Jaki wpływ na skuteczność depilacji laserowej ma kolor włosów?

Depilacja laserowa - efektyDepilacja laserowa to zabieg, którego celem jest trwałe usunięcie włosów. Tradycyjne metody pozbywania się owłosienia nie są zbyt skuteczne, a przede wszystkim krótkotrwałe. To sprawia, że depilacja laserowa to obecnie jeden z najpopularniejszych sposób na usunięcie owłosienia. Efektywność tej metody jest zależna od kilku czynników. Za najważniejsze uznać można karnację oraz kolor włosów. Przed przystąpieniem do zabiegu warto zwrócić na nie uwagę, aby uniknąć niepożądanych podrażnień.

Dlaczego melanina jest tak istotna w procesie depilacji laserowej?

Czasem zdarza się, że depilacja nie przynosi pożądanych efektów. Kluczową rolę odgrywa tu melanina (to naturalny barwnik, odpowiadający za kolor skóry, barwę włosów i oczu, zabezpieczający przed szkodliwym działaniem promieniowania UV). Proces depilacji polega bowiem na tym, iż na melaninę pada wiązka lasera o konkretnej długości, która jest przez nią pochłaniana i przekształcana w ciepło. Zjawisko to, noszące nazwę fototermolizy selektywnej, umożliwia skuteczne usunięcie włosa.

Który odcień włosów usuwa się najlepiej?

Wykorzystując wiedzę na temat depilacji laserowej i wpływu melaniny na efekt tego zabiegu, można dojść do wniosku, że skuteczność procesu zależy od koloru włosów.

Najczęściej depilowanymi obszarami ciała są łydki, pachy oraz bikini. Tam, u większości osób, włosy są ciemne i mocne, dlatego łatwo je usunąć. W przypadku innych części ciała sprawa ta się komplikuje.

Depilacja laserowa jasnych włosów

Depilacja laserowa jasnych włosów nie daje najlepszych efektów. Oczywiście nie jest to niemożliwe, jednak należy liczyć się z tym, że zabieg nie będzie w pełni skuteczny.

Gorszy efekt uzyskuje się w przypadku włosów blond, rudych oraz siwych (zawierają one za mało melaniny). Wówczas energia emitowana przez laser zostaje odbita i nie jest pochłaniana przez strukturę włosa, a to sprawia, że zabieg nie przynosi spodziewanych rezultatów.

Posiadając jasne włosy warto zapisać się wcześniej na konsultację ze specjalistą, aby mieć pewność, że depilacja będzie bezpieczna dla skóry.

Depilacja laserowa ciemnych włosów

Do depilacji laserowej najbardziej nadają się miejsca o jasnych odcieniach skóry z ciemnymi, grubymi włosami. Im większy kontrast między kolorem włosów a barwą skóry, tym lepszy rezultat zabiegu. Należy jednak pamiętać, że depilacji laserowej nie powinno przeprowadzać się u osób z opaloną skórą lub z bardzo ciemną karnacją (niesie to ryzyko podrażnień, a nawet oparzeń, bowiem energia świetlna zostanie pochłonięta przez melaninę znajdującą się w skórze a nie w cebulce włosa).

Wskazana seria zabiegów zwykle umożliwia usunięcie na stałe nawet 90% owłosienia. Najczęściej cykl ten składa się z 6 zabiegów w odstępach około 4-6 tygodni (odstępy te są konieczne, aby zabieg wykonywać na włosach w odpowiednich fazach wzrostu).

Podsumowanie

Stosowanie tradycyjnych sposobów depilacji może być niezwykle uciążliwe. Usuwanie owłosienia w ten sposób nie przynosi pożądanych efektów i nie zapewnia trwałych rezultatów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zabieg depilacji laserowej, który zapewnia trwałe efekty.

Skuteczność depilacji laserowej jest zależna od kilku czynników. Depilacja laserowa jasnych włosów jest mniej skuteczna od depilacji laserowej włosów ciemnych. Wpływ na to ma zawartość w strukturze włosa melaniny, która bierze udział w procesie usuwania włosów. Jasne włosy oznaczają mniejszą zdolność do absorpcji światła, jednak istotny wpływ mają także, m.in. kolor skóry, grubość włosa czy głębokość umieszczenia mieszka włosowego.

Istotną kwestią jest także wybór urządzenia oraz jego jakość. Co więcej, zabieg depilacji laserowej powinien wykonywany być przez doświadczonego lekarza lub profesjonalną kosmetyczkę, ponieważ dobór nieodpowiednich parametrów może skutkować pojawieniem się niepożądanych zmian na skórze w przypadku zbyt wysokich parametrów (np. mogą wywołać poparzenia) lub być przyczyną nieskuteczności zabiegu w przypadku parametrów zbyt niskich.

Autor: www.depilacja.pl.

Komentarze