Spacery z maluchem wymagają zabrania ze sobą odpowiedniego wózka, dopasowanego do potrzeb dziecka, jego rodziców oraz terenu, w którym zamierzamy się przemieszczać. Wiele osób chętnie wybiera się choćby na wycieczkę w góry lub do lasu, co dla wózka dziecięcego bywa dość problematyczne. Chyba że postawi się na odpowiedni model. Jaki wózek wybrać, jeśli zamierza się spacerować po lesie lub górach? Czym powinien się wyróżniać? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.
Dobroczynne działanie spaceru - dlaczego warto wyjść z dzieckiem w plener?
Spacery powinno się wdrażać w dziecięcej rutynie już w pierwszych tygodniach życia - jeśli oczywiście nie ma do tego przeciwwskazań medycznych ani nie przeszkadzają warunki pogodowe (mróz, silny wiatr, upał). Dlaczego spacer jest tak ważny? Przede wszystkim to sposób na dostarczenie zdrowej dawki tlenu do organizmu, co korzystnie wpływa na ogólny rozwój, a także przynosi rześki i spokojny sen. Co więcej pozwala to zahartować młody organizm oraz dostarczyć niezbędną dozę witaminy D. W końcu spacerowanie o stałych porach pomaga zbudować odpowiedni rytm dnia, który wpłynie korzystnie na funkcjonowanie malucha.
O ile w pierwszych tygodniach życia zaleca się raczej krótkie wycieczki, najlepiej w okolicy domu, o tyle później nie ma przeciwwskazań, żeby powędrować z dzieckiem dalej - na przykład do lasu lub nawet w góry. Do tego celu trzeba się jednak wyposażyć we właściwy wózek.
Czym wyróżnia się wózek terenowy?
Wózki terenowe nieco różnią się od tych, których najchętniej używa się w obszarze miejskim. W czym wyraża się ich odmienność? Przede wszystkim dobra spacerówka do wykorzystania w miejscu pełnym nierówności wymaga perfekcyjnej amortyzacji, która uchroni malucha przed odczuwaniem wstrząsów i szarpnięć. Do najczęściej stosowanych rozwiązań w wózkach przystosowanych do użytku terenowego zaliczają się:
- zaczepy sprężynowe,
- zaczepy na skórzanych pasach,
- wahacze.
Przed zakupem warto nie tylko sprawdzić podawane parametry techniczne, ale też przetestować wózek - również z siedzącym w nim dzieckiem (testy bez obciążenia mogą dać niemiarodajne wyniki).
Równie ważnym elementem wózka terenowego są duże i szerokie koła, umożliwiające swobodne manewrowanie w wymagającym terenie. Do szczególnie lubianych zaliczają się zwłaszcza rozwiązania:
- pompowane z gumy (skuteczne w różnych warunkach pogodowych),
- żelowe (bez pompowania, odporne na uszkodzenia, lżejsze od pompowanych).
Dzięki nim jazda nawet w trudnym terenie staje się znacznie wygodniejsza.
Aby zapewnić sobie i dziecku pełen komfort, powinno się też dokładnie sprawdzić stelaż - solidny i trwały. Cały wózek nie może być zbyt ciężki (dodatkowe obciążenie), ale musi zapewniać stabilność podczas wędrowania po górach czy nierównych ścieżkach w lesie. Co więcej warto pomyśleć od razu o odpowiednim materacyku do wózka - średnio twardym, pokrytym miękkim materiałem i zapewniający dobre podparcie dla ciała. Spory wybór takich produktów oferuje choćby Rekuku.
Modele wielofunkcyjne - czy to się sprawdza w terenie?
Czy jednak opłaca się kupować specjalny wózek do spacerowania w wymagającym terenie? Wszystko zależy od preferowanego stylu życia, a także możliwości i potrzeb konkretnej rodziny. Czasami zamiast dedykowanego pojazdu dla maluszka do przemieszczania się w lesie lub górach lepiej wybrać warianty wielofunkcyjne.
Zdarzają się bowiem modele, w których z pomocą specjalnych adapterów udaje się podłączyć do stelaża gondolę dla najmłodszych lub nosidełko. Oprócz tego, warto przyjrzeć się ofercie wózków sportowych - wiele z nich również doskonale sprawdzi się podczas wycieczek w trudne tereny (duże koła, amortyzatory).
Idealny wózek do każdego terenu - podsumowanie
Dobrze dobrany wózek i akcesoria, pochodzące od sprawdzonego producenta, to gwarancja wygody i bezpieczeństwa malucha oraz komfortowego manewrowania dla opiekunów. Jeśli zatem lubimy wędrówki w nieznane, pojazd dla najmłodszego członka rodziny musi być do tego odpowiednio przystosowany.
Komentarze