Jaki rower dla 5 latka - radzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Rower dla dzieckaWiększość dorosłych doskonale pamięta swój pierwszy rower z dzieciństwa. To na nim zdobywali okoliczne górki, bili rekordy prędkości w wyścigach z kolegami i nierzadko zdzierali kolana do krwi. Nic dziwnego, że zakup pierwszego roweru dla dziecka traktuje się jako bardzo ważny etap w jego rozwoju. Pan Jacek Barutowicz ekspert z firmy Rowmix podpowiada, co powinno się uwzględnić, wybierając rower dla pięciolatka.

Co wziąć pod uwagę?

Zdaniem pana Jacka do najważniejszych kryteriów, które trzeba obowiązkowo uwzględnić przy wyborze roweru dla malucha należą:

 • wielkość ramy,
 • rozmiar kół,
 • możliwość dopięcia bocznych kół,
 • dodatkowe wyposażenie,
 • walory wizualne.

Wielkość ramy

Jest to najistotniejszy aspekt wyboru roweru dla dziecka. Ramę należy dobrać do wzrostu malucha, a konkretnie do wewnętrznej długości jego nogi. Przed wizytą w sklepie dobrze jest więc dokonać odpowiednich pomiarów. Zwykle przyjmuje się następujące zależności między tą długością a wielkością ramy:

 • 53 cm - 11",
 • 56 cm - 12",
 • 58 cm - 13".

Przy dobrze dobranej wielkości ramy dziecko powinno byś w stanie postawić całe stopy na podłożu. W czasie pedałowania nie powinno dotykać nogami żadnych części roweru poza pedałami. Rama nie powinna być zbyt wysoka, tak żeby dziecko nie miało trudności z samodzielnym wsiadaniem na rower i zsiadaniem z niego.

Rozmiar kół

Podobnie jak w przypadku ramy, rozmiar kół powinien być dostosowany do wzrostu dziecka. Dla większości 5-latków najlepszym wyborem będą koła o średnicy od 16 do 20 cali. Warto mieć na uwadze, że zbyt małe lub zbyt duże koła zdecydowanie pogarszają komfort jazdy, a nawet mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka w czasie jazdy. Zalecane rozmiary kół w zależności od wzrostu:

 • 100-120 cm - 16",
 • 110-130 cm - 18",
 • 120-140 cm - 20 ".

Dodatkowe wyposażenie

Zapoznając się z ofertą rowerów dostępnych w sprzedaży, łatwo zauważyć, że poszczególne modele różnią się między sobą wyposażeniem. Ze względów bezpieczeństwa rower dla dziecka w wieku 5 lat powinien być na pewno wyposażony w osłonę łańcucha. Jeśli maluch dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na dwóch kółkach, lepiej zrezygnować z przerzutek czy hamulców w manetkach. Takie akcesoria sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, 5-latek może sobie z nimi jeszcze nie poradzić. Lepszym wyborem w jego przypadku będzie klasyczny hamulec w piaście, uruchamiany poprzez naciśnięcie pedała. Obowiązkowe wyposażenie stanowią natomiast kask i zestaw ochraniaczy. Pierwsze próby samodzielnej jazdy na rowerze często kończą się bolesnymi upadkami, dlatego warto zabezpieczyć swoją pociechę przez ich przykrymi konsekwencjami.

Możliwość dopięcia bocznych kół

Jeśli pięciolatek dopiero zaczyna naukę jazdy na rowerze, dobrze jest wybrać model wyposażony w boczne kółka. Dzięki nim maluch będzie czuł się pewniej. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że dzieci zazwyczaj bardzo szybko przyswajają sobie tę umiejętność. W związku z tym najlepszym wyborem będzie rower, w którym boczne kółka w razie potrzeby mogą być szybko i bezproblemowo zdemontowane.

Walory wizualne

Chociaż parametry techniczne roweru są najważniejsze, nie da się ukryć, że mali cykliści przywiązują dużą wagę również do wyglądu swoich jednośladów. W związku z tym ostateczną decyzję o wyborze koloru roweru, czy zdobień na ramie najlepiej pozostawić dziecku. Aby rower prezentował się jeszcze bardziej interesująco, można zainwestować w oryginalny dzwonek, koszyk, lampkę, czy uchwyt na bidon. Każde dziecko dokładnie wie, jak powinien wyglądać jego wymarzony pojazd. Warto zatem wysłuchać opinii malucha i w miarę możliwości postarać się zrealizować jego wizję.

Przed zakupem

Przed ostatecznym wyborem konkretnego modelu roweru, dobrze jest jeszcze sprawdzić opinie na jego temat wystawione przez dotychczasowych użytkowników. W tym celu najprościej jest odwiedzić forum internetowe dla miłośników dwóch kółek i zapytać innych o radę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rowmix.

Ocena: 5.0