Katar u niemowlaka

Katar u niemowlakaBędąc rodzicami pragniemy aby nasze dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Nieustannie towarzyszy nam niepokój związany z dzieckiem, jest on szczególnie silny, jeżeli chodzi o niemowlaki, u których wszelkie dolegliwości są tym bardziej uciążliwe i niebezpieczne, z racji tego, że maluszek nie ma jeszcze wyrobionych odpowiednich reakcji obronnych organizmu. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów u niemowląt jest katar, którego nie należy bagatelizować.

Przyczyny kataru u niemowlaka

Katar u niemowlaka zazwyczaj pojawia się w wyniku zainfekowania wirusem lub bakterią, ale także z powodu zanieczyszczonego powietrza czy alergii. Dlatego, zanim podejmiesz się wizyt u lekarza i leczenia farmakologicznego, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza, a także o obecność roślin dziecięcym pokoju. U dzieci najczęściej występują alergie pokarmowe, dlatego zawsze bacznie obserwuj reakcje organizmu dziecka na nowe składniki w jedzeniu.

Katar może wystąpić także wtedy, kiedy dziecko już było chore. Jeżeli zaobserwowałeś podwyższoną temperaturą i ogólne rozdrażnienie niemowlęcia, wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z czymś więcej niż tylko katar.

To, jaka jest przyczyna kataru, można łatwo ustalić obserwując kolor wydzieliny z nosa oraz inne objawy ogólnoustrojowe. Katar bakteryjny, to ropna wydzielina z nosa powiązana z gorączką i brakiem apetytu. Katarowi alergicznemu towarzyszą inne objawy alergiczne, jak na przykład łzawienie, zapalenie spojówek czy wysypka. Katar wirusowy zazwyczaj ma przezroczysty lub biały kolor i jest jedynym typem kataru, z którym możecie poradzić sobie w domu, o ile nie występują inne objawy, jak na przykład gorączka.

Sposoby na niemowlęcy katar

Aby ulżyć dziecku w cierpieniach warto pomóc mu nie tylko lekami, ale też kilkoma prostymi sposobami, których wykonania skutecznie możemy podjąć się sami. Po pierwsze, jeżeli tylko mamy możliwość i dziecko nie śpi, kładźmy je na brzuszku, bo wtedy wydzielina z nosa nie spływa do gardła, powodując dodatkowe infekcje, ale spokojnie wypływa na zewnątrz, ułatwiając dziecku oddychanie.

Nawadniaj odpowiednio dziecko, duża ilość picia, najlepiej w postaci wody lub herbatki ziołowej przełoży się na rzadszy katar, a ten z kolei będzie prostszy do usunięcia od gęstej, lepkiej wydzieliny.

Jeżeli widzisz, że dziecko ma duży problem z oddychaniem możesz nasmarować jego plecy i stopy odpowiednimi dla maluchów, rozgrzewającymi olejkami eterycznymi. Nie zaszkodzi także pokropienie olejkami pościeli i piżamki dziecka aby mogło spokojnie przespać noc.

Innym, często stosowanym sposobem są inhalacje, zazwyczaj z kropli dostępnych w aptece, choć odpowiednią mieszankę można zrobić także w domu. Jeśli katar utrzymuje się długo, nie zapominaj o nawilżaniu podrażnionych okolic nosa delikatnymi kremami.

Po wizycie u lekarza z całą pewnością dziecku zostaną przepisane odpowiednie krople, które oczywiście pomagają pozbyć się kataru i przywracają łatwość w oddychaniu, jednak mogą również podrażniać śluzówkę, przez co nie poleca się stosowania ich w pierwszej kolejności. Sięgaj po nie dopiero jak zawiodą Cię domowe sposoby.

Jak widać, katar u niemowlaka to temat na tyle znany, by każdy mógł sobie z nim poradzić. Z naszymi kilkoma radami, wasze dzieci na pewno pozbędą się tej uciążliwej dolegliwości.

Autor: Dorota, sosrodzice.pl.

Ocena: 4.5