Książki dla dziesięciolatków sprawiają, że przenoszą się do innego świata, że pojawiają się baśniowe stwory, niezwykłe postaci, zaczyna działać ich wyobraźnia, tam wszystko może się zdarzyć... Jakie książki zainteresują dziesięciolatka i dziesięciolatkę?
Czytanie książek w życiu dziecka
Czytanie, choć to obecnie nie zawsze lubiana przez dzieci i młodzież czynność, to zajęcie bardzo potrzebne i rozwijające. Słowo pisane odgrywa ważną rolę w naszym życiu, ale i rozwoju poznawczym, intelektualnym, jak i emocjonalnym. Dobrze jest poznać zalety czytania, co z pewnością pomoże nam zachęcić swoje pociechy do ciekawych lektur, ale i sprawi, że my chętniej sięgniemy po ulubione powieści.
Warto wiedzieć, że czytanie:
- ułatwia przyswajanie wiadomości i nowego słownictwa;
- poprawia pamięć i koncentrację;
- korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia;
- pozytywnie wpływa na sposób i jakość wypowiadania się;
- pomaga się zrelaksować i odstresować
Wiele mam czyta swoim nienarodzonym jeszcze dzieciom. Choć wiele osób uznaje to za zabawne, ponieważ dziecko w łonie mamy słyszy przytłumione dźwięki i nie rozumie słów, pamiętajmy - w ten sposób zaczyna tworzyć się więź miedzy rodzicem a dzieckiem, a czytanie to forma wspólnego spędzania czasu. Dziecko uczy się spokojnego, miarowego głosu mamy, który bez trudu rozpoznaje po urodzeniu i… tak samo lubi czytanie. Przedszkolaki też je uwielbiają, zwłaszcza pięknie ilustrowane bajki, czytane na dobranoc. Następnie przychodzi czas na naukę samodzielnego czytania poprzez poznawanie literek i składanie ich w słowa, później zdania. Dziecko uczy się czytać w szkole, czyta czytanki, lektury.
Czy i jakie książki podsuwać naszemu dziesięciolatkowi, aby rozwijał swoje pasje i zainteresowania?
Książki do czytania
Rodzaje książek dla dziesięciolatków
Jakie książki sprawią, że nasza pociecha pokocha czytanie, które będzie jej kojarzyło się z przenoszeniem się do wyjątkowego, baśniowego świata? Poniżej opis ciekawych lektur edukacyjnych, fantastycznych, serii dla dzieci oraz tych, dedykowanym dziewczynkom i chłopcom w wieku około 10 lat, uwzględniających różnice w postrzeganiu świata na tym etapie rozwoju.
1. Książki edukacyjne dla dziesięciolatków
Pierwsza grupa pełni funkcję edukacyjną, która w przystępny dla dziecka w danym wieku sposób przekazują konkretne treści, uczy, ale i bawi. Książki edukacyjne dla dziesięciolatków są doskonałą opcją do rozpoczęcia rozmowy na ważne tematy, jak emocje, samoocena czy dojrzewanie. Poniżej kilka ciekawych propozycji, które niosą ważne treści dla młodego człowieka.
- "Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczyny" - Monika Peitx
Maja, bohaterka tej niezwykłej historii ma 9 lat i zaczyna… dojrzewać. To fascynująca, ale i niełatwa przygoda, z którą musi zmierzyć się każda dziewczynka. Jest napisana przystępnym językiem przez lekarkę (pediatrę) - dowiemy się, jak przebiega dojrzewanie, na jakie zmiany i wydarzenia się przygotować oraz jak przejść przez ten czas, aby cieszyć się każdym jego dniem! Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej dziewczynki, wchodzącej w okres nastoletni.
- "Dojrzewanie. Dziewczyny/Chłopaki" - Lizzie Cox
Tym razem propozycja o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców. Tytułowy okres to czas, w którym mogą pojawiać się pierwsze jego oznaki, np.: pojawia się trądzik, a rozmowy z chłopakami/dziewczynami są nudne i irytujące… To wszystko oznaki, że dziecko zaczyna dojrzewać, warto więc posunąć mu tą mądrą propozycję edukacyjną z tego zakresu. Poradnik dla dziewczynek i chłopców sprawia, że każde dziecko może zapoznać się w ciekawy sposób z tym, co za niedługo będzie się dziać z jego ciałem i psychiką oraz lepiej się do tych zmian przygotować.
- "Opowieści o tym, co w życiu ważne" - Marek Michalak
Bohaterami są Julka i Miłosz - rodzeństwo, które opowiada o tym, co i dlaczego jest w życiu ważne. To piękna opowieść o wartościach, która z pewnością zainteresuje 3-4-klasistów. Idealna na prezent z każdej okazji oraz do wspólnej lektury z rodzicem, jak również późniejszych dyskusji na temat hierarchii wartości oraz życiowych priorytetów.
- "Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie" - Francesc M. Contijoch, Alex R. Celma
To zbiór 35 pięknych opowieści o poczuciu własnej wartości - broni, która każdemu z nas pozwala walczyć z przeciwnościami losu, sprawia, że lubimy siebie i radzimy sobie z tym, co niesie nam los. Niezwykle pouczająca i wartościowa propozycja dla dzieci w młodszym, ale i starszym wieku szkolnym.
- "Jesteś kimś wyjątkowym" - Broda Martyna
To zbiór historii, pozwalających dzieciom się wyciszyć, np.: po emocjonujących wydarzeniach lub po prostu przed snem. Walorami tej pozycji są ciekawe treści oraz piękne ilustracje. Lektura - najlepiej wspólnie z rodzicem - pomoże uporać się z lękami, napięciami, stresem. Dodatkowo, historie pozytywnie wpłyną na samoocenę oraz pewność siebie naszych dzieci.
- "Jak zdobyć supermoce" - Ewa Martynkien
Iga jest zwyczajną nastolatką, ale ma już tego dość, chce dostać się do znanego serialu, więc w tajemnicy przed wszystkimi idzie na casting z kolegą. W tym miejscu zaczyna się ich wyjątkowa przygoda, a Iga dowie się, jakie ma supermoce i dlaczego w swojej zwyczajności jest wyjątkowa.
2. Książki przygodowe i fantastyczne dla dziesięciolatków
Jakie opowieści mogą okazać się najciekawsze dla młodych ludzi? Warto sięgnąć po te fantastyczne, przygodowe, przenoszące młodych ludzi w inny, bajkowy, piękny i niezwykle ciekawy świat. Dobrym wyborem będzie sięgniecie po serię, co pozwoli nam na zachęcić młodych ludzi do czytania kolejnych części danej serii.
- "Baśniobór" - Brandon Mull
Baśniobór to wyjątkowa seria fantastyki dla dzieci i młodzieży. Opowiada o przygodach rodzeństwa, których z pozoru nudny wyjazd do dziadków zamienia się w pełną wrażeń przygodę w fantastycznym świecie, pełnym magicznych stworzeń.
- "Smocza straż" - Brandon Mull
Kolejna seria jest kontynuacją poprzedniej. Dalsze losy zwariowanego i odważnego rodzeństwa, tym razem przyjdzie im się zmierzyć z królem smoków. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!
- "Ania z Zielonego Wzgórza" - L. M. Montgomery
Wyjątkowa seria przygód nie mniej wyjątkowej dziewczynki. Ania jest sierotą i właśnie przybyła na Zielone Wzgórze do domu Maryli i Mateusza, którzy są rodzeństwem, wiodącym życie starej panny i starego kawalera. Rezolutna i obdarzona niezwykłą wyobraźnią Ania wywraca ich nudne do tej pory życie do góry nogami. Poza tym, poznaje smak prawdziwej przyjaźni i… miłości. Piękna seria nie tylko dla dziewczynek!
"Ania z Zielonego Wzgórza"
- "Tajemnica Domu w Bielinach" - Katarzyna B. Miszczuk
Mądra powieść polskiej autorki o zapomnianym nieco dworku, przesycona słowiańskimi legendami, które dodają lekturze aurę tajemniczości. Opowiada o losach rodzeństwa, które musi opuścić gwarną, ale tak dobrze znaną im warszawę i przenieść się do cichych Bielin, zamieszkując w domu ciotki, która w przeszłości była szeptuchą… Na dodatek ich rodzice się rozwodzą, zmiany pojawiają się z każdej strony…
- "Harry Potter" - J.K. Rowling
Seria o przygodach młodego czarodzieja to już klasyka gatunku. Siedem wyjątkowych propozycji o życiu Harrego Pottera to opowieść, którą na pewno z chęcią pozna każdy. Harry po stracie rodziców wychowuje się u niezbyt sympatycznego wujostwa. W dniu swoich 11 urodzin dowiaduje się, że jest… czarodziejem i zostaje przyjęty do szkoły magii. Kupuje różdżkę i okazuje się, że nie jest już takim zwyczajnym chłopcem, a w świecie czarodziejów jego imię jest powszechnie znane… Opowieść Rowling pozwala młodym ludziom przenieść się w świat magii i przyjaźni, odwagi oraz niesamowitych przygód.
- "Kapelusznicy" - Tamzin Merchant
Bohaterką serii jest Cordelia, pochodząca z rodu Kapeluszników, gdzie każdy posiada kapelusz z tajemniczym zaklęciem. Pełna magii i ciepła opowieść dla każdego dziecka/nastolatka.
- "Magiczne Drzewo" - Andrzej Maleszka
Rodzeństwo zostaje przywiezione przez rodziców do domu ciotki. Po niedługim czasie znajdują magiczne drzewo, które zmienia ich ciotkę w dziewczynkę. Bracia i siostry wyruszają w magiczną i pełną wrażeń podróż, której celem jest od znalezienie rodziców i przywrócenie cioci jej normalnej postaci.
3. Książka dla dziesięciolatki
Poniżej zestawienie ciekawych propozycji na dziewcząt. Na pewno każda z nich wpadnie w oko, ponieważ dziewczyny chętnie czytają o innych rówieśniczkach, ich problemach, radościach, przygodach. Warto zaprzyjaźnić się z bohaterkami tych opowieści.
- "Bezsennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą" - Liliana Fabisińska
Wspaniała seria dla nastolatek. Żaba, Zuzia, Julka i Emma są właśnie takie, jak każda młoda dziewczyna: mieszkają w Polsce, chodzą do szkoły i mają dokładnie takie same problemy jak polskie nastolatki. Niezwykła seria o zwariowanych dziewczynach na pewno przypadnie do gustu każdej dorastającej kobiecie.
- "O dziewczynce, która wypiła księżyc" - Kelly Barnhill
Piękna, wzruszająca fantastyczna powieść dla dziewczynek, opowiadająca o Lunie, niezwykłej dziewczynce, która posiada wyjątkową moc.
- "Tajemniczy Ogród" - Frances Hodgson Burnett
Klasyka gatunku, pozwalająca młodym dziewczynom poznać moc przyjaźni. Mary po stracie rodziców zostaje skierowana pod opiekę do tajemniczego wuja, którego nigdy nie ma w domu. Ignorując zakazy niesympatycznej opiekunki, Mary odkrywa dwie rzeczy: w domu mieszka ktoś, o kim nikt nie mówi, a za wysokim płotem ukryty jest tajemniczy ogród… Czy uda się jej przywrócić radość w domu wuja?
- "Patty" - Jean Webster
Radosna opowieść o sympatycznej Patty, dziewczynce, która przebywa na pensji dla panien, ale nie do końca podporządkowuje się panującym tam zasadom… Szalona i zwariowana dziewczyna sprawia opiekunom wiele niespodzianek.
- "Mariolka" - Katarzyna Dembska
Mariolka to naprawdę zwariowana nastolatka. Przy tym nienawidzi wprost swojego imienia… W życiu Mariolki są osoby, których nie lubi, w tym jej młodszy brat czy nielubiana koleżanka, ale i takie, które sprawiają, że mocniej bije jej serce. Do tej drugiej grupy należy przystojny kolega, Kamil.
- Seria "Prawdziwe przyjaciółki" - Halle Shanon
Opowieść o perypetiach Shannon i Adrienne, które były, są… jeszcze będą przyjaciółkami? Seria trzech niezwykłych propozycji o zwykłych dziewczynach, która idealnie nadaje się do przeczytania w wolnych chwilach.
4. Książka dla dziesięciolatka
Poniżej z kolei ciekawe propozycje dla chłopców, w jakich bohaterami są... właśnie oni - płeć męska, ale i przedstawiają ciekawe historie z wątkiem kryminalnym.
- "Pan Samochodzik" - Zbigniew Nienacki
Seria opowieści z wątkiem detektywistycznym, których rozwikłanie na pewno będzie pełną emocji przygodą dla każdego młodego czytelnika.
- "Przygody Mikołajka" - Rene Gościnny
Mikołajek chodzi do szkoły podstawowej, jest towarzyskim, zabawnym i dość niesfornym chłopcem. Razem z grupą przyjaciół miewa szalone pomysły, które chętnie realizuje. Na pewno spodoba się chłopcom w tym wieku, którzy również miewają czasem szalone pomysły.
- "Dziennik Cwaniaczka" - Jeff Kinney
Seria o przygodach kilkunastoletniego Grega, który bardzo pragnął być popularny. Seria w ciekawy i zabawny sposób opowiada o życiu chłopca.
10-latki
- Seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" - Martin Widmark
Szwedzka seria z wątkiem detektywistycznym. W każdym tomie Lasse i Maja rozwiązują ciekawe zagadki i przeżywają niezwykłe przygody.
- "Szkoła szpiegów" - Stuart Gibbs
Kolejna propozycja z wątkiem detektywistycznym. Tym razem głównym bohaterem jest adept Akademii Szpiegów, Benjamin Ripley. Jego przygody są tak zajmujące, że… uwaga - dzieci mogą porzucić telefony i laptopy oraz zacząć czytać kolejne części serii!
- "Chłopiec, który hodował smoki" - Andy Shepherd
Tomas odkrywa w ogrodzie dziadków dziwne drzewo, zabiera do domu ciekawy z niego owoc… Okazuje się, że wykluwa się z niego smok, który zostaje jego przyjacielem. Tymczasem na drzewie przybywa owoców, chłopiec zostaje więc właścicielem… hodowli smoków.
Jak zachęcić dziesięciolatka do czytania książek?
Uważasz, że ciekawa lektura to nie wszystko, a chcesz zachęcić swoje dziecko do czytania? W szkole ma obowiązek czytania lektur, ale po lekcjach z powodzeniem może odnajdywać w świecie książek wyjątkowy, magiczny świat, który pozwoli mu rozwijać wyobraźnię i poszerzać zasób słów. Poniżej kilka ciekawych porad, ja zachęcić dziecko do czytania:
- bądź przykładem, czytaj - chcesz, aby Twoje dziecko czytało, ale sama/sam rzadko po nie sięgasz? Nie dziw się więc, że Twoja pociecha idzie Twoim śladem. Jeśli marzy Ci się, aby córka czy syn sięgali po kolejne tomy jakiejś powieści, pokaż im, że Ty również to robisz. Czytaj, otaczaj się propozycjami, które lubisz, opowiadaj o nich, streszczaj to, co czytasz, oczywiście dostosowuj język do możliwości poznawczych dziecka. Pokazuj, ile radości sprawia Ci czytanie, jak przyjemne i rozwijające jest to zajęcie.
- nie zmuszaj, pozwalaj na dokonanie wyborów - nawet jeśli bardzo chcesz, aby Twoje dziecko czytało, pamiętaj, że nie możesz jego do niczego zmusić. Odniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Wybierzcie się razem do biblioteki, księgarni, na dedykowane targi. Niech dziecko samodzielnie zdecyduje co chce przeczytać, niech powie, co je interesuje. Dokonanie wyboru może sprawić, że podejście 10-latki/ka do przeczytania książki spotka się z o wiele większym zainteresowaniem.
- opowiadaj o ciekawych lekturach/historiach - warto na wiele sposobów zachęcać dziecko do czytania konkretnych propozycji, np.: opowiadając o nich w ciekawy sposób. Możemy powiedzieć np. "Kiedyś czytałam bardzo ciekawą opowieść o dziewczynce, która tez miała rude włosy, tak jak Ty. Nazywała się Ania i…". Możemy również podsuwać dziecku wydania, które wspomagają rozwiązywanie problemów, np.: "Czytałam kiedyś o dziewczynce, która tez była nieśmiała i wiesz, co robiła? (…)."
- pokazuj korzyści, płynące z czytania - nawiązując do poprzedniego sposobu: pokaż, że książki są potrzebne, przydatne i czytanie ich daje nam wiele korzyści - mogą nam właśnie pomóc w rozwiązywaniu trudności, na które napotykamy. Ponadto, czytanie rozwija, wzbogaca zasób słów, wiedzę, stymuluje wyobraźnię, relaksuje…
- wybieraj ciekawe książki dla 10-latka/ki na prezent - jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do czytania, podaruj mu ją np.: na urodziny, Dzień Dziecka, święta czy po prostu - bez okazji. Zadbaj, by była to propozycja ciekawa i zgodna z zainteresowaniami dziecka. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że z chęcią po nią sięgnie.
- stawiaj na serie! - sposobem, który może pomóc w zachęceniu dziecka do czytania jest kupienie pierwszej części ciekawej serii książek. Jeśli młody człowiek uzna, że jest ona ciekawa - z większym prawdopodobieństwem sięgnie po kolejne części z danej serii.
- dostosowuj formę do możliwości dziecka - nie możesz przekonać swojego dziecka do czytania, a zauważasz, że uwielbia słuchać muzyki, różnych historii? Postaw na audiobooki, niech słucha. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z dysleksją. Dyslektycy niechętnie czytają, ponieważ ich trudności w płynnym czytaniu i rozumieniu czytanego tekstu sprawiają, że tradycyjne czytanie jest dla nich czynnością wyjątkowo męczącą. Z kolei audiobooki pozwolą dziecku na czerpanie korzyści z czytania, w tym poszerzanie zasobu słów. Taka forma czytania jest także rewelacyjną opcją dla dzieci z wadami wzroku, którym czytanie także może przysparzać trudności.
Komentarze