Kilka prostych sposobów, jak oszczędzać pieniądze

Oszczędzanie pieniędzyWielu ludzi zastanawia się, jak oszczędzać pieniądze, zwłaszcza teraz, po pandemii koronawirusa. Nawet badania opinii publicznej wskazały, że więcej Polaków myśli o odłożeniu pieniędzy, nie tylko po to, by móc zafundować sobie wyczekiwane wakacje, gdy będzie to już możliwe, ale także aby mieć pewne środki na tak zwaną czarną godzinę. Jeśli też myślisz o regularnym odkładaniu gotówki i budowaniu poduszki finansowej, zobacz kilka proponowanych przez nas sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzać pieniądze przez konto oszczędnościowe?

Zacznijmy od tego, że bez względu na to ile pieniędzy uda Ci się odłożyć i na czym zaoszczędzić, musisz je gdzieś przechowywać. Trzymanie gotówki w domu to nie jest najlepszy pomysł - pomijając już to, że może zostać skradziona lub zniszczona, należy pamiętać o inflacji, która sprawia, że pieniądze z czasem tracą na wartości. Aby jej uniknąć, warto wpłacać oszczędności na konto oszczędnościowe. Taki rachunek oszczędnościowy w banku nie służy finansowaniu bieżących wydatków, tylko właśnie oszczędzaniu - zebrane na nim środki co miesiąc powiększane są o uskładane z nich procenty. Konto oszczędnościowe może mieć różne oprocentowanie, w zależności od banku oraz aktualnej sytuacji ekonomicznej, warto więc sprawdzić, który bank oferuje lepsze warunki, uwzględniając także różne promocje dla nowych klientów czy nowych środków wpłacanych na rachunek. Dzięki temu odsetki zbierane co miesiąc pomogą zamortyzować inflację.

Jak oszczędzać pieniądze na zakupach?

Kiedy wiemy już, gdzie odkładać pieniądze, trzeba jeszcze zastanowić się, skąd wziąć środki, które można lokować w formie oszczędności. Będzie to zależało od poszczególnych przypadków, ale jednym z powszechnych sposobów zdobycia dodatkowych oszczędności jest coś, co możemy nazwać własnym domowym audytem finansowym. Wymaga gromadzenia rachunków za zakupy przez jakiś czas. Następnie trzeba się im przyjrzeć dokładnie i krytycznie i sprawdzić, na co wydajemy pieniądze i gdzie część z nich "ucieka". Może się okazać, że kupujemy za dużo jedzenia, które później się marnuje, albo nasz budżet nadwyrężają nałogi takie jak palenie papierosów (ich rzucenie będzie opłacalne nie tylko dla naszego konta, ale i zdrowia!). Być może warto odstawić albo przynajmniej ograniczyć słodycze? Więcej gotować w domu niż jeść na mieście? Sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze na zakupach, jest sporo i musisz sprawdzić, które najlepiej będą pasowały do Twojej struktury wydatków. Istnieje spora szansa, że sama świadomość zwracania uwagi na rachunki wpłynie na Twoje wybory i pozwoli odciąć część zbędnych wydatków już w momencie podejmowania decyzji zakupowych w sklepie. Do optymalizacji rachunków przydatne są też proste i znane od dawna narzędzia takie jak lista zakupów - choćby w bardziej ekologicznej, elektronicznej formie, zapisana w naszym telefonie.

W co inwestować?

Chcesz oszczędzić pieniądze i zastanawiasz się, w co inwestować? Pamiętaj, że inwestycja nie przynosi oszczędności jako takich, pomaga jedynie je pomnażać. Najpierw musisz nauczyć się, jak oszczędzać pieniądze, a dopiero później decydować, w co inwestować zgromadzone środki. Początkowo najlepiej wpłacać kapitał na wspomniane wcześniej konto oszczędnościowe. Takie konto daje ustalone i pewne procenty, podczas gdy inwestycje bywają ryzykowne - można na nich stracić. Jeśli chcesz zamrozić gotówkę i uzyskać z niej wyższy procent, ulokuj środki na lokacie bankowej - to łatwy i prosty sposób inwestowania.

Jak oszczędzać pieniądze na inne sposoby? Świetną taktyką jest nie tylko ograniczanie wydatków, ale równoczesne zwiększanie dochodów. Kilka płatnych nadgodzin, dodatkowe zlecenie, weekendowa praca, amatorskie rękodzieło i tym podobne sposoby "dorobienia" do podstawowej pensji często robią większą różnicę, niż cięcia w domowym budżecie czy zyski z konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Warto więc zastanowić się, co możemy zrobić, by zwiększyć swoje dochody, a oszczędzanie przyjdzie nam wtedy dużo łatwiej.

Komentarze