Komedie romantyczne - 20 propozycji

Komedie romantyczneKomedie romantyczne to gatunek filmowy często traktowany z przymrużeniem oka. Są to często filmy typowo komercyjne, niekiedy nieco kiczowate i przewidywalne, ale mimo to cieszą się cały czas ogromną popularnością na całym świecie. Trudno się nie zgodzić z tym, że komedie romantyczne bywają oderwane od rzeczywistości. Jednak nie przeszkadza to w wypuszczaniu na rynek coraz to nowych filmów z tego gatunku, które pobijają rekordy popularności.

Dlaczego widzowie na całym świecie tak kochają komedie romantyczne?

Są to bowiem filmy lekkie, przyjemne i takie, które po prostu dobrze się ogląda. Pozwalają one na chwilę relaksu po ciężkim dniu pracy. Komedie romantyczne to filmy, które doskonale sprawdzają się podczas spotkać ze znajomymi czy randek z drugą połówką. Jak żaden inny gatunek filmowy podobają się wszystkim, niezależnie od płci i wieku, chociaż niektórzy do tego niezbyt chętnie się przyznają.

Jakie komedie romantyczne można uznać za sztandarowe przykłady swojego gatunku? Które filmy warto wyróżnić? Jakie polskie komedie są godne polecenie?

Okazuje się, że wybór w tym przypadku wcale nie jest prosty. Wynika to z ogromnej konkurencji. Ponadto ciężko jest tak naprawdę sprecyzować pojęcie "komedia romantyczna". Wprawdzie w teorii to film poruszający romantyczny wątek, ale mający jednocześnie cechy komedii. W praktyce każda klasyczna komedia zawiera mniejszy lub większy wątek romantyczny. Najwięksi światowi eksperci filmowi wciąż jednak stawiają na te same tytuły.

Komedie romantyczne - ranking subiektywny

„Bezsenność w Seattle”

Dobry film w reżyserii Nory Ephorn z roku 1993 z Tomem Hanksem i Meg Ryan w rolach głównych. To już klasyka gatunku. Opowiada historię cierpiącego wdowca, który poznaje kobietę, w której zakochuje się na zabój. Na przeszkodzie stoi jednak fakt, że jest ona zaręczona. W efekcie końcowym na szczęście duża odległość między zakochanymi nie staje im na przeszkodzie do szczęśliwego życia. Film ten niewątpliwie zapoczątkował złotą erę komedii romantycznych, która przypadła na lata 90. ubiegłego wieku.

„Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta”

Film w reżyserii Andy’ego Tennanta z roku 2005 z Willem Smithem i Evą Mendes w rolach głównych. Opowiada historię Alexa Hitchensa, który pomaga mężczyznom w zdobywaniu kobiet. W końcu jednak i on zakochuje się w reporterce Sarze. Wówczas dochodzi do wniosku, że porady których udzielał klientom wcale nie były tak dobre, jak myślał.

„Jak stracić chłopaka w 10 dni”

Film w reżyserii Donalda Petrie z roku 2003 z Kate Hudson i Matthew McConaughey w rolach głównych. Fabuła filmu oparta jest na bardzo ciekawym pomyśle. Dziennikarka Andie pisze artykuł o kobietach i ich błędach popełnianych w związku, a Ben założył się z szefem, że potrafi poderwać każdą kobietę na świecie i ją w sobie rozkochać. Oczywiście w efekcie końcowym para naprawdę się w sobie zakochuje.

„Zatańcz ze mną”

Film Petera Chelsona z roku 2014 z Jennifer Lopez i Richardem Gere w rolach głównych. To pozycja dość nietypowa, ale warto o nie wspomnieć. John ma od 20 lat jedną żonę, dwójkę dzieci, pracę i ładny dom na przedmieściach miasta, ale jest zmęczony swoim życiem. Pod wpływem impulsu zapisuje się na lekcje tańca, co przywraca w nim utraconą radość życia. Niestety ukrywa to przed żoną.

„Wpadka”

Film w reżyserii Judd Apatow z roku 2007 Katherine Heigl i Sethem Rogenem w rolach głównych. To historia dwójki nieznajomych, którzy poznają się w klubie i spędzają ze sobą noc. Kończy się ona nieplanowaną ciążą. Mimo to para postanawia stawić czoła wyzwaniu. Finalnie okazuje się, że tytułowa wpadka kończy się happy endem.

„Uciekająca panna młoda”

Film w reżyserii Garry’ego Marshalla z roku 1999 z Julią Roberts i Richardem Gere w rolach głównych. Kolejna klasyka gatunku. Tytułową bohaterką filmu jest Maggie, która na swoim koncie ma już trzy brawurowe ucieczki sprzed ołtarza. Artykuł na jej temat postanawia napisać o niej dziennikarz Ike. Jak można się domyślić kończy się to wielką miłością.

„Czego pragną kobiety”

Film w reżyserii Nancy Meyers z roku 2000 z Melem Gibsonem i Helen Hunt w rolach głównych. Główny bohater, rasowy playboy i macho Nick dostaje wyjątkowy dar - słyszy myśli wszystkich kobiet. Postanawia wykorzystać go oczywiście do własnych potrzeb, ale z czasem zaczyna rozumieć, że w życiu ważniejsze jest coś więcej, w tym bezwarunkowa miłość w postaci niedawnej konkurentki Darcy.

„Mamma Mia"

Film w reżyserii Phyllidy Lloyd z roku 2008 w gwiazdorskiej obsadzie – Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard i wielu innych. To komedia romantyczna w nietypowej odsłonie, bo będąca jednocześnie musicalem okraszonym największymi hitami zespołu ABBA. Opowiada o Sophie, które planuje ślub i chce na niego zaprosić ojca, którego nie zna. Znajduje jednak pamiętnik matki i na jego podstawie typuje aż trzech kandydatów. Postanawia wszystkich zaprosić na miejsce.

„Pretty woman”

Film w reżyserii Garry’ego Marshalla z roku 1999 z Richardem Gere i Julią Roberts w rolach głównych. Bez tego tytułu trudno jest sobie wyobrazić listę najlepszych komedii romantycznych w historii. Bohaterami filmu są prostytutka Vivien i bogaty biznesmen Edward, który postanawia zatrudnić kobietę na kilka dni jako damę do towarzystwa. Szybko zaczyna rodzić się między nimi uczucie.

„To właśnie miłość”

Film w reżyserii Richarda Curtisa z roku 2003 w gwiazdorskiej obsadzie – Emma Thompson, Hugh Grant, Colin Firth, Alan Rickman, Liam Neeson i Bill Nighty w rolach głównych. To propozycja, którą szczególnie chętnie ogląda się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Film opowiada historię 10 osób, których losy w pewien sposób się splatają. Premier Wielkiej Brytanii zakochuje się w pracownicy. Małżeństwo jego siostry powoli się rozpada. Pewien mężczyzna zakochuje się w żonie przyjaciela. To tylko niektóre z historii poruszonych filmie, którego przewodnim tematem jest miłość.

Dobre polskie komedie romantyczne

„Planeta singli”

Film w reżyserii Mitji Okorna z roku 2016 z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Więdłochą w rolach głównych. To nowa, bo licząca zaledwie dwa lata komedia romantyczna, która podbiła serca polskich widzów. Ukazuje perypetie kobiety, która poszukuje miłości i jest w tym przypadku tradycjonalistką. W końcu poznaje pewnego siebie playboya, który ma zupełnie inne wartości w życiu inż ona. Mimo dwóch odmiennych charakterów i osobowości zakochują się oni w sobie. Na fali popularności filmu powstały już dwie kolejne jego części.

„Kochaj i tańcz”

Film w reżyserii Bruce’a Parramore’a z roku 2009  z Izabellą Miko i Mateuszem Damięckim w rolach głównych. Opowiada historię Hani, początkującej dziennikarki, która odkrywa, że taniec daje jej wiele radości. W pewnym momencie poznaje utalentowanego Wojtka, tancerza, który marzy o karierze na Broadway’u.

„Podatek od miłości”

Film w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka z roku 2018 z Grzegorzem Damięckim i Aleksandrą Domańską w rolach głównych. To pozycja świeża, która już zdążyła zapaść w pamięci widzów. Główną bohaterką filmu jest urzędniczka, która ściga oszusta podatkowego i niespodziewanie zakochuje się w nim. Ogromnym atutem filmu jest komediowe zacięcie oraz aktorzy, którzy nie zdążyli się jeszcze opatrzeć fanom polskich komedii romantycznych.

„Tylko mnie kochaj”

Film w reżyserii Ryszarda Zatorskiego z roku 2006 z Agnieszką Grochowską i Maciejem Zakościelnym w rolach głównych. Michał to świetny architekt i przystojny mężczyzna. Pewnego dnia do jego drzwi puka mała dziewczynka i mówi, że jest jego córką. Teraz mężczyzna ma kilka dni, aby dowiedzieć się jaka jest prawda. Niewątpliwą ozdobą tego filmu jest aktorka grającą Julkę – Julia Wróblewska, która miała wówczas 7 lat. To ona skradła serca widowni.

„Listy do M”

Film w reżyserii Mitji Okorna z roku 2011. W rolach głównych m.in. Tomasz Karolak, Maciej Stuhr, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Roma Gąsiorowska czy Katarzyna Zielińska. To niejako odpowiednik filmu „To właśnie miłość”, który bardzo szybko podbił serca polskich widzów. Doczekał się zresztą jeszcze dwóch części, które doskonale ogląda się w okresie okołoświątecznym. Film porusza kilka historii, które są zabawne i pouczające jednocześnie.

„Nigdy w życiu”

Film w reżyserii Ryszarda Zatorskiego z roku 2004 z Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. To ekranizacja bestsellerowej powieści Katarzyny Grocholi. Główna bohaterka, Judyta to samotna matka, która zaczyna wszystko od nowa. Wyprowadziła się ze stolicy z nastoletnią córką do domu za miastem. Wówczas w jej życiu pojawia się Adam. Film doczekał się swojej kontynuacji, jednak to pierwsza część najbardziej utkwiła w pamięci polskich widzów.

„Zakochani”

Film w reżyserii Piotra Wereśniaka z roku 2000 z Magdaleną Cielecką i Bartoszem Opanią w rolach głównych. Opowiada historię pięknej i inteligentnej Zosi, której żaden mężczyzna nie może się oprzeć. Wszyscy są gotowi na to, aby oddać jej swoje serce, co ona zresztą chętnie wykorzystuje. Sama natomiast jeszcze nigdy się nie zakochała. Oczywiście do kiedy nie poznała Mateusza, który odmienił jej życie.

„Nie kłam kochanie”

Film w reżyserii Piotra Wereśniaka z roku 2008 z Martą Żmudą Trzebiatowską i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych. Główny bohater filmu, Marcin ma kłopoty finansowe i dotychczasowe dziewczyny zrywają z nim z dnia na dzień kontakt. Jedynym ratunkiem jest majątek po bogatej ciotce. Ta jednak postawiła jeden warunek – przekaże pieniądze, ale tylko gdy krewny się ożeni. Na drodze Marcina staje piękna Ania, która nie jest taka jak jego poprzednie partnerki. Film promowała hitowa piosenka Eweliny Flinty i Łukasza Zagrobelnego „Nie kłam, że kochasz mnie”.

„Och, Karol 2”

Film w reżyserii Piotra Wereśniaka z roku 2011 z Piotrem Adamczykiem, Małgorzatą Sochą, Anną Muchą, Katarzyną Zielińską, Małgorzatą Foremniak i Martą Żmudą Trzebiatowską w rolach głównych. To kontynuacja przeboju kinowego „Och, Karol” Romana Załuskiego z roku 1985. Teraz za kamerą stanął jeden z najlepszych twórców komedii romantycznych w Polsce – Piotr Wereśniak. Film opowiada o Karolu – playboyu, którego otacza na co dzień wianuszek atrakcyjnych, pięknych kobiet. W romansowaniu nie przeszkadza mu nawet fakt, że ma śliczną narzeczoną. W końcu jednak wpada we własne sidła, bo prawda prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw.

„Narzeczony na niby”

Film w reżyserii Bartosza Prokopowicza z roku 2018 z Julią Kamińską, Sonią Bohosiewicz, Piotrem Stramowskim i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych. Główna bohaterka Karina chce stworzyć swój pierwszy szczęśliwy związek. Jednak jedno, wydawałoby się niewielkie, kłamstwo sprawia, że jej uporządkowane życie wywraca się do góry nogami. Okazuje się, że każdy ma coś do ukrycia, a gdy wyjdzie to na jaw zaczynają się poważne problemy.

Komedie romantyczne z roku 2019

W 2019r. roku na ekrany kin trafiły produkcje należące do tego gatunku. Premierę miał m.in. „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” to kontynuacja hitowej polskiej komedii romantycznej z roku 1988. Na ekranie ponownie pojawiła się Grażyna Błęcka-Kolska, a poza nią m.in. Anna Mucha, Aleksandra Hamkało czy Maciej Zakościelny.

W lutym, tuż przed Walentynkami, swoją premierę miała także „Planeta Singli 3”, ponownie z Agnieszką Więdłochą i Maciejem Stuhrem w rolach głównych. Ciekawa była też żeńska wersja filmu „Czego pragną kobiety” z Melem Gibsonem, a więc „What men want”. W roli głównej wystąpił Taraji P. Henson.

Ciekawą propozycją może być film „Isn’t it romantic” z charyzmatyczną Rebel Wilson w roli głównej. To historia Natalie, która pewnego dnia dochodzi do wniosku, że została uwięziona w świecie rodem z popularnych komedii romantycznych. Pod koniec roku weszła świąteczna komedia romantyczna „Last Christmas”. Opowiada historię romansu, a akcja będzie mieć miejsce w Londynie. W roli głównej zobaczyć było można znaną z hitowego serialu „Gra o tron” Emilię Clark. Wystąpili również Emma Thompson, Henry Golding i Michelle Yeoh.