują samych siebie z tak zwanej perspektywy ręki. Jak widać selfie to nie grzech, ale nowy sposób na kreowanie własnego wizerunku w internecie.

Kiedy trzymasz aparat w dłoni, masz szansę uwiecznić na fotografii obraz, który najbardziej odzwierciedla twoją osobowość.

Jak "strzelić fotkę z rąsi", aby się jej potem nie wstydzić?

1. Zadbaj o tło

Choć to ty jesteś najważniejszym obiektem na zdjęciu, pamiętaj, że fotkę udostępniasz szerszej publice. Zadbaj trochę o poczucie estetyki osób, które będą podziwiać twoje dzieło – posprzątaj brudne skarpetki z krzesła pokoju, unikaj brudnych naczyń w kuchni albo stron dla dorosłych na ekranie komputera (o internetową wpadkę nietrudno). Uważaj na mistrzów drugiego planu, którzy mogą wszystko popsuć. Jeśli jesteś akurat na wakacjach w tropikach, kadruj tam, aby pokazać znajomym ciekawą scenerię, coś charakterystycznego dla ciebie albo momentu, w którym jesteś. Nawet najładniejsza buzia kiedyś się znudzi, jeśli zawsze będzie przedstawiana na nudnym tle. I pilnuj, żeby w kadrze nie pojawiła się wyciągnięta ręka.

2. Oświetlenie decyduje o jakości zdjęcia

Tak jak w fotografii, tak i w autoportrecie źródło światła jest bardzo ważne. Nie cykaj fotek w egipskich ciemnościach – wieczorem użyj lampki biurowej lub pokojowej. Pamiętaj, aby oświetlenie ustawić przed, a nie za sobą, najlepiej na wysokości oczu lub trochę wyżej. Światło też nie powinno być zbyt ostre, dobrze jeśli jest rozproszone (w ciągu dnia możesz przesłonić okno roletą).

3. Perspektywa narzędziem manipulacji

Kąt nachylenia to potężne narzędzie w fotografii. Dobrze ustawiony przyniesie korzystne efekty wizualne, na przykład wyszczupli sylwetkę. Poeksperymentuj, ale pamiętaj, aby nie cykać zdjęć pod zbyt dużym kątem. Jeśli na każdym zdjęciu, będziesz wyglądać na 20 kilogramów mniej, nikt cię nie pozna i od razu będzie wiadomo, że masz coś do ukrycia.

4. Lustro przyjacielem twojego ego

W lustrze widać więcej niż tylko sylwetkę. Tym bardziej zadbaj o porządek wokół. Nie zapomnij wyczyścić lustra i samego aparatu. Unikaj odbijającego się flesza, nawet jeśli bardzo lubisz jego blask.

5. Bezcenna mina

Album złożony ze stu zdjęć takiej samej twarzy, która nie wyraża żadnych emocji jest nie tylko nudny, ale jest świetnym powodem do kpin. Daj ludziom trochę radości. Pokaż światu coś nowego – wyjściowy strój, śmieszną czapkę, designerskie okulary. Staraj się przy tym być sobą, wyglądać naturalnie. Jeśli na co dzień jesteś spokojną osobą, nie staraj się na autoportrecie wyglądać zbyt cool. Zakazane miny i gesty to: dzióbek, wiktoria, szatanka, pacyfa i inne dziwne pozy, których za kilka lat będziesz się wstydzić. Najlepszy jest naturalny uśmiech – przyznają to i panowie, i panie.

6. Efekty specjalne

Technologia pomoże ci wyglądać jeszcze lepiej niż w rzeczywistości. Dobry aparat wcale nie musi być kosmicznie drogi, ale też nie warto robić zdjęć „kalkulatorem”. W necie znajdziesz mnóstwo przydatnych aplikacji, które ułatwiają robienie selfie i ich edycję. Są też takie, które tworzą efekty specjalne. Oprócz Instagrama, najbardziej popularne to Pixrl, CamMe, Flickr, GoCam - tego typu programów jest całe mnóstwo. Umiar w używaniu efektów jest jednak wskazany, nie warto ze swojego pokoju robić kasyna z Las Vegas. Jeśli używasz Photoshopa do wyszczuplenia talii, nie wygnij przy tym futryny w jej tle!

7. Etykieta i publikacja

Choć autoportrety są dziś standardem, obowiązują jednak pewne zasady dobrego wychowania - selfie nie robimy na pogrzebach, w czasie zamieszek ulicznych, w obozach śmierci i innych miejscach, dla których należy zachować szacunek lub po prostu tam, gdzie nie wypada ich robić. Przy tworzeniu opisów unikaj oznajmień w stylu „takie tam” i „ale mam dziś brzydki makijaż” - takie suchary odstraszają. Nie przesadzaj też z liczbą autoportretów, którą raczysz swoich znajomych. Starannie selekcjonuj i wybieraj te najlepsze, a staną się pozytywnym elementem twojego wizerunku.

Autor: www.nokaut.pl

Ocena: 5.0

Komentarze

MonikaC
Hehe - fajny artykuł. Do selfie, zwłaszcza na imprezy fajne są takie ramki do zdjęć z okienkiem a la post facebook czy instagram. Zamówiłam na urodziny kumpeli i była mega niespodzianka.