Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta z dzieckiem u okulisty?

Wizyta z dzieckiem u okulistyNiestety badania okulistyczne w Polsce nie są obowiązkowe.

Właśnie dlatego rodzice je bagatelizują i do specjalisty udają się z dzieckiem dopiero wtedy, gdy zaniepokoją ich pierwsze sygnały zaburzeń narządu wzroku. Bardzo często jest już wtedy za późno, ponieważ wada występuje w zaawansowanym stadium rozwoju.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem po raz pierwszy do okulisty? Okazuje się, że pierwsze miesiące życia noworodka to czas, w którym w obrębie narządu wzroku następują zmiany fizjologiczne. Wtedy nawet zez może być całkowicie naturalnym zjawiskiem, który ustąpi samoistnie.

Co powinno nas zaniepokoić?

Już po 3 miesiącu życia dziecka czujni rodzice będą w stanie zauważyć niepokojące objawy. Zawsze należy z okulistą konsultować tzw. uciekające oczko. Zez może być spowodowany nie do końca rozwiniętym jeszcze narządem wzroku, ale może również być zwiastunem nadchodzących zaburzeń.

U starszych dzieci zaniepokoić powinno na pewno mrużenie oczu, przybliżanie się do obiektu celem jego dostrzeżenia, oglądanie bajek w zbyt bliskiej odległości od nadajnika. Do symptomów zalicza się również przekrzywianie główki na jedną stronę podczas oglądania, pocieranie oczu rączkami, łzawienie czy zaczerwienienie powiek.

Przedszkolaki, u których okulista zapewne rozpozna dysfunkcje w zakresie narządu wzroku, mają problem z rozróżnianiem przedmiotów, ich wielkości, koloru czy kształtów bądź skupieniem uwagi na konkretnym miejscu. Problemy ze wzrokiem może sygnalizować również ból głowy, senność i przewlekłe zmęczenie.

Pierwsza wizyta

Najczęściej pierwsze badania oczu przebiegają podczas standardowych bilansów, jakie odbywają się u lekarza rodzinnego raz w roku. To właśnie pediatra zazwyczaj zauważa problem z widzeniem i kieruje małego pacjenta do okulisty.

Okulista podczas pierwszej wizyty wykonuje standardowe badania wzroku. Są one w pełni bezpieczne i bezbolesne. Najczęściej przebiega przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego do analizy ostrości wzroku i oceny siatkówki. Okulista wykorzystuje również tablicę okulistyczną, dzięki której możliwe jest sprawdzenie zakresu pola widzenia. U małych pacjentów przed badaniem zazwyczaj stosuje się krople do rozszerzenia źrenic.

Zaleca się, by pierwsza wizyta u okulisty miała miejsce jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Później wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Wizyty są również konieczne w razie nagłych wypadków. Nigdy nie należy bagatelizować problemów z narządem wzroku. Zwykłe łzawienie może być początkiem groźnej choroby.

Pamiętajmy, że choroby oczu właśnie u dzieci leczy się z najlepszymi skutkami. U małych pacjentów możliwe jest realizowanie kuracji bezinwazyjnych, takich jak ćwiczenia ortoptyczne czy leczenie laserowe. Niezauważenie problemu może wiązać się zaś z groźnymi chorobami, w tym trwałą utratą wzroku. Leczenie wad u osób dorosłych przebiega zawsze nie tylko dłużej, ale i przy wykorzystaniu o wiele bardziej inwazyjnych metod, w tym operacji. Leczenie nie ma też tak dobrych rokowań, okulista nigdy nie zagwarantuje pełnej skuteczności terapii.

Tekst powstał w oparciu o treści zawarte na stronie Optomedica.