Kobiece sprawy, czyli mammografia i USG piersi

MammografiaRak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Najistotniejsze w chorobie jest szybkie rozpoznanie zmian oraz wdrożenie leczenia. Do badań diagnostycznych zalecane jest USG piersi oraz mammografia. Poniżej dowiesz się, czym się one różnią i na czym polegają.

Zarówno USG piersi jak i mammografia są opisem piersi i oba zaleca się przy wczesnej diagnostyce i profilaktyce raka piersi. Są całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, i trwają zaledwie kilka minut. Różnią się głównie tym, że podczas badania ultrasonograficznego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii - promieniowanie rentgenowskie. W czasie trwania badania lekarz na bieżąco informuje pacjentkę o wynikach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości o stan zdrowia, zaleca dalszą, rozszerzoną diagnostykę, w tym biopsję.

USG piersi

USG piersi to badanie, które jest uznawane za jedno z najważniejszych w diagnostyce raka piersi, w szczególności u młodych kobiet. Jest całkowicie bezbolesne i precyzyjne. Dzięki niemu lekarz otrzymuje rzetelne informacje dotyczące budowy piersi, przewodów mlecznych oraz tkanki łącznej. Podczas badania, kontroli podlegają również doły pachowe. Pozwala to ocenić budowę i stan węzłów chłonnych.

USG powinien wykonywać doświadczony radiolog. Badanie idealnie sprawdza się przy badaniu gruczołowej budowy piersi. Dużą zaletą jest fakt, że ewentualne zmiany, które mogą się pojawić można na bieżąco podejrzeć pod różnymi kątami. Dodatkowo na obrazie USG można także odróżnić złośliwe zmiany od łagodnych torbieli.

Mammografia

Mammografia jest nieinwazyjnym badaniem radiologicznym. Stosuje się ją jako podstawowa metoda wczesnej diagnozy i profilaktyki raka piersi. Dla kobiet w wieku 50-69 lat powstał nawet specjalny program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który pozwala raz na dwa lata wykonać bezpłatne badanie mammograficzne na NFZ.

Poddać mammografii zaleca się kobietom już po 40. roku życia. Piersi takich kobiet w dużej mierze składają się z tkanki tłuszczowej, a promieniowanie rentgenowskie lepiej uwidacznia ewentualne, występujące w niej zmiany.

Kiedy warto udać się na mammografię lub USG?
Zarówno jedno, jak i drugie badanie zaleca się wykonywać regularnie jako profilaktyka. Jeśli natomiast zauważysz u siebie niepokojące zmiany w budowie piersi należy jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza, który dokładnie przyjrzy się problemowi i po wstępnym badaniu, zbliżonym do samobadania wystawi skierowanie na dalszą diagnostykę.

Jakie są wskazania do wykonywania badań piersi?

Jeśli zauważyłaś jakiekolwiek z poniższych symptomów jest to znak, że należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej:

  • zmiana, guzek, wykryta podczas samobadania,
  • ból piersi o niewiadomym pochodzeniu,
  • wyciek z brodawki,
  • powiększenie węzłów chłonnych,

Dodatkowo najbardziej zagrożone nowotworem piersi są kobiety, które:

  • nie rodziły - ciąża i karmienie dziecka ochraniają piersi,
  • wcześnie zaczęły miesiączkować i późno przekwitać, czyli miały długi okres aktywności hormonalnej - estrogeny źle wpływają na piersi,
  • przeszły mastektomię - u nich dwa razy częściej guz może się pojawić po drugiej stronie,
  • w rodzinie wystąpił nowotwór piersi lub rak jajnika - ryzyko jest większe 3-, 4-, 5-krotnie niż u pozostałych,
  • ich ojciec chorował na raka prostaty.

Opracowanie: Jutro Medical

Komentarze