Jakim drewnem palić w kominku?

Palenie drewnem w kominkuPalenie w kominku drewnem wydawać by się mogło prostą nieskomplikowaną czynnością. W rzeczywistości należy starannie wyselekcjonować materiał na opał, dzięki temu nasze wydatki na energię cieplną zmaleją, a przede wszystkim będziemy eko wobec środowiska naturalnego. Czym się zatem kierować przy wyborze drewna do kominka?

Wybór odpowiedniego drewna to kwestia kluczowa. Jednak wpływ na efektywność spalania ma też rodzaj wkładu kominkowego, takiego, który zagwarantuje mniejsze zużycie opału i jego lepsze spożytkowanie. Jeżeli jeszcze nie masz wkładu kominkowego, albo zamierzasz zmienić ten obecny, to przy wyborze kieruj się tym aby dany produkt spełniał wymagania Ekoprojektu i normy BlmSchV2.

Jaki rodzaj drewna o kominka?

Palenie w kominku źle wyselekcjonowanym drzewem doprowadza najczęściej do osadzania smoły w kominie i na szybie wkładu. Nie wygląda to dobrze, a przy okazji niszczy nasze urządzenie grzewcze. Dlatego warto selekcjonować opał kominkowy!

Drewno do kominka musi być przede wszystkim dobrze wysuszone, czyli sezonowane przez minimum 2 lata. Powinno znajdować się w specjalnym składziku, który będzie je chronił przed opadami atmosferycznymi, a także zapewniał odpowiedni dostęp świeżego powietrza. Wówczas materiał na opał nie zawilgotnieje.

Maksimum 20%, tyle wynosi dopuszczalna wilgotność danego materiału opałowego. Jeżeli kupujesz go w sklepie, możesz poprosić sprzedawcę, aby sprawdził ten parametr wilgotnościomierzem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ drewno wilgotne wymaga odparowywania z niego niepotrzebnej wody.

Jaki gatunek drewna wybierać?

Dylematem zapewne jest to, czy lepiej palić w kominku drewnem liściastym, czy raczej iglastym. Zdecydowanie lepiej w tym zestawieniu wypada pierwszy gatunek, a dokładnie drewno dębowe i bukowe, a także grab, klon brzoza, jesion, topola. Zwoje zalety ma ponadto drewno owocowe – grusza, jabłoń.

Stare meble na śmietnik, nie do kominka!

Przesadna oszczędność nie zawsze popłaca, przekonali się o tym zapewne ci, którzy palili w kominku starymi meblami. Sprzęty te pokryte są lakierami i różnego rodzaju farbami, w wyniku ich spalania wydobywają się trujące opary, zawierające m.in. metale ciężkie. Taki dym jest nie tylko nieprzyjemny, ale i szkodliwy.

Jak palić w kominku?

Wiemy już jakie drzewo jest najodpowiedniejsze dla efektywnego palenia w kominku. Drugą ważną kwestią jest sposób palenia. Drewno układamy w piecu naprzemiennie, a na samej górze układamy miękkie polana do rozpalenia paleniska.

Podsumowując…

Podsumowując, wybór odpowiedniego wkładu kominkowego, palenie tylko dobrze wysuszonym drewnem liściastym, a także właściwe ułożenie opału pozwala na ekologiczne, efektywne i energooszczędne palenie w kominku. Ponadto palenie ekologiczne to przede wszystkim spełnianie wymogów tzw. ekoprojektu, czyli Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Warto się zapoznać z tymi normami, aby być eko!

Więcej informacji o ekoprojekcie znajdziesz na stronie: https://kratki.com/pl/polskie-kominki-zgodne-z-normami-unijnymi.

Ocena: 4.9

Komentarze