Jakie są normy cholesterolu?

Normy cholesteroluWiele się mówi o tym, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Ale właściwie jakie są normy tego wskaźnika, które nie powinny być przekroczone w organizmie? I ile cholesterolu to jest za dużo?

Właściwy poziom cholesterolu warunkuje dobre funkcjonowanie układu krwionośnego. O tym, jak dużą rolę odgrywa, wiemy od co najmniej 70 lat. Już w latach 50. XX wieku badacze zauważyli, że zaburzenia gospodarki lipidowej w organizmie mogą przyczyniać się do pogorszenia funkcjonowania serca i układu krążenia oraz do rozwoju schorzeń na tle sercowo-naczyniowym.

Od lat 50. jednak tempo życia znacznie przyspieszyło. Zmienił się również sposób odżywiania oraz nawyki żywieniowe. Upowszechniła się tzw. dieta zachodnia, bogata w węglowodany, cukry proste, gluten i laktozę - to ona w dużej mierze odpowiada za wzrost zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Na szczęście dziś mamy coraz większą świadomość, że nadmiar przetworzonej żywności, tłuszczy, słodyczy i fast-foodów wywołuje negatywne skutki zdrowotne, podnosząc poziom cholesterolu we krwi. Pozytywne trendy żywieniowe, takie jak weganizm, przynoszą wiele dobrego, upowszechniając wiedzę, jak ważne jest spożywanie zdrowych, sezonowych warzyw i owoców i jak dobre skutki zdrowotne przynosi.

Jak często wykonywać lipidogram?

Badania cholesterolu powinny być wykonywane profilaktycznie razem z morfologią ogólną czy badaniem moczu. Osoby po 40. roku życia powinny kontrolować poziom cholesterolu co najmniej raz w roku. Poniżej tej granicy wiekowej o częstotliwości badań kontrolnych powinien decydować lekarz. Jeśli w rodzinie pacjenta zdarzają się choroby wynikające z podwyższonego poziomu cholesterolu, warto powiedzieć o tym lekarzowi. Najczęściej zaleca on regularną profilaktykę, która umożliwia szybką reakcję w razie wystąpienia jakichkolwiek odchyleń od normy.

Jakie są normy cholesterolu?

Normy cholesterolu nie są stałe. Obserwując tempo życia ludzi, sposób odżywiania i jego wpływ na kondycję zdrowotną, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne co jakiś czas aktualizuje normy właściwe dla dobrego lipidogramu. Normy te różnią się także ze względu na ryzyko obciążenia genetycznego chorobami serca czy na płeć. Inne wartości będą dla osoby zdrowej, która nie przyjmuje żadnych leków i nie znajduje się pod stałą opieką specjalisty, a inne dla osoby, która leczy się na choroby sercowo-naczyniowe.

Według obecnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego poziom cholesterolu całkowitego w organizmie nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Jest to górna granica normy, która dotyczy zdrowych osób, niemających żadnych problemów zdrowotnych.

Normy dla osób obciążonych chorobami współistniejącymi

Osoby, które na stałe leczą się u różnych specjalistów, przyjmując leki, mają niższe wartości niż osoby zdrowe. Dzieje się tak, ponieważ organizm to zespół naczyń połączonych, które wzajemnie na siebie wpływają. A to oznacza, że zaburzenia w pracy jednego organu mogą wpływać na inny, powodując nawarstwiające się problemy zdrowotne.

Jakie więc są wskaźniki cholesterolu dla osób, które cierpią na choroby współistniejące?

 • cholesterol całkowity TC poniżej 175 mg/dl (zamiast 200 mg/dl jak jest dla osób zdrowych),
 • HDL, czyli "dobry" cholesterol - stężenie powinno być wyższe niż 40 mg/dl dla mężczyzn i 48 mg/dl dla kobiet,
 • LDL, czyli "zły" cholesterol - stężenie powinno być niższe niż 100 mg/dl u osób, u których ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych jest wysokie, i odpowiednio 75 mg/dl u osób, u których ryzyko to jest bardzo wysokie [1].

Normy dla kobiet

Normy cholesterolu dla kobiet kształtują się następująco:

 • cholesterol całkowity TC poniżej 200 mg/dl,
 • trójglicerydy - stężenie nie powinno przekraczać 150 mg/dl,
 • HDL, czyli "dobry" cholesterol - stężenie powinno być wyższe niż 45 mg/dl,
 • LDL, czyli "zły" cholesterol - stężenie powinno być niższe niż 115 mg/dl.

Normy cholesterolu dla mężczyzn

Dla mężczyzn wartości lipidogramu powinny być następujące:

 • norma całkowita to 200 mg/dl,
 • trójglicerydy - stężenie nie powinno przekraczać 150 mg/dl,
 • HDL, czyli "dobry" cholesterol - stężenie powinno być wyższe niż 40 mg/dl,
 • LDL, czyli "zły" cholesterol - stężenie powinno być niższe niż 115 mg/dl.

Normy cholesterolu u dzieci

Przetworzona żywność, słodzone napoje i niewłaściwe nawyki żywieniowe sprawiają, że coraz częściej u dzieci diagnozuje się zaburzenia w gospodarce tłuszczowej. Warto zdawać sobie sprawę, że to, czym karmimy dzieci, wpływa nie tylko na ich obecną kondycję zdrowotną, ale również na całe dorosłe życie.

Normy lipidogramu dla dzieci kształtują się następująco:

 • cholesterol całkowity - poniżej 170 mg/dl,
 • trójglicerydy - stężenie nie powinno przekraczać 100 mg/dl,
 • HDL - powyżej 35 mg/dl,
 • LDL - poniżej 110 mg/dl.

Po wykonaniu lipidogramu, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, należy skonsultować wartości z lekarzem. Specjalista oceni, czy gospodarka lipidowa funkcjonuje prawidłowo, a jeśli zauważy jakieś niepokojące wahania, zaleci odpowiednie postępowanie.

Warto nie tylko regularnie wykonywać badania profilaktyczne, ale też dbać o to, by długo cieszyć się zdrowiem i kondycją. Dobre nawyki żywieniowe, sięganie po sezonowe warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze roślinne, ograniczenie tłustego nabiału, mięs, przetworzonej żywności i fast-foodów poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że organizm lepiej pracuje.

O prawidłowy poziom cholesterolu można również zadbać, sięgając po suplementy diety bogate w składniki, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowej gospodarki lipidowej, takie jak polifenole czy ekstrakty z zielonej herbaty.

[1] Prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, lek. Michał Sokólski, Lipidogram - interpretacja, pożądane normy lipidogramu w różnych grupach pacjentów w: Filipiak K.J. Atorwastatyna i rosuwastatyna - co nowego dla pacjentów w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących dyslipidemii w 2016 roku?

Komentarze