Magia zakupów

Magia zakupówZakupy - która kobieta ich nie lubi: oglądanie nowych rzeczy, przymierzanie, porównywanie cen, w końcu płacenie i cieszenie się nowo nabytymi przedmiotami.

Zakupy - ale jakie?

Dokonujemy wiele rodzajów zakupów. Najczęściej są to tak zwane zakupy codzienne, czyli udawanie się do supermarketu po niezbędne produkty spożywcze, kupowanie środków czystości, kosmetyków codziennego użytku czy pożywienia dla zwierząt domowych. Zakupy szkolne są odrębną i istotną kwestią dla rodzin, w których znajdują się dzieci szkolne. Niezbędne jest dokonywanie w czasie wakacji zakupu wyprawki dla ucznia, w tym plecaka, podręczników, przyborów czy ubrań. Ze znacznie większą radością wybieramy się na zakupy okazjonalne, w tym wyjścia do galerii handlowych, gdzie zakupujemy ubrania, obuwie, kosmetyki, dodatki, w tym biżuterię oraz sprzęt elektroniczny, np. telefony komórkowe. Tak zwykle zaopatrujemy się w także w dekoracje do naszych domów czy mieszkań.  Bardzo przyjemne jest również kupowanie prezentów urodzinowych, świątecznych czy okazjonalnych, np. ślubnych. Czasami jednak nastręcza nam to trudności, zwłaszcza, jeśli nie mamy pojęcia, co ucieszyłoby obdarowywaną osobę lub podejrzewamy, że posiada już to, co chcemy jej kupić. Znacznie bardziej racjonalne i przemyślane powinny być zakupy sprzętów i urządzeń, których dokonujemy nieco rzadziej. Należą do nich zakup sprzętu AGD, RTV, zakup maszyn i narzędzi. Kupowanie ruchomości i nieruchomości tworzy odrębna kategorię. To nabywanie przedmiotów drogich, których zakup zwykle oznacza nabycie ich na dłuższy czas lub całe życie. Należą do nich kupowanie samochodu, mieszkania, działki czy domu.

Rola zakupów

Jaka rolę pełnią zakupy? Z pewnością przyczyniają się do zaspokajania naszych potrzeb, od potrzeb fizjologicznych (głód, pragnienie, sen), poprzez utrzymanie czystości oraz dbanie o własny wygląd oraz samopoczucie. Zakupy dają nam możliwość wymieniania starych, zużytych, zepsutych rzeczy na nowe oraz nabywania coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych technologicznie przedmiotów. To także sposób na samorozwój, np. poprzez nabywanie książek oraz akcesoriów, związanych z naszymi zainteresowaniami. I wreszcie: dawanie przyjemności, nie można bowiem odmówić zakupom (zwłaszcza okazjonalnym) tego, że po prostu dają zadowolenie. Wiele kobiet uważa, że zakupy pełnią wręcz terapeutyczną rolę: pomagają na zły nastrój, poprawiając humor oraz są idealnym lekiem na kłótnię z przyjaciółką czy złamane serce.

Jak kupują kobiety?

Zakupy są domeną kobiet, to one zwykle umawiają się na wielogodzinne wędrówki po galeriach handlowych oraz przeglądają strony w sieci w poszukiwaniu okazji. Jak kupują kobiety?

Rozsądnie czy emocjonalnie?

Kobiety kupują i rozsądnie, oszczędnie i pod wpływem emocji, wszystko zależy od tego, co chcą kupić. Jeśli dokonują zakupów codziennych czy zakupów wielkogabarytowych, które obligują do wydawania jednorazowo większej gotówki, zwykle kupują rozsądnie. Porównują ceny, modele, sprawdzają w wielu sklepach. Zależy im na tym, aby kupić dobre jakościowo produkty ale jednocześnie nie przepłacić. Jeśli chodzi o zakupy dla dzieci, kobiety również podejmują racjonalne decyzje: wybierają produkty bezpieczne, przetestowane, antyalergiczne. Jeśli chodzi o zakupy okazjonalne, czyli ubrania, buty, kosmetyki, biżuterię czy inne dodatki… paniom zdarza się podejmować decyzje pod wpływem emocji, zwłaszcza, jeśli oglądane produkty są dostępne w okazyjnych cenach. Uważajmy jednak na czas wyprzedaży, gdyż z jednej strony możemy nabyć wysokiej jakości produkty w dobrej cenie ale można również paść ofiarą marketingowego oszustwa.

Samodzielnie czy z kimś?

Kobiety lubią kupować zarówno same, jak i z kimś, np. partnerem, mamą, siostrą czy przyjaciółką. Zwykle jest tak, gdy potrzebują porady lub zakupy nie są jedynym planem na dany dzień, np. wybierają się tez na obiad czy do kina.

Tradycyjnie czy przez Internet?

Panie preferują zarówno zakupy w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci. Dostrzegając zalety jednych i drugich. Tradycyjnie panie kupują zwykle najpotrzebniejsze przedmioty oraz produkty spożywcze. W sieci kupują chętnie z uwagi na niższe ceny oferowanych produktów oraz darmową wysyłkę przy większym zamówieniu. Zwykle jednak przed dokonaniem zakupu poszukują danej rzeczy w sklepie stacjonarnym, oglądają, mierzą i następnie dokonują zakupu online.

Męskie zakupy

U panów kwestia wygląda nieco inaczej i my, kobiety, nierzadko nie potrafimy ich w tej kwestii zrozumieć. Okazuje się jednak, że nie zawsze panowie kupują tylko wtedy i tylko to, czego potrzebują. Oni tez uwielbiają chodzić po sklepach i też zdarza im się dokonywać podsyconych emocjami decyzji. Mężczyźni nie przykładają tak dużej wagi do wyglądu jak kobiety ale lubią czuć się dobrze w tym, co mają na sobie. Poszukują więc produktów trwałych, dobrej jakości. Czy zdarza im się kupować pod wpływem emocji? Oczywiście. W ten sposób zwykle nabywają gadżety elektroniczne.

Czy zakupy mogą być niebezpieczne?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic powszechniejszego od zakupów. Co bowiem może się stać na targu, w markecie czy w galerii handlowej? Okazuje się, że zakupy mogą prowadzić do… uzależnienia, dokładnie tak samo jak alkohol czy papierosy! Zdarza się to rzadko, aczkolwiek odnotowano przypadki zakupoholizmu, czyli nałogowego kupowania dla samej przyjemności nabywania przedmiotów.

Nałogowi zbieracze potrafią wydać wszystkie oszczędności na zakupy, gdyż posiadanie nowych przedmiotów pomaga im w uporaniu się z problemami i lękami. Nałogowe kupowanie jest zaburzeniem i wymaga specjalistycznej terapii.

Zakupy z głową

Jak więc kupować, aby zakupy niosły przyjemność i były bezpieczne? Zasada jest prosta: kupujmy z głową. Owszem, zakupy codzienne dokonujemy zwykle rozsądnie, a w czasie zakupów okazjonalnych dajemy się ponieść emocjom ale pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Niech okres promocji i wyprzedaży będzie czas odświeżania garderoby, a nie szalonego biegu po galerii i kupowaniu szeregu niepotrzebnych rzeczy. Zabierajmy na zakupy przyjaciółkę, męża, dzieci. Niech to będzie sposób na wspólne spędzanie czasu, co zbliży nas do siebie i poprawi nastrój.