Jaki stół kuchenny z krzesłami do małej jadalni?

Stół kuchenny z krzesłamiJadalnia to miejsce, gdzie całą rodziną można wygodnie zjeść posiłek czy po prostu spędzić wspólnie czas. Jak jednak dobrać wyposażenie do niewielkiego wnętrza? Jaki stół i krzesła najlepiej się sprawdzą, gdy jadalnia jest mała?

Jakie wyposażenie w jadalni?

Podstawą wyposażenia jadalni jest stół z krzesłami, czasem też inne dodatkowe meble typu komoda czy witryna, gdzie mogą być przechowywane zastawy stołowe. Urządzenie tego pomieszczenie musi być więc przede wszystkim praktyczne, co oczywiście nie wyklucza podążania za stylowymi rozwiązaniami. Duże jadalnie łatwiej zaaranżować niż małe, jako że niewielka przestrzeń wprowadza większe ograniczenia. Dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy chce się wstawić stół z krzesłami właśnie do takich małych wnętrz.

Jaka wielkość stołu do małej jadalni?

Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie ustalenie tego, jak duży powinien być stół. Oczywiście należy kierować się tutaj ilością wolnej przestrzeni i tym, że trzeba do niego dostawić także krzesła, które powinny się ze swobodą przesuwać. Do dyspozycji mamy tak naprawdę wiele rozwiązań, ponieważ producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, udostępniają różne opcje jeżeli chodzi o wielkość. Stoły kuchenne z krzesłami w różnych wymiarach znajdziesz tutaj, najlepiej więc przyjrzeć się, co mają nam do zaoferowania sklepy meblowe. To rzecz jasna pozwali na dostosowanie zestawu według własnych potrzeb i możliwości.

Istotne będzie, aby zachować jak największą funkcjonalność. Wielkość blatu ma znaczenie, jednak trzeba też pamiętać o tym, by była możliwość swobodnego przejścia obok mebla. Standardowe wielkości to mniej więcej szerokość 80 cm, przy długości od 80 do 160 cm. Im mniejsza jadalnia, tym rzecz jasna mniejszy stół.

Jaki stół wybrać do małej jadalni?

Wybór stołu ma ogromne znaczenie i jak wiemy, jego wielkość będzie uzależniona od tego, jak dużo ma się miejsca w pomieszczeniu. Trzeba zwrócić uwagę także na to, ile osób będzie z niego na co dzień korzystało oraz czy nie będzie problemów z poruszaniem się po jadalni. W małych pomieszczeniach najlepiej stawiać na konstrukcje lekkie, na cienkich nogach w klasycznych kształtach. Sprawdzą się też jasne kolory, jak biel, beż, jasny brąz, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto też postawić na stół rozkładany. Na co dzień wystarczy nam mniejszy blat, który będzie praktyczniejszy, ale w razie potrzeby zawsze można go powiększyć, by zmieściło się więcej osób.

Jakie krzesła do małej jadalni?

Krzesła w pierwszej kolejności powinny być dopasowane do stołu, zwłaszcza jeżeli chodzi o prezentowany przez nie design. Po drugie, warto zwrócić uwagę także na ich kształt i funkcjonalność. Zdecydowanie w małych jadalniach należy wystrzegać się krzeseł z podłokietnikami. Są one większe, zajmując dodatkową przestrzeń i bywa, że nie ma możliwości wsunięcia ich pod stół. Lepiej sprawdzą się te bardziej klasyczne, a tutaj forma może być już dowolna. Drewniane z obiciem na siedzisku lub takie w całości pokryte tapicerką. Znajdą się też krzesła wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych oraz w wersji nowoczesnej i tradycyjnej.

Komentarze

Karolina
Też się nad tym zastanawiałam. Jestem na etapie urządzania jadalni i chciałam, aby to wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne. Widziałam na https://meblepotocki.pl/Stoly-drewniane piękne stoły okrągłe. Myślę, że do niewielkiej jadalni taki stół powinien być odpowiedni :)