Jakie są objawy menopauzy?

Objawy menopauzyWiększość kobiet woli tego tematu unikać tak długo, jak się da. Stąd częsty brak przygotowania na to, co nadejdzie i nieporozumienia na temat objawów towarzyszących menopauzie.

Symptomy menopauzy

Badania nad menopauzą są prowadzone na całym świecie od lat. Wnioski są zawsze podobne, mimo radykalnie różnych szerokości geograficznych, pod jakimi są one wykonywane. Przykładowo w 2009 roku badano zjawisko menopauzy w wiejskiej społeczności południa Indii pod egidą Kannur Medical College w stanie Kerala. W badaniach wzięło udział 106 kobiet.

  • Średni wiek, w jakim przeszły one menopauzę, to 48,9 lat.
  • 90,7% z nich w tym czasie skarżyło się na problemy emocjonalne: depresja, płaczliwość, poddenerwowanie,
  • 72,9% cierpiało na ból głowy,
  • 65,4% miało problemy z sennością,
  • 58,9% zaczęło mieć problemy z oddawaniem moczu,
  • 57% miało problemy z pamięcią,
  • 53,3% pań zaczęło odczuwać bóle stawów i mięśni,
  • 31,8% miało zmniejszone libido,
  • 9,3% zaczęło cierpieć na suchość pochwy, swędzenie okolic intymnych itp.,
  • 8,4% zauważyło, że zmienił im się głos.

Z badań wynika, że każda z pań cierpiała na jeden lub więcej z powyższych symptomów. Tylko co czwarta wiedziała, jakie są przyczyny menopauzy.

Czy da się łagodzić objawy menopauzy?

Istnieje kilka sposobów walki z menopauzą. Pierwszy z nich to podejście medyczne nakierowane na przyczyny. Wykorzystuje się wówczas hormonalną terapię zastępczą, dzięki której zmiany hormonalne na tym etapie życia są mniej odczuwalne. W związku z tym zmniejszają się również objawy.

Drugie podejście polega na leczeniu samych objawów. Wówczas kobieta przyjmuje leki na kolejne dolegliwości, takie jak ból głowy, bezsenność, libido. Zależnie od podejścia, mogą to być ziołowe napary (na nerwy, trawienie, sen) lub środki polecone przez lekarza.

W przypadku objawów, takich jak problemy żołądkowe czy wzdęcia, można stosować łagodne środki np. Espumisan. Choć nie wszystkie kobiety cierpią na problemy żołądkowe jako bezpośredni objaw menopauzy, to zajadanie wówczas stresu czy zmiana diety w celu np. redukcji nagle zwiększającej się masy ciała, mogą wywołać wzdęcia lub zaparcia.

Od strony emocji

Trzecia droga skupia się bardziej na emocjonalnej stronie objawów towarzyszących menopauzie. Wiele kobiet latami stawia na pierwszym miejscu rodzinę lub pracę, zapominając o swoich potrzebach. Według medycyny tradycyjnej z Chin czy Indii problemy emocjonalne mogą przekładać się bezpośrednio na objawy menopauzy, takie jak bezsenność, lękliwość czy rozdrażnienie. W tym wypadku droga terapeutyczna skupia się na przyglądaniu się swoim emocjom. Pomocne mogą być masaże, terapia czy zajęcia rozwojowe. Oczywiście taka ścieżka może uzupełniać też tradycyjne sposoby na menopauzę.

Czwarte podejście do menopauzy jest najbardziej szkodliwe. Polega na ignorowaniu objawów. W tym wypadku kobieta nie zwalnia obrotów. Jeśli sięga po pomoc, to tylko doraźnie - np. gdy boli ją głowa lub ma problemy z żołądkiem. W ten sposób też da się przejść menopauzę, szczególnie gdy jej objawy nie są zbyt silne. Przy poważniejszych dolegliwościach warto jednak skupić się na przyczynach i znaleźć czas na zadbanie o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Komentarze