Kolka niemowlęca i wzdęcia u niemowląt - jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Kolka niemowlęcaKolka i wzdęty brzuszek u niemowlaka najprawdopodobniej wynikają z niedostatecznie dojrzałego układu pokarmowego. Czasem taka sytuacja bywa również łączona z alergią pokarmową lub zbyt łapczywym piciem mleka przez dziecko, wskutek czego dochodzi do połykania dużych ilości powietrza. Z kolką można walczyć na wiele sposobów, które są bardzo proste i skuteczne.


Po czym poznać, że dziecko ma kolkę?

Kolki najczęściej pojawiają się między 4. a 6. tygodniem życia. Maluszek, który cierpi z powodu kolki lub wzdęć, bardzo mocno się pręży, płacze i przebiera nogami. Jego brzuszek jest nabrzmiały i bardzo twardy. Dziecko nie uspokaja się nawet po przytuleniu. Atak kolki może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Najlepsze sposoby na kolkę u niemowląt

Kolkę można łagodzić za pomocą środków dostępnych w aptece, takich jak krople Sab Simplex. Butelka ma bardzo wygodny dozownik, który ułatwia precyzyjne odmierzenie dawki preparatu. Można go mieszać z płynami, dlatego najlepszą formą podania go niemowlętom jest dodanie kilku kropel do butelki. Preparaty na wzdęcia, w których substancją czynną jest Simethiconum, są w pełni bezpieczne. Simethiconum jest organicznym związkiem zawierającym krzemionkę - po rozbiciu pęcherzyków powodujących napięcie jelit jest całkowicie wydalany z organizmu. Jest to szybkie rozwiązanie na kolkę, które najlepiej w czasie ataku łączyć z innymi metodami:

  • Uspokojenie dziecka - w czasie płaczu do jego brzuszka dostaje się bardzo dużo powietrza powodującego nasilenie dolegliwości. Najlepiej przytulić niemowlę, trzymając je blisko ciała na przedramieniu, na którym położone jest wzdłuż brzuszkiem do dołu. Rączki i nóżki powinny swobodnie zwisać, a głowa być podtrzymywana dłonią i asekurowana drugą ręką. Należy pamiętać, by głowa była zawsze wyżej niż reszta ciała.
  • Ciepła kąpiel, pod warunkiem, że rozentuzjazmowane niemowlę to zaakceptuje. Do wody można dodać olejek eteryczny, który działa rozluźniająco i uspokajająco, np. rozmarynowy, lawendowy lub miętowy. Ciepła woda przyspieszy usuwanie gazów z jelit maluszka.
  • Gimnastyka. Najlepsze jest ułożenie dziecka na plecach i naprzemienne zginanie jego rąk i nóg.
  • Antykolkowy smoczek - specjalne smoczki dostępne są w aptekach.
  • Ciepły okład na brzuszek. Można go wykonać z namoczonego w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie ręcznika lub ogrzanej żelazkiem tetrowej pieluszki. Pomocne będą również dostępne w aptece okłady żelowe lub malutkie termofory.
  • Masaż brzuszka - wykonuje się go bardzo delikatnie, ciepłymi dłońmi. Ważne jest, by wykonywać dookoła pępka koliste ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Można użyć olejku lawendowego, który dodatkowo będzie działał uspokajająco i rozluźniająco.

Bardzo ważne jest również, aby w czasie ataku kolki rodzice zachowali spokój. Zły nastrój i zdenerwowanie udziela się maluchowi, który dłużej oraz znacznie intensywniej przeżywa ból i dyskomfort.

Często powtarzającym się i długo trwającym atakom kolki można zapobiegać, np. poprzez profilaktyczne dodawanie kropelek przeciwkolkowych do mleka, podawanie herbatek ziołowych o działaniu wiatropędnym (z kopru włoskiego, rumianku) i zwracanie uwagi na to, by w czasie jedzenia dziecko połykało jak najmniej powietrza.

Ocena: 5.0