Kwas traneksamowy - nowość w pielęgnacji skóry

Kwas traneksamowyJakie cechy pozwalają nam postrzegać skórę jako zdrową i młodą? Napięta, jędrna, pełna blasku, nawilżona, ale również jednolita i pozbawiona przebarwień. Kwas traneksamowy, stosowany w medycynie od dawna jako środek zapobiegający nadmiernym krwawieniom, szumnie zagościł na rynku kosmetycznym, jako substancja redukująca przebarwienia.

Jego skuteczność porównywalna jest z innymi preparatami dostępnymi na receptę przy znacznie większym profilu bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się bliżej kwasowi traneksamowemu i sprawdźmy, na czym polega jego działanie.

Etiologia powstawania przebarwień

Powstawanie przebarwień to proces złożony. Wynika on z zaburzeń w obrębie komórki barwnikowej, może dotyczyć zwiększonej liczby melanocytów, nadmiernej biosyntezy melaniny lub dysfunkcji transportu malanosomów. Wpływ na powstawanie przebarwień mają również predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, stosowane leki oraz wiele innych. Najczęściej pojawiającymi się przebarwieniami są zmiany powstające po wykwitach zapalnych. Preparaty stosowane w celu rozjaśnienia przebarwień działają na różne etapy powstawania zmian, najskuteczniej w terapii skojarzonej. Pośredni wpływ na rozjaśnienie i ujednolicenie skóry mają także kosmetyki stosowane powszechnie w terapii przeciwstarzeniowej takie jak retinoidy czy witamina C.

Jak działa kwas traneksamowy?

Jego działanie polega na blokowaniu wzrostu aktywności plazminy w keranocytach, co wpływa na zmniejszenie aktywacji melanocytów przez światło słoneczne. Działa nie tylko na istniejące przebarwienia, ale również zapobiega powstawaniu nowych. Plazmina zwiększa syntezę hormonu odpowiadającego za wzrost melaniny w melanocytach oraz uwalnianie czynnika wzrostu fibroblastów, który również ma swój udział we wzroście melanocytów. Kwas traneksamowy szczególnie dobrze sprawdza się u pacjentów z melasmą. Oprócz działania zmniejszającego przebarwienia łagodzi stany zapalne i zmniejsza rumień.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Walka z przebarwieniami obejmuje również zabezpieczenie przed powstawaniem nowych zmian. Takie działanie mają kremy przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem, jednocześnie hamując procesy związane ze starzeniem się skóry. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się przebarwień pozapalnych, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację zmiany już w trakcie jej powstawania – unikać preparatów wysuszających, drażniących oraz nadmiernego wyciskania i mechanicznego urządzania skóry. Zamiast tego postawić na dokładne nawilżanie, na przykład preparatem Bepanthen Plus, który zawiera prowitaminę B5, przyspieszającą regenerację, oraz łagodny środek odkażający. Więcej informacji o tym preparacie, a także o prawidłowej pielęgnacji skóry znajdziesz na: https://www.bepanthen.pl.

Komentarze