Jakie soczewki do pracy z komputerem?

Soczewki do pracy przy komputerzeDziś już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez komputerów czy smartfonów. Urządzenia te wykorzystujemy zarówno do rozrywki, jak i pracy. Choć te sprzęty ułatwiają nam życie, to jednak bardzo często mają negatywny wpływ na nasze oczy, doprowadzając do ich wysuszania i podrażniania. Z tego powodu powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu, wybierając soczewki do pracy przy komputerze. Z tego artykułu dowiesz się, o czym warto pamiętać.

Soczewki ratunkiem na suche oczy od komputera

Wiele osób uważa, że w przypadku pracy przy komputerze okulary to jedyny wybór. Ciągle słyszymy, że soczewki w połączeniu z ekranem monitora to najlepszy sposób, by wysuszyć swoje oczy na wiór. Rzeczywiście, źle dobrane soczewki i niewłaściwe nawyki mogą doprowadzić do tego, że nasze oczy będą ciągle podrażnione.

Soczewki do komputera muszą być odpowiednio dobrane, by umożliwić oku dobre nawilżenie. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że nasze oczy powinny mrugać ponad 18 tysięcy razy w ciągu każdego dnia. Współcześnie jednak podświetlane ekrany komputerów znacząco zmniejszoną intensywność mrugania, stąd ciągłe uczucie piasku pod powieką i podrażnienia oczu.

Jeśli stosujemy standardowe soczewki kontaktowe do pracy przy komputerze możemy ten negatywny stan pogłębiać. Zwykłe soczewki mogą okazać się niewystarczające. Znacznie lepszym wyborem okazują się być soczewki z nowoczesnych materiałów, które nie pogłębiają suchego oka, dbają o lepsze nawilżenie i większą przepuszczalność tlenu. Twoje soczewki nie będą w ogóle wyczuwalne, a przy tym zapewnimy sobie znacznie wyższy komfort pracy przez cały dzień.

Jakie soczewki do komputera będą odpowiednie?

Nowoczesne soczewki kontaktowe do komputera bywają nieznacznie droższe. Różnica jednak jest niewielka, a korzyści, które odniesiemy z ich stosowanie na pewno są warte tej ceny. Soczewki tego typu przeznaczone do suchego oka są bowiem w stanie zapewnić prawidłowe widzenie przez znacznie dłuższy okres dzięki prawidłowemu nawilżeniu i wysokiej przepuszczalności tlenu.

Jest to zasługa wysokiej jakości materiałów silikonowo - hydrożelowych, z których są wykonane. Soczewki polecane do komputera dostępne są o każdym trybie wymiany od jednodniowych przez dwutygodniowe po miesięczne. Osoby o oczach szczególnie wrażliwych powinno rozważyć opcję soczewek jednodniowych, zapewniając sobie tym samym najwyższy komfort.

Tego rodzaju soczewki sprawdzą się jednak nie tylko w przypadku osób, które pracują wiele godzin przy komputerze. Również ludzie, którzy przebywają przez wiele godzin w pomieszczeniach klimatyzowanych będą w stanie docenić ich zalety. Suche powietrze, wydobywające się z tych urządzeń jest bowiem szczególnie szkodliwe dla naszych oczu.

Soczewki do pracy przy komputerze

Ceny soczewek do pracy przy komputerze

Ceny soczewek dedykowanych do pracy przy komputerze mogą się różnić między sobą ponieważ w przypadku każdego użytkownika konieczny może być wybór zupełnie innego rozwiązania. Nieco droższe będą soczewki jednodniowe, jednak zapewnią one najwyższy poziom higieny i maksymalny komfort. Osoby poszukujące najbardziej optymalnego rozwiązania mogą również sięgnąć po soczewki całodobowe, które bywają czasami nawet trzykrotnie droższe, jednak ich zaletą jest najwyższa przepuszczalność tlenu.

Jak korzystać z soczewek podczas pracy przy komputerze?

Wiemy już, że nie musimy rezygnować z soczewek kontaktowych podczas pracy przy komputerze. Warto jednak przestrzegać kilku zaleceń, by poprawić komfort swoich oczu. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim odpoczynku dla naszych oczu. W tym przypadku najlepszym sposobem jest skierowanie wzroku na jakiś odległy punkt co jakiś czas. Warto również zrobić sobie 10-15 minutową przerwę od patrzenia się w monitor co 2 godziny.

Żeby zapewnić sobie odpowiednie nawilżenie zawsze należy mieć przy sobie krople do suchych oczy. Jeśli poczujemy dyskomfort, zakraplamy oczy. Dodatkowo najlepiej wyrobić sobie nawyk częstego mrugania. Powinniśmy również pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, by zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia naszego organizmu.

Inną kwestią są już same ustawienia monitora. Powinniśmy ustawić w nim relatywnie wysoki kontrast. Z drugiej strony nie możemy przesadzać z jego jasnością, ponieważ będzie się ona przyczyniają do szybszego zmęczenia naszych oczu.

Dla naszych oczu bardzo dobrym rozwiązaniem są większe monitory. W większości zakładów pracy możemy już takie spotkać. Jeśli jednak Twój monitor posiada przekątną mniejszą niż 17 cali, to pora na zmianę.

Zmiana okularów na soczewki to świetny pomysł, który poprawi twój komfort każdego dnia. Pamiętaj jednak, że przy wyborze odpowiednich soczewek warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże Ci wybrać właściwy model dla Ciebie.

Komentarze