Kohl, kajal do makijżu oczu - czym jest, jak go używać?

Kajal kosmetykiem do makijażu oczuJest jednym z najstarszych kosmetyków świata, można go kupić na każdym straganie i w każdym sklepie w Indiach, Azji oraz Afryce i kosztuje przysłowiowe grosze. Podkreśla tęczówkę i sprawia, że spojrzenie nabiera tajemniczego i bardzo seksownego charakteru. Nazywa się kajal kohl, kol, kah, sirma, kwali, surma sirma, kanmash, czyli smolista czarna kredka do oczu, której arabskie i afrykańskie kobiety zawdzięczają uwodzicielskie spojrzenie. Podpowiadamy, dlaczego warto stosować kanmashi, czym różni się kajal i kohl oraz jak wykonać nim perfekcyjny makijaż oka.

Stosowały ją królowe i najbogatsze kobiety świata, arabscy szejkowie i ich dzieci. Jej lecznicze właściwości są znane na całym świecie, występuje w kilku postaciach i jest jednym z najstarszych kosmetyków do makijażu oka. Zobacz, jak zrobić idealną kreskę arabskim czernidłem i dlaczego jest on niezmiennie popularny od IV w.p.n.e.

Sirma to najstarsza i nadal wciąż stosowana kredka do oczu, której historia sięga aż IV wieku p.n.e. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce stosują ją kobiety, mężczyźni i dzieci. Jest jak balsam na zmęczone i podrażnione oczy i z powodzeniem zastępuje ziołowe preparaty do ich pielęgnacji. Sprawdź, kto nigdy nie powinien się rozstawać z kwali i dlaczego.

Czym jest kajal?

Jest to smolista kredka do oczu o leczniczym działaniu stosowana od wielu wieków na Bliskim Wschodzie w Afryce i Azji przez kobiety, mężczyzn, a nawet dzieci. Jest to kosmetyk w 100% naturalny, który występuje w formie płynnej, kredki, sztyftu i proszku. Można go stosować jako eyeliner, cień do powiek i kredkę do malowania linii wodnej oka. Na różnych szerokościach geograficznych ma inną nazwę, ale zawsze wywodzi się ona od słowa kahal, które oznacza namaszczenie oka. W krajach arabskich można go spotkać pod nazwą kuhl, kohl, kahol lub kol. W Afryce Północnej sprzedawany jest pod nazwą kwali, a w Azji funkcjonuje jako surma i sirma. W Indiach gdzie jest najpopularniejszy, nosi nazwę kajal, a Malajki nazywają go kanmashi. Ten najstarszy na świecie kosmetyk jest mieszanką specjalnie uzyskiwanej sadzy i naturalnych olejków:

  • migdałowego,
  • z drzewa sandałowego,
  • kamforowego oraz
  • masła Ghi.
  • Kajal

Nie tylko kobiety stosują kahol

Niewątpliwie jest to kosmetyk, który dodaje orientalnej urody, ale też doskonale pielęgnuje oczy i skórę wokół nich, a także przyspiesza porost rzęs i zmniejsza opuchliznę pod oczami. W Afryce, Indiach i Azji jest stosowany przez kobiety, mężczyzn, a nawet dzieci. Lecznicze i pielęgnacyjne jego właściwości chronią spojówki przed wysuszeniem i podrażnieniem oka przez suchy silny wiatr, piasek oraz wszelkie zanieczyszczenia. Azjaci natomiast wierzą, że czernidło nałożone na oczy chroni przed złymi duchami i nieczystymi siłami. W niektórych regionach Azji każdy bez wyjątku zaraz po przebudzeniu nakłada sirmę na oczy. Kosmetyk ten jest traktowany jako amulet.

Czym się różni kajal i kohl?

W Europie i za oceanem te dwie nazwy oznaczają jeden produkt, ale pod dwiema postaciami. Pierwsza z nich oznacza sztyft lub czernidło z aplikatorem zapakowane podobnie jak eyelinery w słoiczkach. Natomiast kohl to ten sam kosmetyk, ale w formie wygodnej kredki do oczu.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie kajal to gotowy produkt przypominający stożkową pomadkę do ust lub w formie kredki do oczu. Natomiast kahol to proszek, z którego się ją wykonuje. Tamtejsze kobiety równie sprawnie posługują się produktem w słoiczku, grubą stożkową pomadką, jak i tym w kredce. Najpopularniejszy z nich ma postać grubej delikatnie zaostrzonej na końcu szminki. Równie dużą popularnością cieszy się ten w słoiczku, a kanmashi w kredce jest produktem dedykowanym dla turystek, które nie potrafią się posługiwać tym w tradycyjnej formie.

Jak powstaje kohl do oczu?

Kahol, czyli proszek niezbędny do powstania kwalii, kohlu, kanmashi itp., powstaje z sadzy uzyskanej z muślinowej tkaniny nasączonej olejem z drzewa sandałowego. Po jej wysuszeniu tkaninę układa się na glinianym talerzu, który należy umieścić nad oliwną lampą. Powstałe sadze zostają wymieszane z olejkami roślinnymi i tak uzyskiwane jest lecznicze czernidło. Lecznicze sadze to jedyny stały składnik tego kosmetyku. Pozostałe to oleje naturalne, ale skład poszczególnych jego rodzajów jest różny, ale zawsze naturalny. Na rynku dostępne są te z ziół ajurwedyjskich, a także olejków dedykowanych na różne schorzenia i infekcje oka. Warto zaznaczyć, że na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji surma jest stosowana leczniczo w stanach chorobowych oczu.

Kohl

Uwodzicielskie tajemnicze spojrzenie arabskich i hinduskich kobiet oraz mężczyźni w makijażu

To właśnie dzięki tej czarnej smolistej mieszance ziół i olejów zamkniętej w niewielkim kosmetyku na Bliskim Wschodzie i w Afryce kobiety mają tak piękne uwodzicielskie spojrzenie. Śnieżnobiałe białka, wyraźna tęczówka bez oznak zmęczenia sprawia, że oczy widoczne spod hidżabu rozpalają męską wyobraźnię i wzbudzają zazdrość kobiet na całym świecie. Idealnie wykonana kreska i głęboka czerń kajalu to znak rozpoznawczy orientalnych kobiet. Wykonują one perfekcyjny makijaż oka jednym pociągnięciem ręki.

Warto zaznaczyć, że w kulturze orientu już małe dziewczynki malują oczy i uczą się tej sztuki już jako kilkulatki. Co ciekawe nawet większość tamtejszych mężczyzn potrafi równie sprawnie, jak ich kobiety posługiwać się kwali.

Również mieszkanki i mieszkańcy Egiptu, Libii, Maroka oraz Sudanu szybko i bezbłędnie podkreślają oczy za pomocą tego kosmetyku. Podobnie jak Hindusi i Hinduski, malują nim oczy zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W niektórych regionach Azji sirmie przypisuje się magiczne moce, z tego też powodu matki malują nimi oczy swoich dzieci. Smolista kredka ma je chronić przed urokami i złymi mocami. Natomiast w pakistańskiej prowincji Pendżab jest to tradycyjny męski kosmetyk. Tamtejsi mężczyźni wykonuj czarny makijaż oka oraz przyciemniają brwi ziołowym sztyftem na ważne uroczystości. Jest to również nieodzowny element wizerunku hinduskiego tancerza, który zawsze ma pomalowaną linię wodną i pięknie podkreśloną linię rzęs.

Kajal do oczu jednym produktem zamiast całej kosmetyczki

Kahol cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn ze względu na pielęgnacyjne i lecznicze jego właściwości. Nie tylko łagodzi podrażnienia i jest skuteczny w leczeniu wielu schorzeń oka. Zapewnia on doskonałą ochronę przed palącym słońcem, porywistym wiatrem i pyłem w czasie piaskowych burz i wypraw przez pustynię. Nic więc dziwnego, że od wielu wieków sięgają po niego również mężczyźni. Tym bardziej, że kojąca moc czernidła jest odczuwalna zaraz po nałożeniu smolistej mieszanki. Ponadto czarna kreska zestawiona z ciemną karnacją i ciemną oprawą oczu wygląda bardzo naturalnie, a umiejętnie nałożona w niczym nie przypomina wieczorowego makijażu. Hinduskie, Arabskie i Afrykańskie kobiety cenią go za wyjątkowo wyraziste oczy, pielęgnację rzęs i skóry wokół oczu. Ponadto ten jeden kosmetyk z powodzeniem może im zastąpić:

  • eyeliner,
  • kredkę do oczu,
  • nawilżające krople do oczu,
  • cień do powiek,
  • tusz do rzęs.

Jest również częścią tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wyrazisty makijaż oka pozwala na podkreślenie kobiecości nawet w krajach, w których kobiety zakrywają większą część twarzy.

Kohl i jego lecznicze właściwości

Początkowo był stosowany jako środek leczniczy w stanach zapalnych oczu. Egipcjanie odkryli, że skutecznie leczy:

  • zapalenie spojówek różnego pochodzenia,
  • podrażnione i wysuszone spojówki,
  • łzawienie i świąd na tle alergicznym,
  • jęczmień,
  • jaglicę.

W zależności od schorzenia stosowano go na powiece górnej lub dolnej, na linii wodnej i w kąciku wewnętrznym oka. Do dzisiaj jest ceniony za właściwości lecznicze i ochronnej. Jest niezastąpiony w przypadku:

  • zmęczonych, niewyspanych oczu, poprawiając ich kondycję i wygląd. Zawarte w nim naturalne oleje oraz sadza uzyskana w procesie spalania muślinowej tkaniny, obkurczają naczynia krwionośne, sprawiając, że białko staje się jaśniejsze a tęczówka bardziej wyraźna, a oko nabiera zdrowego oraz nieco tajemniczego wyglądu;
  • stosowania dla osób o bardzo wrażliwych oczach. Warto zaznaczyć, że sirma jest produktem hipoalergicznym.

Ponadto:

  • naturalne oleje, które znajdują się w arabskim mazidle doskonale pielęgnują skórę wokół oczu, zapobiegając powstawaniu zmarszczek a także przyspieszają porost rzęs. Kwali tuż po nałożeniu na wodną linię oka oczyszcza je, co odczuwamy jako delikatne mrowienie i chwilowe łzawienie oka;
  • pokrycie nią skóry na dolnej powiece zmniejsza opuchliznę i worki pod oczami;
  • kahal chroni oczy przed przesuszeniem i nawet po wielu godzinach spędzonych przed komputerem lub w klimatyzowanym pomieszczeniu oko nadal jest dobrze nawilżone.
  • Czym jest kohl?

Jesteś niewyspana, czujesz "piasek pod powiekami", a może z niewiadomych przyczyn zaczęły Cię szczypać oczy? Zastosuj oryginalną arabską lub afrykańską sirmę, a już po kilku minutach Twoje oczy będą wypoczęte i piękne.

Dlaczego warto zamienić kredkę do oczu na kajal?

Kredki do oczu dostępne w drogeriach zawierają mnóstwo sztucznych składników, w tym substancji chemicznych, które często wywołują podrażnienia, a nawet zapalenie spojówek. Jeśli używacie codziennie kredki lub eyelinera, warto zamienić je na kanmashi, które nie tylko pięknie podkreśla kolor oczu, ale też ma dobroczynny wpływ na spojówki, rzęsy i skórę. Ponadto z takim makijażem niestraszne Wam będzie suche powietrze, klimatyzacja, a także wielogodzinna praca przy komputerze. Jeśli natomiast pracujecie na zewnątrz lub Wasze oczy są narażone na liczne zanieczyszczenia, warto zapewnić im ochronę. Jak twierdzą fanki kohlu do oczu, stosując go codziennie, można zapomnieć o kroplach do oczu.

Kto nie powinien rozstawać się z surmą i dlaczego?

Pracownicy biurowi, informatycy i osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera i w klimatyzowanych pomieszczeniach, a zimą wszyscy bez wyjątku, powinni stosować kwali. Naturalne oleje i lecznicza sadza są jak kompres na wysuszone i zmęczone pracą oczy. Najlepiej jest wykonać makijaż, zanim zaczniecie pracować, wówczas nawet po wielu godzinach, białka nie będą przekrwione, a spojrzenie pozostanie przez cały dzień rześkie i piękne.

Ponadto w upalne dni i mroźne zimy jest on barierą, która nie dopuszcza do podrażnień wywołanych przez silny wiatr i promienie słoneczne. W czasie wakacji nad morzem produkt ten eliminuje ewentualne infekcje i stany zapalne, a dodatkowo podkreśla urodę w bardzo wyjątkowy sposób.

Kajal i jego zastosowanie

Kobiety w Indiach, Azji i Afryce zawsze mają swoje czernidło w kieszeni lub torebce i potrafią poprawić makijaż na ulicy, w sklepie, a nawet w komunikacji miejskiej. Kanmashi w sztyfcie lub słoiczku stosują jako kredkę do malowania linii wodnej, a więc do rozjaśnienia białka i podkreślenia koloru tęczówki i jako eyeliner. Zastępuje im cień do powiek, którym można wykonać perfekcyjne smoky eye oraz kredkę do przyciemnienia brwi, a nawet tusz do rzęs. Kosmetyk ten znajduje również zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu chorobom oczu. W Europie i za oceanem makijaż z użyciem tego kosmetyku zajmuje kobietom znacznie więcej czasu, wymaga więcej praktyki i wprawy. Stosujemy go jako eyeliner oraz do malowania linii wodnej. Jednak większość europejskich makijaży wykonanych arabską stożkowatą pomadą jest znacznie mniej spektakularna niż te w stylu orientalnym. Fanką kanmashi jest aktorka Anna Mucha oraz Sarah Jessica Parker, które perfekcyjnie posługują się arabskim kolem.

Kosmetyk kajal - właściwości, zastosowanie

Jak można go stosować na co dzień w stylu Europejskim?

Jako kredkę, którą nakładamy na linię wodną oraz na linii pod górnymi rzęsami. Jednakże warto pamiętać, by ilość orientalnego kosmetyku była naprawdę niewielka, wówczas makijaż będzie wyglądał naturalnie. Inną możliwością jest zastosowanie surmy jako eyelinera, ale do tego potrzebna jest wprawa. Najlepiej prezentuje się bardzo cienka kreska na linii rzęs. A tą najwygodniej jest wykonywać dobrze zastruganą kredką lub produktem w sztyfcie jednym pociągnięciem ręki.

Co ciekawe ten arabski kosmetyk mogą stosować osoby noszące szkła kontaktowe, z powodzeniem malując nim linię wodną. Kredka pozostaje na swoim miejscu przez wiele godzin, nie kolidując z soczewkami. Oznacza to, że szkła kontaktowe nie muszą wykluczać zmysłowego makijażu oka.

Kajal, kohl do oczu - jak zrobić idealny makijaż tym arabskim czernidłem?

Bez względu na to, na jaki rodzaj makijażu się zdecydujesz, zacznij od przygotowania oka i skóry wokół niego. Wprawdzie jest to produkt wodoodporny, ale na spoconej skórze może się rozmazać. Zatem pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest dokładne odtłuszczenie skóry wokół oczu. Następnie na górną i dolną powiekę nakładamy puder sypki lub matowy cień do powiek w kolorze nude, delikatnego brązu lub brudnego stonowanego różu. Ostatnia barwa doskonale odmładza i sprawia, że twarz wygląda promiennie i młodzieńczo.

Malowanie linii wodnej
Zacznij od odchylenia dolnej powieki. Jeśli dysponujesz sztyftem lub grubą miękką kredką, nie obawiaj się kontaktu jej z okiem. Jednym ruchem ręki pokryj całą wodną linię, malując również wewnętrzny kącik oka. Linię wykonuj powoli, ale bez odrywania ręki, kiedy skończysz, mocno zamknij oko i odczekaj 3-5 sekund, żeby kol pokrył również górną linię wodną i granicę górnych rzęs. Po otworzeniu oka domaluj górny wewnętrzny kącik i popraw dolną linię. Gdy część koloru przeszła na górną część oka, sprawdź i uzupełnij ewentualne ubytki. Na koniec pomaluj rzęsy tuszem i makijaż gotowy. Pamiętaj, że przy tak podkreślonym oku najlepiej sprawdzi się jasny pastelowy lub transparentny błyszczyk do ust.

Kahal zamiast eyelinera
Zamiast malować górną kreskę tuszem, który podrażnia oczy, możesz do tego celu wykorzystać wodoodporną ziołową kwali. Podobnie jak w poprzednim przypadku, konieczne będzie odtłuszczenie powiek i skóry wokół oczu. Górną i dolną powiekę dodatkowo zabezpiecz pudrem lub cieniem. Oprzyj łokcie na stole lub toaletce i zdecydowanym ruchem wykonaj kreskę, zaczynając od wewnętrznego kącika, kieruj się do zewnątrz i ku górze. Wyjedź kreską 2-3 mm poza rzęsy w kierunku skroni.

Czarna kreska pod dolnymi rzęsami
Zawsze wykonujemy ją na odtłuszczonej i zabezpieczonej pudrem skórze. Jeśli nie masz wprawy w posługiwaniu się sztyftem lub miękką kredką, koniecznie zastrugaj jej czubek. Im cieńszy, tym lepszy efekt uzyskasz, staraj się namalować kreskę na granicy rzęs i dolnej powieki. Czynność tą wykonaj jednym pewnym ruchem, wyjeżdżając na zewnątrz poza obrys rzęs. Kresa może być delikatnie uniesiona do góry, ale nigdy w dół. Opuszczenie jej w zewnętrznym kąciku sprawi, że twarz będzie wyglądała smutno i poważnie. Jeśli chcesz, żeby Twój makijaż wyglądał orientalnie, możesz zakończyć kreskę 3-4 mm poza rzęsami w linii prostej do zewnętrznego kącika oka.

Surma smoky eye
Wykonasz go na odtłuszczonej i pokrytej sypkim pudrem powiece. Narysuj trzy małe kropki. Pierwszą w zewnętrznym kąciku oka, drugą na górnej części ruchomej powieki i trzecią tuż nad linią rzęs. Za pomocą aplikatora, pędzelka do makijażu lub patyczka do uszu rozcieraj kosmetyk do zewnątrz. Na koniec miękkim pędzelkiem rozetrzyj granicę na pomalowanej i wolnej od make-upu powiece. Jeśli to makijaż wieczorowy możesz obrysować cienką kreską górną powiekę i pokryć kaholem linię wodną. Doskonałym wykończeniem takiego smoky eye, będą mocno wytuszowane rzęsy.

Panie, które dotychczas podkreślały kontur oka tradycyjną kredką ołówkową, a także te, które potrafią wykonać makijaż eyelinerem w płynie , nie powinny mieć najmniejszego problemu, malując oko tym kosmetykiem. Jedyna różnica polega na grubości sztyftu i jego konsystencji. Ten w wersji oryginalnej jest bardzo miękki, do czego trzeba się przyzwyczaić.

Kohl jako kosmetyk do makijażu oczu

Czy jest kolorowa surma do oczu?

W sprzedaży jest dostępny kolorowy kahal, najczęściej występuje on w pięciu odcieniach:

  • złotym,
  • granatowym,
  • zielonym,
  • brązowym,
  • czerwonym.

Wśród bardzo drogich produktów z topowych arabskich i indyjskich drogerii można również spotkać go w kolorze:

  • fioletowym,
  • srebrnym oraz
  • kilku modnych odcieniach niebieskiego.

Jednak są to już produkty z wyższej półki, elegancko zapakowane na pierwszy rzut oka przypominają pomadkę i kuszą pięknymi barwami. Podobnie jak tradycyjne czernidło, są one wykonane wyłącznie z naturalnych składników, pielęgnują oczy, skórę i rzęsy. Tak jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, obkurczają naczynia krwionośne, sprawiając, że białko staje się śnieżnobiałe a kolor tęczówki uwydatniony.

Dlaczego oczy łzawią po kaholu?

Ten tradycyjny ziołowy kosmetyk ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne, dlatego szczególnie przy pierwszej aplikacji możemy odczuwać mrowienie, delikatny wiaterek a oczy mogą zacząć łzawić. To znak, że zioła i lecznicza sadza z kaholu oczyszczają oko, dzięki czemu wszystkie zebrane zanieczyszczenia wypływają w kilka sekund z łzami. Osoby, które używają tego specyfiku codziennie, najczęściej nie łzawią w ogóle lub sporadycznie, kiedy ich oczy były narażone na kurz, dym lub pyłki roślin.

Zachodnie wersje sirmy, czyli kohl topowych marek

Obecnie większość topowych marek ma w swojej ofercie produkt wzorowany na ziołowym arabskim sztyfcie. Niestety, większość producentów oferujących kredki pod nazwą kayal i kohl sprzedaje kosmetyki zawierające silikony, sztuczne barwniki i różne substancje chemiczne. Ponadto część z nich to zwykłe eyelinery w orientalnym opakowaniu. Cechami wspólnymi europejskich kosmetyków o tej nazwie jest głęboka czerń i długotrwały makijaż. Niestety, w przeważającej większości nie pielęgnują one oczu, a jeśli zawierają zioła, to jest to najczęściej olejek rycynowy, którym wpływa na poprawę kondycji i porost rzęs. Kolejny minus to brak prozdrowotnych właściwości oraz reakcji białka i tęczówki po nałożeniu kosmetyku na linię wodną. Plusem jest łatwiejsza aplikacja. Cena - w przypadku polskich kosmetyków - jest najczęściej wyższa, niż oryginalnych odpowiedników indyjskich, arabskich i azjatyckich. Jeśli jednak dopiero zaczynacie swoją przygodę z makijażem, łatwiej jest się nauczyć malowania kreski na europejskich odpowiednikach tej kredki. W końcu najpiękniejszy arabski makijaż oka jest wykonywany jednym pociągnięciem ręki w zaledwie kilka sekund. Do tego trzeba wprawy, ale uzyskany efekt jest oszałamiający.

Komentarze