Kwasy hydroksylowe: AHA (owocowe), BHA, PHA - czym są? Złuszczanie i pielęgnacja skóry

Kwasy hydroksyloweKwasy hydroksylowe to substancje, które pomagają złuszczyć (eksfoliacja) naskórek, jednak dodatkowo nawilżają i ujędrniają skórę, wspomagają walkę z trądzikiem i zmarszczkami, a także pomagają zmniejszyć widoczność przebarwień. Jakie jednak rodzaje kwasów hydroksylowych można wyróżnić i w jaki sposób należy je stosować?

Kwasy hydroksylowe można podzielić na trzy grupy, a mianowicie na alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA), które wytwarzane są z owoców, roślin oraz mleka. Najsilniejsze w działaniu są kwasy AHA, ponieważ ich stosowanie związane jest z bardzo dobrym efektem oczyszczającym oraz odmładzającym skórę, jednak należy również liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia podrażnienia. Z kolei, jeśli chodzi o najłagodniejsze w działaniu kwasy, to należy do nich zaliczyć kwasy PHA, które pomagają lekko odświeżyć cerę i nadają się idealnie do stosowania przez osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z kwasami.

Kwasy AHA

Zabiegi przy użyciu kwasów AHA polecane są przede wszystkim osobom, które mają skórę dojrzałą lub trądzikową. Regularne stosowanie tych kwasów sprawia, że skóra staje się nawilżona, bardziej elastyczna, przebarwienia ulegają rozjaśnieniu a zmarszczki i zmiany trądzikowe zmniejszają swoją widoczność. Im wyższe stężenie danego kwasu, tym lepsze efekty, jednak należy również liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia skórnych podrażnień. Z tego też względu po kwasy AHA nie powinny sięgać osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę, a także zmagają się z naczynkami.

Jakie rodzaje kwasów AHA można jednak wyróżnić?

  • Kwas migdałowy - pozyskuje się go nie tylko z migdałów, ale również z brzoskwiń oraz wiśni. Kwas migdałowy wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne, a oprócz tego pomaga złuszczyć naskórek oraz zahamować nadmierną produkcję sebum.
  • Kwas glikolowy - pozyskiwany jest z trzciny cukrowej, jabłek lub winogron, dlatego też pomaga rozjaśnić skórne przebarwienia, a także przyspiesza proces produkcji kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry.
  • Kwas mlekowy - występuje on naturalnie w kwaśnym mleku lub w jogurcie naturalnym, a jeśli chodzi o jego działanie, to kwas mlekowy pomaga nawilżyć skórę, a także wzmacnia strukturę kolagenu.
  • Kwas jabłkowy - występuje głównie w jabłkach, jednak można go również pozyskać z innych owoców. Niskie stężenie tego kwasu sprawia, że skóra staje się bardzo dobrze nawilżona, natomiast w wyższym stężeniu kwas ten pomaga zmiękczyć naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładka.

Kwasy BHA

W przemyśle kosmetycznym jedynym wykorzystywanym kwasem BHA jest kwas salicylowy, który rozpuszczając się w tłuszczach, może bez problemu przenikać przez sebum, docierając tym samym do głębszych warstw skóry. Jeśli chodzi natomiast o jego działanie, to pomaga bardzo dobrze złuszczyć skórę, odblokować pory, a także oczyścić mieszki włosowe, eliminując tym samym znienawidzone zaskórniki. Kwas salicylowy w porównaniu z kwasami AHA wykazuje łagodniejsze działanie, dzięki czemu nie powoduje zbyt wielu skutków ubocznych.

Kwasy PHA

Kwasy PHA wykazują właściwości podobne do kwasów AHA, jednak nie wywołują podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia a można do nich zaliczyć przede wszystkim kwas laktobionowy oraz glukonolakton. Regularne stosowanie kwasów PHA pomaga odświeżyć, nawilżyć oraz ujędrnić skórę a z uwagi na niezbyt silne działanie są one polecane w szczególności osobom, które mają bardzo wrażliwą skórę.

Jak stosować kwasy hydroksylowe?

Osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z kwasami, nie powinny sięgać po zbyt wysokie stężenie produktu z uwagi na możliwość wystąpienia silnego zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry. Z tego też względu najlepiej wybrać się do salonu kosmetycznego lub gabinetu dermatologicznego, ponieważ specjalista, oceniając stan skóry, z pewnością dobierze odpowiednie stężenie kwasu, które będzie bezpieczne dla skóry. W sklepach można ponadto zakupić gotowe kremy lub toniki, w których składzie można znaleźć kwasy AHA, BHA lub PHA, jednak można również sięgnąć po półprodukty kosmetyczne, aby przygotować własne produkty kosmetyczne.

Kwasy a promienie słoneczne

Zdecydowana większość kwasów wykazuje bardzo silne właściwości fotouczulające, dlatego też najlepiej sięgać po nie w okresie jesienno-zimowym. Podczas procesu złuszczania na twarzy zaczyna pojawiać się nowy naskórek, który jest bardzo podatny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby do codziennej pielęgnacji skóry włączyć kremy z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Ocena: 5.0

Komentarze