Jesienne prace w ogrodzie - co trzeba zrobić?

Narzędzia ogrodniczeJesienią dni są coraz krótsze, temperatury coraz niższe i wielu z nas ma wrażenie, że zima czai się tuż za rogiem. Jeśli masz ogród, to w okresie tym nie można jeszcze osiąść na laurach chowając się pod kocykiem z ciepłą herbatą i dobrą książką, ale trzeba zadbać o swój ogród, by wiosną mógł ruszyć w pełnej krasie. Oto lista czynności, które trzeba wykonać jesienią.

Grabienie liści

Jeśli masz w ogrodzie drzewa liściaste, to bez wątpienia jesień kojarzy Ci się z grabieniem liści. To jedna z najważniejszych prac ogrodowych tego okresu, która pozwoli zapewnić trawnikowi i roślinom ozdobnym odpowiednie warunki do rozwoju wiosną. Jeśli liście nie zostaną zgrabione, będą grubą warstwą zalegać na trawniku i zostaną przysypane śniegiem, co niestety może skutkować pojawieniem się takich chorób jak pleśń pośniegowa. Koniecznie należy więc zgrabić wszystkie liście, nawet jeśli będzie to oznaczało długie godziny spędzone na zbieraniu opadłych liści. W każdej minucie tej pracy należy przypominać sobie przyjemny cień, jaki dawały te drzewa w upalne letnie dni i czerpać z tego silę do grabienia.

Przekopywanie grządek

Jesienią sporo pracy w ogrodzie mają właściciele ogrodów warzywnych. Ich zadaniem jest nie tylko zebranie plonów, co z pewnością ich cieszy, ale również usunięcie pozostałości roślin na grządkach oraz przygotowanie ich na przyszłoroczny wysiew warzyw. Dobrze jest zastosować odpowiednie nawozy jesienne dostępne w Rolmarket lub kompost z przydomowego kompostownika. Dzięki temu gleba zostanie odpowiednio zasilona w składniki odżywcze i wysiane wiosną warzywa będą miały z czego czerpać.

Ochrona roślin na czas zimy

Przygotowując ogród na zimę warto pamiętać również o roślinach nieodpornych na niskie temperatury. Te z nich, które są posadzone w donicach należy przenieść w cieplejsze miejsce, by mróz im nie zagroził. Natomiast inne z roślin m.in. róże, należy zabezpieczyć przed zimnem. Można to zrobić okrywając je słomianym chochołem lub specjalnym kapturem okrywowym. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na możliwość wyboru kaptura z zabawną grafiką, która ozdobi nasz ogród w czasie szaroburej zimy.

Oprócz okrycia na czas zimowy, niektóre rośliny warto również obwiązać, by ochronić je przed rozłażeniem się pod ciężarem pokrywy śnieżnej. Warto to zrobić tujom, cyprysom i cisom, których gałęzie są na tyle giętkie, że łatwo się gną pod naporem śniegu. Jest to ochrona nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na ryzyko złamania gałązek, gdy śniegu będzie zbyt dużo.

Komentarze

Fanka roślin
Ja mam miskant morning light w ogrodzie i na szczęście nie ma z nim dużo roboty, polecam ;)
https://prostezycie.pl/miskant-morning-light/