Lojalność - definicja. Lojalność w związku, wobec przyjaciela, wobec siebie, w pracy

LojalnośćLojalny mąż, pracownik, lojalny przyjaciel… Jak to jest z tą lojalnością? Czym ona jest, jak ją budować oraz jak być lojalnym wobec samego siebie?

Definicja lojalności

Mianem lojalności określamy rzetelność oraz szczerość w kontaktach z innymi ludźmi. Dawniej była istotną cechą w kodeksach rycerskich, potem etycznych. Dziś jest również cechą bardzo pożądaną zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Rodzaje lojalności: wobec kogo/czego możemy być lojalni?

Najczęściej możemy być lojalni:

  • w związku;
  • wobec przyjaciela;
  • w pracy;
  • wobec rodziny;
  • wobec danej marki/producenta;
  • wobec siebie.

Lojalność w związku

Dlaczego jest ona tak ważna? - Otóż poszukując partnera życiowego, zwracamy uwagę na osoby atrakcyjne, szczere, dobre ale i lojalne, które będą nam wierne oraz rzetelne. Czym jest lojalność w związku? To przede wszystkim szczere mówienie drugiej osobie wszystkiego, co jest ważne i dotyczy nas oraz związku. Zatajenie informacji o problemach finansowych czy poważnej chorobie jest oznaką braku lojalności. Lojalność w związku to też poszanowanie uczuć i zdania partnera, nawet, gdy są odmienne niż nasze. W związku nie wolno się nawzajem:

  1. krzywdzić,
  2. ranić,
  3. obrażać.

Bycie lojalnym to działanie w związku na jego korzyść, czyli robienie wszystkiego, aby relacja się rozwijała, pogłębiała. To dotrzymanie słowa i obietnic, traktowanie partnera poważnie. To również podejmowanie odpowiedzialnych i świadomych decyzji, np. o wzięciu ślubu. Lojalni partnerzy powinni podejmować decyzje wspólnie ale i dbać o to, by w sprawy dotyczące związku - nie angażować osób trzecich, np. rodziców czy przyjaciół.

Lojalność wobec przyjaciela

Każdy z nas marzy o dobrym, wiernym i lojalnym przyjacielu, który zawsze wspomoże nas w potrzebie. Jak jednak znaleźć taką osobę? Po czym ją poznać? Lojalny przyjaciel przede wszystkim:

  • jest szczery, potrafi nas skrytykować, gdy zrobimy coś źle, ale nigdy nas nie obraża;
  • mówi nam o wszystkim, oczekuje wsparcia i porady, ale sam również ich udziela;
  • nie obmawia nas i nie wyśmiewa podczas naszej nieobecności;
  • zawsze jest gotów nam pomóc w potrzebie, doradza nam na naszą korzyść, np. zachęca, byśmy wyjechali do pracy za granicę, bo wie, że jest to dla nas szansa na lepszy zarobek mimo tego, że będzie czuł się bez nas samotny;
  • czuje się za nas w pewnym sensie odpowiedzialny.

Masz takiego przyjaciela? Wspaniale, pielęgnuj Waszą znajomość każdego dnia!

Lojalność w pracy

Lojalność jest cechą pożądaną również w pracy. Cenimy szczerych, rzetelnych i lojalnych pracowników. Co oznacza bycie lojalnym w pracy? To przede wszystkim poszanowanie zarówno dla szefa, jak i kolegów z pracy oraz całej firmy, której jesteśmy częścią, bez względu na zajmowane stanowisko. Jak zachowuje się lojalny pracownik? Przede wszystkim:

  • sumiennie wywiązuje się z powierzonych mu zadań i obowiązków;
  • identyfikuje się z celami firmy oraz wyznaje wartości, jakie są da niej ważne;
  • działa na korzyść firmy, jest dyskretny, jeśli chodzi o sprawy ważne dla swojego miejsca pracy, dba o to, by firma jak najlepiej funkcjonowała;
  • jest przywiązany do firmy, dba o jej rozwój, wiąże swoją przyszłość z danym zakładem pracy, np. wybierając się na stosowane szkolenia oraz angażując się w długofalowe projekty;
  • mówi szefowi o wszelkich ważnych kwestiach, związanych z jego miejscem pracy i zajmowanym stanowiskiem, np. pracownica odpowiednio wcześnie informuje szefa o tym, że spodziewa się dziecka oraz pyta o możliwość powrotu do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim/rodzicielskim.

W budowaniu lojalności pracownika bardzo istotna jest postawa przełożonego. Powinien on wypracować zaufanie u pracownika oraz odpowiednio go zmotywować, aby poczuł on się w pracy dobrze i identyfikował się z nią.

Lojalność rodzinna, czyli rodowa

Terminem lojalności rodzinnej nazywamy posłuszeństwo wobec rodziny, postępowanie zgodnie z jej oczekiwaniami oraz zasadami. Dla przykładu: syn lekarzy zostaje lekarzem, aby być lojalnym wobec rodzinnej tradycji, córka przejmuje po ojcu kancelarię adwokacką, syn znanej pisarki również zostanie autorem bestsellerów, itp. O lojalności rodzinnej mówimy również w sytuacji, gdy robimy coś dla dobra najbliższych z pominięciem swoich interesów, np. córka kończy związek, by zamieszkać z matką, która owdowiała i szantażuje ją emocjonalnie lub syn zrywa z ukochaną, która nie przypadła do gustu jego rodzinie. Nie zawsze postępowanie rodziny jest w tym wypadku zgodne z zasadami etyki.

Lojalność konsumencka, czyli wierny klient

Mianem lojalności konsumenckiej określamy postawę klienta, charakteryzującą się szczerością i wiernością danej marce. To istotny aspekt w strategii marketingowej firmy, dlatego warto odpowiednio rozplanować budowanie lojalności konsumenckiej w procesie promowania marki. Klient taki zasługuje bowiem na miano klienta stałego, co gwarantuje nam ciągły dochód, podczas gdy on będzie dokonywał zakupów w naszej firmie i korzystał z określonych usług. Posiadanie stałego, lojalnego klienta wiąże się jednak z konkretną strategią, np. proponowaniem mu zniżek, rabatów, wyjątkowo atrakcyjnych ofert, szybszym dostępem do nowych produktów. Wielu klientów otrzymuje tzw. karty lojalnościowe i np. zbierają punkty, które później mogą wymienić na określony rabat. Takie praktyki są częste w sklepach odzieżowych ale i punktach gastronomicznych, np. kawiarniach.

Lojalność wobec siebie - jak jej dochować?

Musimy być lojalni wobec rodziny, partnera życiowego, swojej firmy, szefa przyjaciół… Pamiętajmy jednak o tym, by przede wszystkim być lojalnym wobec siebie samych. Uświadom sobie swoje mocne i słabe strony, polub siebie mimo wad i nie zapominaj o swoich potrzebach, pragnieniach i marzeniach!

Komentarze