Jaka jest rola położnej w czasie porodu?

kobieta w ciążyPoród jest dla każdej kobiety ważnym wydarzeniem. Dla wielu najważniejszym w życiu. Przyszli rodzice chcą, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez komplikacji. Obecnie standardy okołoporodowe prezentują się dużo lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu. W trakcie porodu możliwa jest obecność partnera lub innej bliskiej osoby. Jest to wielkie wsparcie dla rodzącej, która w wielkim stresie i napięciu, często przechodzi chwile zwątpienia. Pomoc bliskich jest nieoceniona, lecz tylko personel medyczny zatroszczy się o to, by mamie i dziecku nic się nie stało. Na pierwszej linii stoi położna. To ona odbiera większość porodów.

Kim właściwie jest położna?

Jest to osoba, bez której ciężko wyobrazić sobie poród. Cały czas ma ona kontakt z rodzącą, udziela jej wskazówek, podnosi na duchu. Jest osobą wykształconą medycznie, która jest w stanie samodzielnie odebrać standardowy poród bez komplikacji, wymagających obecności lekarza. Jej wiedza pozwala na udzielenie rodzącej psychicznego wsparcia oraz zapewnienie jej komfortu, w przypadku obawy o zdrowie dziecka. Jako wykwalifikowany pracownik służby zdrowia, w pełni kontroluje ona przebieg porodu oraz przeprowadza w jego trakcie badania diagnostyczne. Pełni ona też rolę łącznika pomiędzy rodzącą a lekarzem. Większość kobiet poznaje swoją położną dopiero w szpitalu w I okresie porodu. Zdarza się jednak, że można spotkać się z nią wcześniej. Zwłaszcza planując poród domowy lub w placówce prywatnej.

Obowiązki położnej w trakcie porodu i tuż po nim.

Położna jest po to, by opiekować się rodzącą kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem. Spotykają się w dniu porodu i dobrze, jeśli od razu uda im się nawiązać więź. Wtedy współpraca przebiega jeszcze lepiej. Należy pamiętać, że udany poród to w dużej mierze zasługa wzorowej współpracy rodzącej z położną. Ta monitoruje przebieg procesu. Udziela wskazówek istotnych z punktu widzenia wspomagania fizjologii. Doradza jak prawidłowo oddychać, wskazuje momenty, w których należy przeć. Informuje rodzącą o postępach porodu. Istotne jest tu wzajemne zrozumienie się.

Przyszła mama, dla której pewne sytuacje i czynności wydadzą się trudne, czasem wręcz przerażające, powinna za wszelką cenę skupić się na tym, by stosować się do poleceń położnej. To samo tyczy się wskazówek udzielanych rodzącej tuż przed porodem.

  • Ćwiczenia na piłce,
  • wzięcie prysznica w celu łagodzenia bólu,
  • chodzenie.

Po odebraniu dziecka, położna jako pierwsza ocenia stan zdrowia dziecka, przygląda się mu, by wychwycić komplikacje. W takim wypadku powinna wezwać lekarza. Położna może samodzielnie odebrać poród fizjologiczny, nie ma natomiast prawa sama podjąć decyzji o użyciu próżnociągu, bądź przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Czy można wybrać położną?

Zazwyczaj dzieje się tak, że kobieta jedzie do szpitala, ponieważ poród się zaczął. Wówczas, gdy nie odwiedzała placówki wcześniej, poznaje położną dopiero na trakcie porodowym. Jest jednak możliwość wcześniejszego spotkania. W pewnych sytuacjach jest to zalecane. Zapewnia przyszłej mamie nieoceniony komfort psychiczny. Świadomość rodzącej, że jest przy niej osoba, której ufa, i której kompetencje sprawdziła, jest niezwykle ważna. Decydując się na opiekę indywidualną (najczęściej jest to płatna usługa), przyszła matka zapewnia sobie wyłączną uwagę położnej. Gdy poród się zacznie, powinna ona niezwłocznie pojawić się w szpitalu bez względu na porę dnia lub nocy.

Aby zostać położną należy odbyć odpowiednie studia kierunkowe jak te oferowane przez Mazowiecką Uczelnię Medyczną https://mum.edu.pl/studia-licencjackie-poloznictwo/.

Komentarze