Kupujesz maseczki antywirusowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kobieta w maseczce ochronnejZależy Ci na zapewnieniu sobie maksymalnej ochrony przed koronawirusem? Wybierz maski antywirusowe z oznaczeniem FFP3. Warto jednak wiedzieć, że maska FFP3 masce nierówna i nie wszystkie są tak samo skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Czym kierować się przy zakupie maski FFP3, aby kupić produkt o najwyższym stopniu ochrony? Podpowiadamy.

Dlaczego maski o klasie FFP3 są najskuteczniejsze w walce z pandemią?

Oznaczenie FFP i towarzyszący mu numer informuje o efektywności filtracji maski. Im wyższy, tym większe bezpieczeństwo zapewnia nam maska. Maska FFP1 chroni drogi oddechowe przed nietoksycznymi substancjami, maska FFP2 - dodatkowo przed cząsteczkami smogu, a maska FFP3 - zakres poprzedniej ochrony rozszerza jeszcze o wirusy i bakterie. Dlatego to właśnie ona jest najskuteczniejszym środkiem ochrony osobistej w dobie pandemii.

Jak wybrać najlepszą maskę FFP3?

Pomimo tego, że maski FFP3 używane są najczęściej przez personel ochrony zdrowia, nie każdy taki wyrób medyczny, zapewnia rzeczywistą ochronę przed koronawirusem. Znane są przecież przypadki zakażeń wśród medyków.

Najskuteczniejsze bowiem są maseczki, które pozytywnie przeszły badania poziomu filtracji cząsteczkami o wielkości 60-160 nm, które odpowiadają rozmiarom wirusa SARS-CoV2. Informacje o takich badaniach podaje producent. Ponadto maseczka spełniająca europejską normę EN-149 dla klasy FFP3 powinna charakteryzować się filtracją na poziomie minimum 99% cząsteczek. Informacji na ten temat także należy szukać w opisie produktu. Dobrze jest zaopatrzyć się w maski pasywno-aktywne, które chronią zarówno użytkownika, jak i otoczenie.

Na jakie funkcjonalne rozwiązania w maseczkach warto zwrócić uwagę?

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając maseczkę FFP3? Przede wszystkim stopień regulacji i możliwość elastycznego dopasowania do kształtu nosa i twarzy. Jedynie prawidłowo przylegająca maseczka, chroni przed szkodliwymi cząsteczkami i drobnoustrojami. Stąd maseczki nakładane wyłącznie na uszy uznawane są za mniej skuteczne niż te, które mają możliwość dodatkowej regulacji wokół głowy. Jeśli dodamy do tego wygodny i nieuciskający system dopasowania do nosa, za pomocą giętkiej żyłki powleczonej pianką, otrzymamy wyższą skuteczność filtracji i większy komfort noszenia.

Na wygodę ma również wpływ materiał, z jakiego wykonano maskę. Ważne, aby był miękki, elastyczny i nie utrudniał oddychania. W przypadku osób noszących okulary, kluczową sprawą jest także ochrona przed parowaniem. Na rynku dostępne są maski, które uniemożliwiają wydostawanie się pary wodnej podczas oddychania, co zapobiega parowaniu szkieł.

Komentarze