Kocyk dla dziecka - wybieraj mądrze!

Kocyk PaisleyKiedy na świecie pojawia się nowe życie, wszystko się zmienia. Nagle to ta mała istota staje się najważniejsza, a jej dobro i bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa. Przed narodzinami, przebywając w matczynym brzuchu, dziecko ma wszystko, czego potrzebuje.

Dopiero później trzeba zastanowić się choćby na tym, w czym owo maleństwo ma spać, jaki kocyk dla dzieci wybrać. Jak, wśród setek dostępnych wzorów i kolorów, wybrać ten najlepszy?

Przemyślane zakupy

Kwestię wyboru kocyka dla dzieci warto dobrze przemyśleć. W końcu wybierasz coś, co będzie miało bezpośredni kontakt ze skórą twojej pociechy! Od razu nastaw się na większe wydatki - zdrowie i bezpieczeństwo dziecka to coś, na czym nie można oszczędzać, a dobry kocyk to coś, co pokochacie oboje - ty i maleństwo.

Rozmiar kocyka

Tuż po wyjściu ze szpitala dziecko jest naprawdę malutkie, dlatego nie dasz rady zawinąć go w twój ulubiony koc, którym opatulałaś się w chłodne wieczory, siedząc na kanapie. “Dorosłe” koce są po prostu za duże, musisz wybrać taki, który będzie adekwatny do wzrostu twojego dziecka, np. 75x100 cm. Taki rozmiar będzie najlepszy, bo najwygodniejszy dla ciebie. Nie będzie potrzeby kilkukrotnego zawijania koca i zastanawiania się, co zrobić z nadmiarem materiału, by nie przegrzać swego potomka. Dodatkowo, kocyki dla dzieci doskonale sprawdzają się nie tylko w łóżeczku, ale także znajdują praktyczne zastosowanie w kołysce czy wózeczku.

Wielofunkcyjność kocyka dla dzieci

Być może zdarzyło ci się zapomnieć już, że koce służą nie tylko do ogrzewania zmarzniętych stóp czy rozkładania na trawie podczas majowego  pikniku. Dziecięce kocyki to niemal  przedmioty do zadań specjalnych. Zapewniają maluchom spokojne sny, ogrzewając je i gwarantując komfort termiczny tak w domu, jak i na zewnątrz. Nawet kiedy tobie się wydaje, że na dworze jest ciepło i wiosennie, to pamiętaj, że dziecko ma inną, niższą tolerancję termiczną. Dlatego nawet podczas wiosennego spaceru musisz mieć ze sobą kocyk, którym okryjesz córkę czy syna w wózeczku.

Klimatyzacja w samochodzie czy najkrótsze nawet przenoszenie dziecka z pojazdu do pomieszczenia sprawia, że maluch staje się narażony na podmuchy zimnego wiatru czy nagłe skoki temperatur. Dobrze dobrany kocyk będzie jak tarcza ochronna, która zadba o komfort i zdrowie otulonego nim brzdąca. Starsze dzieci z pewnością docenią kocyk jako miejsce zabawy. Rozłożony bezpośrednio na podłodze kocyk stworzy bezpieczną przestrzeń dla ciekawych światach smyków. Raczkowanie, nieśmiałe stawianie pierwszych kroków czy radosne gry i zabawy - to wszystko wymaga dodatkowej izolacji od zimnego i trwałego podłoża. Zapewnić ją może właśnie dobrze dobrany kocyk dziecięcy.

Jakość a cena

W przypadku kocyków dla dzieci doskonale sprawdza się stara prawda: to, co tanie, z pewnością nie będzie dobre jakościowo. Wybierając kocyk dla dziecka warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Inne okrycia wybierzemy na lato, inne - na zimę. Trzeba zadbać o to, by kocyk wykonany był z materiały, który nie uczuli naszej pociechy. Na rynku można dostać produkty bawełniane, z mikrofibry czy akrylu. Należy pamiętać o tym, że kocyki bawełniane z pewnością lepiej sprawdzą się w czasie ciepłych dni późnej wiosny czy lata.

Te poliestrowe nie przepuszczają tak dobrze powietrza, przez co doskonale ochronią małego zmarzlaczka i sprawdzą się jako maty do zabaw na podłodze. Szczególnym rodzajem materiału jest polar, zwłaszcza polar minky. Materiał ten charakteryzuje się dużą gramaturą - do 400 g, przez co kocyki dla dzieci długo utrzymują pierwotny kształt i formę. Nie szkodzi im pranie - zachowują swoją miękkość mimo wirowania. Producenci podają, że można prać je w temperaturze 30 stopni, nie zaleca się jednak czyszczenia chemicznego czy prasowania. Polar minky ma charakterystyczną strukturę w drobne wypustki, która podnosi atrakcyjność kocyka, tak wizualną, jak i tę związaną ze sferą dotyku. Delikatne, polarowe tłoczenia są tym, co skóra dzieci bardzo lubi. A to przecież niezwykle istotne, by kocyk był miękki, puszysty i przyjemny w dotyku. Taki, który utuli twoją pociechę do snu, który będzie dla niej jak najmilsza przytulanka.

Kolor i wzór

Na rynku dostępne są tysiące wzorów i kolorów kocyków dla dzieci. Masz możliwość wybierania wśród tych jedno, jak i wielobarwnych. Producenci mają szeroką gamę kolorystyczną, czym pozwalają na wyjście poza utarty schemat niebieskich i różowych akcesoriów odpowiednio dla chłopców i dziewczynek. Kocyk może być zadrukowany praktycznie w każdy wymyślony przez nas wzór. Wciąż modne są motywy zwierzęce: króliczki, psiaki i żyrafy, a ostatnio dużą popularność zyskały sowy, przechodząc do konfekcji dziecięcej z mody damskiej. Po raz kolejny warto jednak zwrócić uwagę na funkcjonalność. Wokół dziecka gromadzimy wiele kolorowych przedmiotów - od zabawek po wzorzystą pościel w samochody czy księżniczki. Wprowadzanie kolejnego motywu w postaci pstrokatego kocyka jest działaniem tworzącym chaos w przestrzeni dziecka. Należy uważać, by nie zarzucić malucha zbyt dużą ilością “wszystkiego”. Harmonijne otoczenie lepiej wpływa na rozwój brzdąca, stąd też dobrze, by kocyk był jednobarwny, w stonowanym kolorze (łatwiej zachować czystość, niż przy jasnych barwach). Jeżeli masz problem z wyborem, zdecyduj się na kocyk dwustronny z kontrastową lamówką. Zapobiegnie to nudzie, a jednocześnie uchroni przed nadmiarem bodźców w otoczeniu dziecka.

Kocyk jako prezent

Kocyk dla dzieci doskonale nadaje się na prezent. Bez względu na to, czy chcesz uczcić narodziny nowego członka rodziny, chrzest czy może rocznicę urodzin - dobrej jakości okrycie będzie trafionym upominkiem. Zwłaszcza, jeżeli zadbasz o spersonalizowanie prezentu. Wiele firm zajmujących się produkcją towarów dla dzieci oferuje dodatkowe usługi. Możesz u nich zamówić kocyk nie tylko w wybranych przez siebie kolorach, ale poprosić o wyszycie imienia dziecka, dedykacji czy daty urodzin. Kocyk z napisem “Kochanemu Frankowi - ciocia” będzie miał szansę stać się cenną rodziną pamiątką, która nawet po latach będzie budzić uśmiech i przenosić do bezpiecznej krainy lat dziecinnych.

Bez względu na to, jaki rodzaj kocyka wybierzesz, pamiętaj, że to będzie coś, co będzie towarzyszyło twojemu maluchowi przez długi czas. Wybierz taki produkt, który spełni wszystkie twoje wymagania i który będzie odpowiadać twojemu gustowi. W końcu ty też będziesz długo patrzeć na ten kocyk.

Foto: paisley.pl

Ocena: 5.0

Komentarze

Zofia
Fajny artykuł. Zosia ma 3 kocyki, ostatnio kupiłam kocyk na targach od firmy MaliMali, maja stronę www.malimali.pl Chwalą się, że maja oryginalny Minky - jest naprawdę super, mięciutki jak żaden inny.