Jaki wpływ ma wymiana soczewki podczas leczenia zaćmy na rozwój AMD?

Leczenie zaćmyOperacja usunięcia soczewki przy leczeniu zaćmy jest standardową procedurą. Niestety, może ona nastręczać pewnych komplikacji w przypadku, gdy mamy skłonności do AMD - zwyrodnienia plamki żółtej. To mała żółta kropeczka umieszczona dokładnie naprzeciwko źrenicy. Mimo niewielkich rozmiarów, może nastręczyć nam problemów, zwłaszcza w późnym wieku.

Problemy z zaćmą próbowano leczyć od bardzo dawna. Niegdyś wyobrażano sobie, że jej przyczyną jest wypływ substancji z mózgu do oka. Przez lata zarówno lekarze, jak i rozmaitej maści uzdrowiciele próbowali leczyć tę chorobę, spychając zmętniałą soczewkę w głąb oka. Dopiero pod koniec XVI wieku Jaques Daviel odnalazł metodę wydobywania zmętniałej soczewki na wierzch przy pomocy pincety bądź igły. Minusem było to, że zabieg ten powodował wadę wzroku. Również w Polsce, już w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, wynaleziono interesującą metodę leczenia zaćmy. Polegała ona na zamrażaniu krioekstraktorem uszkodzonej tkanki, a następnie jej usunięciu. Jednak przełomem okazała się metoda, polegająca na zewnątrztorebkowym wydobyciu zaćmy przez rozdrobnienie uszkodzonej soczewki, po czym wydobycie jej z oka - bez torebki soczewkowej - i wszczepienie w jej miejsce torebki plastikowej. Różne udoskonalone wersje tej metody stosowane są do dziś. Nie są one jednak wolne od powikłań.

Jedną z nich jest ryzyko utraty wzroku z powodu AMD. Jeżeli w oku zaczęły się procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej, proces wstawienia sztucznej soczewki z powodu zaćmy może je znacząco przyśpieszyć. Prof. Andrzej Stankiewicz, kierownik Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego przypomina, że sztuczna soczewka nie pełni dla oka funkcji ochronnej. Oko narażone jest na promieniowanie, a ono przyśpiesza procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej do tego stopnia, że utrata wzroku grozi pacjentowi już po kilku miesiącach.

Leczenie zaćmy a AMD

Samo zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, w której chory traci możliwość centralnego widzenia, potrzebnego chociażby do czynności czytania czy rozpoznawania twarzy. Jest to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn ślepoty na świecie, szczególnie często dotykająca ludzi między po pięćdziesiątym roku życia. Po siedemdziesiątce prawie 30 proc. osób jest dotkniętych tym schorzeniem. Zazwyczaj choroba dotyczy obydwu oczu choć nie zawsze przebiega równocześnie i z jednakowym natężeniem. Łagodniejszy typ AMD, postać sucha, występuje w prawie 90 proc. przypadków i jest ma przede wszystkim charakter zanikowy. Komórki siatkówki odpowiadające za prawidłowe widzenie powoli umierają, a na dnie oka pojawiają się złogi. W końcu dochodzi do dużych zaników siatkówkowo-naczyniowych. Leczona jest farmakoterapią poprawiającą ukrwienie i dietą bogatą w luteinę.

Poważniejszą odmianą AMD jest postać wysiękowa, która występuje u 10 proc. przypadków i prezentuje dużo cięższy przebieg. Na dnie oka tworzą się bowiem krwotoki i wysięki. Utrata widzenia jest możliwa nawet w ciągu kilku dni. Do leczenia używany jest laser, pod warunkiem, że zmiany naczyniowe nie występują w centrum plamki żółtej. Stosuje się także farmakoterapię, fototerapię, leczenie chirurgiczne (zobacz lekarzy: www.tourmedica.pl/lekarze/leczenie-zacmy). Ważna jest profilaktyka i stosowanie suplementów diety z beta-karotenem.

Jak zaznacza prof. Andrzej Stankiewicz, osoby poddające się operacji zaćmy, powinny wykonać badania pod kątem występowania ryzyka AMD. Możliwe są także testy genetyczne, nie są jednak refundowane. Należy pamiętać, że do grupy ryzyka należą osoby cierpiące na choroby naczyniowe, choroby serca, cukrzycę, czy palący papierosy. W takim przypadku należy wykonać optyczną koherentną tomografię dna oka: oszacuje ona prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Aby ustrzec się przed AMD warto także zadbać o dietę – powinna być bogata w cynk i selen, a także w witaminy C, E i PP.

Komentarze