Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?

Dieta niemowlakaMacierzyństwo to wspaniały okres w życiu kobiety. Matkę i dziecko od początku łączy wyjątkowa więź, która wzmacnia się wraz z upływem czasu i nowymi doświadczeniami. Gdy dziecko rośnie, zaczyna świadomie eksplorować otoczenie i interesować się tym, co ma na swoim talerzu. Zastanawiasz się, kiedy należy rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią? Dowiedz się więcej!

Nie wiesz od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią? A może szukasz podpowiedzi od czego zacząć? Chcesz wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe? Sprawdź, jak to zrobić!

Jak ważne jest mleko matki w diecie niemowlaka?

Według rekomendacji WHO i AAP niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie piersią. To najlepszy sposób żywienia dzieci w tym okresie. Mleko matki ma odpowiednio zbilansowany skład i zawiera wszystko co potrzebne, czyli wodę, białka, cukry, tłuszcze, czynniki odpornościowe, w tym immunoglobuliny, mikroelementy, niezbędne witaminy, m.in. A, C i E oraz modulatory wzrostu[1].

W tym okresie maluch nie potrzebuje dodatkowego pojenia, glukozy, mleka modyfikowanego czy pokarmów stałych[2]. Po ukończeniu 6. miesiąca życia w diecie dziecka mogą pojawić się normalne posiłki, przy czym matczyny pokarm powinien nadal być podstawą jego diety.

Jak zadbać o prawidłową laktację w pierwszych miesiącach życia dziecka?

Jeśli chcesz zachować laktację, musisz o siebie dbać, czyli regularnie spożywać dobrze zbilansowane posiłki, pić dużo wody i odpoczywać. Zauważyłaś, że masz mniejszą ilość pokarmu? Możesz sięgnąć po preparaty dla kobiet w okresie laktacji, takie jak Femaltiker Plus. Składnikiem aktywnym tych produktów jest słód jęczmienny, który wspiera produkcję prolaktyny, dzięki czemu wspomaga procesy zwiększające produkcję mleka[3]. Preparat zawiera także wyciąg z melisy, który pomaga uspokoić się i wyciszyć, co przekłada się na łatwiejszy wypływ pokarmu z piersi.

Który moment jest najlepszy w życiu dziecka, by zacząć wprowadzać nowe produkty?

Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno rozpocząć się między 17. a 26. tygodniem jego życia, czyli po ukończeniu 4. miesiąca, ale przed ukończeniem 6. miesiąca życia[4]. To w tym okresie rozwija się umiejętność spożywania posiłków stałych. Gryzienie i żucie pokarmu obserwuje się między 6. a 10. miesiącem. Dziecko powinno:

 • siedzieć samodzielnie lub, jeśli nie siada, być podtrzymywane np. na kolanach rodzica,
 • zgarniać jedzenie z łyżeczki do ust.

Istnieje kilka metod rozszerzania diety. Jedną z najbardziej popularnych jest BLW, czyli Bobas Lubi Wybór. Polega ona na podawaniu niemowlęciu do ręki nierozdrobnionych pokarmów. Dziecko po pewnym czasie samo zainteresuje się jedzeniem i zacznie jeść. Mimo wielu zalet tego rozwiązania, zalecane jest stosowanie mieszanych metod rozszerzania diety[5].

Od jakich produktów najlepiej zacząć rozszerzanie diety dziecka?

Chcesz rozpocząć rozszerzanie diety, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie ma ścisłych zaleceń, które określają, jakie produkty powinny być podane jako pierwsze[6]. W Polsce najczęściej rozpoczyna się od serwowania:

 • kaszek zbożowych,
 • jednoskładnikowych przecierów z owoców i warzyw.

Wszystkie składniki należy wprowadzać stopniowo, w tym także gluten[7]. Nie zaleca się jednak opóźniania podania produktów zbożowych[8]. Należy pamiętać o tym, żeby stale obserwować reakcje dziecka na podane posiłki na wypadek wystąpienia objawów nietolerancji pokarmowej.

 1. https://www.emc-sa.pl/phavi/at/upl/2016/0909/0953-poradnik-karmienia-piersia.pdf
 2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia
 3. http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/karmienie_piersia.pdf
 4. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/71775,rozszerzanie-diety-dziecka
 5. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/73570,metoda-blw
 6. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52544,schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia
 7. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65367,jak-wprowadzac-gluten-i-w-jakich-ilosciach
 8. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/64617,gluten-w-diecie-niemowlaka

Komentarze