Kolka u noworodka - czym jest? Objawy. Sposoby - co robić? Fakty i mity

Kolka u noworodkaKolka u noworodka spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Historii na temat kolki i sposobów radzenia sobie z nią jest wiele, a jaka jest prawda? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest kolka?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest kolka? Z medycznego punktu widzenia są to bolesne skurcze jelit, a dokładniej mięśni gładkich, wywołane najczęściej błędami żywieniowymi. Kolka może pojawić się, gdy jemy za szybko lub spożywamy pokarmy, na które jesteśmy uczuleni. Kolka może występować jako samodzielny ból ale mogą towarzyszyć jej również nudności i wymioty.

Kolka u noworodka - kiedy i dlaczego się pojawia?

U noworodka również mogą pojawić się bolesne skurcze jelit, objawiające się płaczem, wyginaniem się, prężeniem. Maluszek jest bardzo niespokojny. Czym może być spowodowana kolka u noworodka? Wśród przyczyn wymienić można alergie pokarmowe u dziecka, łapczywe jedzenie oraz postępowanie rodziców / opiekunów, zwykle wynikające z niewłaściwego sposobu karmienia oraz braku wiedzy na temat kolek jelitowych.

Poniżej znajdują się ciekawe porady dla rodziców, dotyczące zarówno zapobiegania kolkom jelitowym u noworodka oraz sposoby radzenia sobie w razie, gdy już się pojawią.

Jak zapobiegać kolce u noworodka?

W profilaktyce kolki jelitowej niezmiernie istotne jest prawidłowy sposób karmienia dziecka. Bez względu na to, czy dziecko karmione jest piersią, mlekiem modyfikowanym czy jest karmione w sposób mieszany, po każdym karmieniu należy brać maluszka do odbicia w celu usunięcia z przewodu pokarmowego nadmiaru powietrza, który dostał się tam w trakcie jedzenia. Dorosłemu człowiekowi również odbija się po jedzeniu, jest to dla nas odruch bezwarunkowy, zwykle nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Małe dziecko nie ma tego odruchu, należy więc je tego nauczyć.

Jak prawidłowo brać dziecko do odbicia?

Wielu rodziców nie wie, jak trzymać dziecko do odbicia. Najlepiej zrobić to od razu po jedzeniu (np. opróżnieniu jednej piersi). Maluszka podnosimy delikatnie jedną ręką podpierając główkę, drugą dolną część kręgosłupa. Dziecko trzymamy pionowo, jego główkę możemy oprzeć sobie na ramieniu i delikatnie klepać malca po pupie. Pamiętajmy, aby nie potrząsać dzieckiem, nie podrzucać nim - dziecku może się ulać. Na tym etapie dużą pomocą w walce z kolką jest wsparcie Taty, który może po karmieniu piersią wziąć dziecko od razu do odbicia.

Pamiętajmy też, aby uzbroić się w cierpliwość. Dziecku, zwłaszcza małemu, może nie odbić się od razu, być może konieczne okaże się dłuższe noszenie lub ułożenie dziecka w pozycji na brzuszku. Jeżeli dłuższą chwilę dziecko nie odbija, warto położyć je na wznak na idealnie płaskiej powierzchni, np. na przewijaku na krótki okres (do minuty), następnie wziąć je na ręce w pozycji pionowej lub na ramię: powinno to przyspieszyć i ułatwić odbicie się. Dziecku może się także odbić, gdy leży na brzuszku, np. położone na naszym brzuchu, kocyku lub innej płaskiej powierzchni.

Przy karmieniu butelką istotne jest natychmiastowe branie dziecka do odbicia, najlepiej robić to kilkukrotnie w ciągu jednego karmienia. Gdy dziecku nie odbije się po ostatniej porcji mleka, najlepszym rozwiązaniem jest położenie maluszka ma brzuszku, nawet na kilkanaście minut. Mleko modyfikowane jest trudniejsze do strawienia przez układ pokarmowy noworodka, jest oczywiście o wiele bardziej syte niż mleko matki, aczkolwiek wymaga odpowiedniego podawania.

Sposoby radzenia sobie z kolkami jelitowymi u noworodka

Co robić, gdy kolka już się pojawi? Uważa się, że najlepszym polecanym domowym sposobem na kolki jest ciepły okład na brzuszek w postaci uprasowanej pieluszki tetrowej lub termoforu i masaż brzuszka. Należy zachować szczególną ostrożność stosując takie metody. Jeśli bowiem dziecko ma inne problemy z układem pokarmowym, możemy mu zaszkodzić. Najlepiej wszelkie sposoby ulżenia dziecku w bólu konsultować z lekarzem.

Jeśli dziecko cierpi z powodu kolki należy:

  • uspokoić dziecko, przytulić je, można podać smoczek (jeśli go stosujemy);
  • dopilnować, aby dziecku na pewno się odbiło: należy nosić je w pozycji pionowej, na ramieniu lub spróbować położyć je na brzuszku - pamiętajmy, by nie potrząsać dzieckiem, nosić je delikatnie, można spokojnie do niego mówić lub nucić;
  • jeśli dziecku się odbiło, a nadal płacze i pręży się, ma pozornie twardy brzuszek, można spróbować podać dziecku parę łyków wody lub herbatki, jeśli dalej będzie łapczywie piło, można wnioskować, że nadal jest głodne. Wówczas należy dokarmić dziecko mlekiem z piersi lub przygotowanej porcji mleka modyfikowanego, pamiętając o wzięciu maluszka do odbicia do jedzeniu.

UWAGA! Nie obwiniaj się za to, że maluszek jest nadal głodny, zwłaszcza karmiąc piersią nie wiesz, ile dokładnie mleka wypił. Dokarmianie dziecka nie jest niczym negatywnym, działa jedynie na korzyść Twoją i dziecka, które otrzymuje w ten sposób odpowiednią dla siebie ilość pokarmu o właściwej kaloryczności.

Fakty i mity na temat kolek

Na temat kolek noworodkowych i niemowlęcych krąży wiele mitów. Warto je zweryfikować.

Każdy płacz dziecka po jedzeniu jest objawem kolki - MIT
Rodzice uważają, że każdy płacz po jedzeniu jest objawem kolki. Nie zawsze musi tak być. Dlaczego maluszek może płakać po jedzeniu? Przyczyn jest wiele, dziecko może płakać z powodu mokrej pieluszki, mogło się czegoś przestraszyć, może być mu za ciepło lub za zimno lub po prostu… jest nadal głodne, co jest bardzo częste zwłaszcza u noworodków po dłuższej przerwie między karmieniami.

U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym za kolki odpowiedzialny jest rodzaj mleka - MIT
Rodzice maluszków karmionych mm zwykle winą za kolki obarczają wybrane przez siebie mleko. Sposobem poradzenia sobie z kolkami jest dla nich zmiana mleka, co dla małego dziecka może być prawdziwym szokiem. Warto spróbować nieco zmienić proporcję wody i mleka, aby wyregulować przemianę materii u maluszka zgodnie z zasadą: mniejsze miarki mleka dla luźniejszych kupek i odwrotnie. Wybierajmy mleko o prostym składzie, kupmy niewielkie opakowanie lub próbkę, aby przekonać się, czy dany produkt okaże się odpowiedni dla naszego dziecka. Warto wziąć pod uwagę mleko ogólnodostępne, które można zakupić w wielu sklepach. Oszczędzi nam to nerwowych poszukiwań, gdy mieszanka niespodziewanie się skończy.

Na kolki najlepiej pomagają środki farmakologiczne - MIT
Wielu rodziców stosuje leki na kolki u swojego dziecka. Środki farmakologiczne owszem mogą być pomocne w dolegliwościach bólowych u maluszka ale pamiętajmy o skutkach ubocznych stosowania takich leków przy kolkach.

Kolka przechodzi dziecku około 6 miesiąca życia - PRAWDA ale…
Mówi się, że kolka pojawiająca się u dzieci zwykle ustępuje około 6 miesiąca życia. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny. W tym czasie etapem rozwoju jest naturalna pionizacja dziecka - potrafi już samodzielnie siedzieć - co sprawia, że maluszek samoistnie odbija po jedzeniu i nie pojawiają się kolki. Ponadto, dziecko spożywa już pokarmy stałe, które przy naturalnej, siedzącej pozycji dziecka, powodują łatwiejsze odbijanie się i tym samym również nie pojawiają się kolki.

Kluczem do sukcesu z kolkami oraz innymi trudnościami, na jakie możesz napotkać jako Rodzic, jest baczna obserwacja swojego dziecka.

Drogie Mamy, Drodzy Ojcowie, obserwujcie swoje dzieci, przyglądajcie się im bacznie, ich reakcjom, zapamiętujcie zachowania dziecka. Zaufajcie również swojej intuicji, to ona -  nie informacje pozyskane z niewiarygodnych źródeł - jest często najlepszą odpowiedzią na pytania, dotyczące Waszego maluszka.