Lampy LED - dlaczego są coraz częściej wybierane

Lampa LEDOstatnie dziesięciolecia to okres dynamicznych zmian w zakresie systemów oświetlania. W końcu jeszcze w latach 90. w polskich domach królowały zwykłe żarówki żarnikowe, których dziś w zasadzie się już nie spotyka - także z powodów prawnych. Jednak również nowocześniejsze halogeny i świetlówki są w odwrocie, ustępując miejsca diodom LED. Skąd bierze się popularność tego ostatniego rozwiązania? Sprawdźmy!

Oświetlenie LED - dlaczego warto je wybierać?

Wbrew pozorom diody elektroluminescencyjne nie są wcale wynalazkiem przełomu wieków. Przez bardzo długi czas ich możliwości były dość ograniczone, a koszt duży. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w XXI wieku, gdy ich cena zdecydowanie spadła, a same źródła światła stały się dużo bardziej dopracowane. Pozwoliło to na użycie ich już nie tylko jako ciekawego dodatku, ale też głównego źródła światła. Co jednak najważniejsze, o ich powodzeniu absolutnie nie zadecydował przypadek czy sprawny marketing. Kluczem do sukcesu okazały się doskonałe parametry użytkowe i usunięcie ograniczeń trapiących pierwsze produkty tego typu - takie jak np. ograniczona jasność czy generowanie niezbyt przyjemnego światła. Najważniejsze zalety lamp LED to jednak:

 • Energooszczędność - oświetlenie diodowe zużywa około 8-10 razy mniej prądu, niż klasyczne żarówki o tej samej jasności,
 • Ekologiczność - składa się na nią nie tylko niewielki pobór prądu, ale też możliwość prawie całkowitego recyclingu ledów,
 • Długowieczność - przewidywany czas działania diod LED jest od kilku do kilkudziesięciu razy dłuższy, niż zwykłych żarówek,
 • Bezpieczeństwo - ledy nie nagrzewają się tak jak świetlówki czy żarówki, dzięki czemu w ich przypadku mniejsze jest ryzyko poparzenia. Dodatkowo nie zawierają one szkodliwych substancji, jak luminofor czy rtęć, a ich uszkodzenie nie musi prowadzić do powstania ostrych kawałków - chyba że dany LED umieszczono w szklanej obudowie.

Czy lampy LED się opłacają?

Wszystkie one sprawiają, że lampy LED (Więcej o lampach LED możesz się dowiedzieć na: https://swiatlolux.pl/lampy-led) są po prostu bardzo rozsądną opcją. Czy jednak w praktyce się opłaca? Można to policzyć!

 • Jeśli w naszym domu posiadamy 5 źródeł światła o mocy 60 W, które będą średnio dziennie świecić po 5 godzin, to każdego dnia zużyją one 1500 Wh, czyli 1,5 kWh. Oznacza to, że w ciągu 365 dni zużyją one 547,5 kWh - co przy cenie około 55 groszy za kWh daje nam nieco ponad 301 złotych.
 • W sytuacji, gdy te pięć źródeł zastąpimy odpowiednikami LED, które będą zużywać około 8 W, to każdego dnia zużyjemy 0,2 kWh, a rocznie 73 kWh za cenę 40 złotych. Dla założonego przykładu różnica w skali roku wyniesie więc ponad 250 złotych.

Co jasne, realne efekty przejścia na ledy będzie zawsze zależny od konkretnego domu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, im więcej lamp użytkujemy, tym efekty będą większe, na co wpłynie też dużo dłuższy czas życia diod względem klasycznych żarówek.

Oświetlenie sufitowe, lampy stojące czy panele LED - jakie rozwiązania można wybrać?

Tezy o użyteczności i opłacalności oświetlenia LED są więc w praktyce niepodważalne. Co jednak godne podkreślenia, w ostatnich latach jego producenci poszli też mocno do przodu w zakresie wyglądu i wszechstronności swoich produktów. O ile w tym pierwszym przypadku ostateczny wybór zawsze jest kwestią gustu, to trudno nie zwrócić uwagi na coraz szerszy wachlarz zastosowań. Do wyboru są chociażby:

 • Żarówki LED przystosowane do montażu w klasycznych gwintach E27 i E14, jak i nowocześniejszych gniazdach np. GU10,
 • świetlówki LED do oświetlenia sufitowego,
 • taśmy LED służące jako światła pomocnicze czy akcentujące,
 • lampy stojące, wiszące czy ścienne LED ze zintegrowanymi diodami,
 • panele LED do montażu w sufitach podwieszanych,
 • lampy LED do zastosowań przemysłowych, specjalistycznych czy użyteczności publicznej,
 • latarki LED.

Reasumując, można stwierdzić, że praktycznie każdy klasyczny rodzaj oświetlenia ma obecnie swoje odpowiedniki korzystające z technologii LED. Co też warte przypomnienia, z technicznego punktu widzenia każda klasyczna lampa może współpracować z diodowymi źródłami światła - o ile oczywiście pozwalają na to ich wymiary i rodzaj gniazda. Dlatego też przejście na ledy wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami zakupu nowego oświetlenia - wystarczy wymienić żarówki!

Komentarze