Jakie buty do biegania?

Buty do bieganiaNajczęściej zadawane pytanie przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem brzmi - "W jakich butach biegać?". Rodzaj obuwia zależy przede wszystkim od terenu, po jakim dana osoba będzie uprawiała jogging, a także od trybu życia prowadzonego do momentu zdecydowania się uprawianie jednego z najpopularniejszych sportów, czyli biegania.

Przede wszystkim na samym początku nie można dać się nabrać na różnego rodzaju kosmiczne technologie, a także systemy przedstawiane w różnych reklamach. Jest to tylko i wyłącznie chwyt marketingowy służący do przyciągnięcia jak największej liczby klientów. Warto wiedzieć, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Właściwe buty do biegania to takie, które nie będą przeszkadzały podczas biegania, a także zagwarantują komfort użytkowania. Bardzo ważne jest również, aby buty do biegania były wygodne. Jeżeli buty po założeniu w sklepie będą wygodne, nie trzeba się dłużej zastanawiać i należy od razu dokonać zakupu. Wybrane buty będą wpływały na samopoczucie podczas każdego treningu.

Typ stopy

Każdy biegacz powinien zaznajomić się z terminem pronacja, który określa sposób stawiania stopy w trakcie marszu lub biegu. Kluczową sprawą przy zakupie obuwia nie tylko do biegania, ale do jakiejkolwiek dyscypliny sportu jest świadomość jaki ma się typ stopy. Wiedza to pozwoli na uniknięcie niemiłych dolegliwości podczas biegu, które będą wynikały z nieodpowiedniego doboru obuwia. W każdym profesjonalnym sklepie obuwniczy dany model buta powinien znajdować się we właściwej dla siebie kategorii. Wyznacznikiem sugerującym jakie wsparcie, a także poziom amortyzacji w bucie są dla danej osoby najbardziej odpowiednie powinien być indywidualny sposób stawiania stopy. Specjaliści, którzy pracują w profesjonalnych sklepach dla biegaczy powinni wytłumaczyć każdej osobie planującej zakup obuwia do biegania jaki mają typ stopy. Można dowiedzieć się o tym również samemu. Wystarczy zagłębić się w temacie i poczytać o pronacji.

Rozmiar - jak dobrać odpowiednią długość?

Mnóstwo osób ma świadomość, jaki rozmiar obuwia jest dla nich najlepszy. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że nie istnieje jeden uniwersalny rozmiar buta dla danej wielkości stopy. Bardzo dużo w tym aspekcie zależy od modelu wybieranego obuwia. Każdy przy dobieraniu właściwego obuwia do biegania powinien być nastawiony na ewentualne zmiany. Bardzo ważne jest pozostawianie przestrzeni między palcami a czubkiem buta. Wszystko ma związek z faktem, że podczas biegu stopa przesuwa się do przodu i potrzebne jest jej miejsce. Najprostszym sposobem jest wybór takiego obuwia do biegania, aby być wstanie bez problemu poruszać palcami u stóp, a także nie dotykać największym palcem czubka buta. Warto pamiętać, by przed zakupem butów, przymierzyć je, a następnie trochę się w nich poruszać. Stopa zdecydowanie inaczej zachowuje się podczas ruchu i spoczynku.

Rozmiar - jak dobrać odpowiednią szerokość?

Szerokość buta biegowego jest tak samo ważna jak jego długość. Przeważnie ludzie nie mają stóp o idealnych proporcjach, dlatego szersze lub węższe stopy odbiegają od ogólnie przyjętych norm. Osoby, które mają niestandardowe szerokości stóp są znacznie częściej narażone na różnego rodzaju dolegliwości w trakcie przesuwania się stopy podczas joggingu. W przypadku odkrycia nietypowej szerokości stopy rekomenduje się dokonania zakupu butów dla szerokiej albo wąskiej stopy.

Masa

Masa dotyczy dwóch bardzo ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest waga danego biegacza. Osoba cięższa lub posiadająca słuszną posturę powinna zdecydować się na obuwie wspierające oraz bardzo dobrze amortyzowane. Drugi aspekt dotyczy masy danego modelu buta. Biegaczom, których celem są dłuższe trasy rekomenduje się stosowanie cięższych, ale znacznie bardziej amortyzowanych butów. Dzięki takiemu wyborowi stopy będą mogły być wspierane przez setki kilometrów. Warto zaznaczyć, że obecnie obuwie na dłuższe dystanse jest produkowane z coraz lżejszych materiałów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dobiegania.pl oferującym m.in markowe buty do biegania.

Ocena: 5.0