Manicure kombinowany - wykonanie, zalety, wady

Manicure kombinowanyManicure kombinowany to bardzo modny sposób na piękne paznokcie. Sprawdź, czym dokładnie on jest oraz czy można go wykonać w domu? Jak zrobić krok po kroku manicure kombinowany i czym różni się od klasycznego?

Zadbane dłonie i lakier wprost wylewający się z paznokci, czyli mani, który wygląda, jakbyś się z nim urodziła. Zero odrostu i piękne zadbane dłonie to właśnie manicure kombinowany, na którego punkcie oszalały influencerki na całym świecie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia, skórek i bardzo precyzyjne nałożenie lakieru oraz produktów nawierzchniowych. Sprawdź, jak wykonać takie paznokcie w domu i jak robią go profesjonalistki. Jakie wady i zalety ma ten rodzaj mani i kiedy warto się na niego zdecydować.

Manicure kombinowany - co to jest?

Manicure kombinowany to jest nic innego jak manicure pod skórki. Polega on na bardzo starannym opracowaniu skórek, uniesieniu ich i nałożeniu koloru w taki sposób, żeby odrost był jak najdłużej niewidoczny. Można go wykonać na paznokciach hybrydowych, żelowych i tradycyjnym lakierze do paznokci bez lampy. Sprawdź, jak robią manicure kombinowany manikiurzystki i jako wykonać go w domu.

Na czym polega manicure kombinowany?

Manicure kombinowany polega na perfekcyjnym przygotowaniu płytki paznokcia, również wału okołopaznokciowego i takim też opracowaniu skórek. Wykonujemy go w taki sposób, żeby kolor zaczynał się idealnie na granicy skórki i paznokcia, ale uwaga: skórki nie powinny być zalane produktami do stylizacji paznokci. Wolny brzeg należy również opracować w taki sposób, żeby lakier nie odpryskiwał, a zastosowane produkty nie tworzyły zbyt grubej warstwy. Manicure kombinowany polega zatem na perfekcyjnym - wprost mistrzowskim - zrobieniu koloru na paznokciach.

Można go wykonać każdą dostępną techniką robienia paznokci, z użyciem wszystkich dostępnych produktów do mani. Sekret tkwi w precyzyjnej aplikacji preparatów do stylizacji paznokci. W dobrze zrobionych paznokciach kombinowanych lakier dotyka skórek, ale ich nie zalewa i nie farbuje. W ten sposób osiągamy efekt przedłużenia trwałości tego manicure, czyli czasu kiedy pomalowane paznokcie wyglądają jak zaraz po wyjściu z salonu. O ile klasyczne hybrydowe czy żelowe paznokcie najczęściej wymagają ściągnięcia lub uzupełnienia już po 3 tygodniach, bo odrost jest już duży i bardzo widoczny. To manicure kombinowany można nosić nawet do 5 tygodni.

Pierwszy odrost najczęściej pojawia się po około 7-8 dniach, czyli kiedy paznokcie już urosną. Wtedy też można poznać profesjonalne wykonanie tego mani. Na dobrze opracowanej płytce nie będzie linii granicznej pomiędzy lakierem a czystą płytką. Lakier powinien wyglądać jak naklejona kolejna warstwa z kolorem i dokładnie odzwierciedlać kształt paznokcia, tworzony przez skórki wokół płytki.

Na czym polega manicure kombinowany?

Manicure kombinowany nie tylko na hybrydach!

Manicure kombinowany możemy wykonać na dosłownie każdym lakierze do paznokcie i każdą metodą. Jeśli wykonujecie go w domu, na pierwszy raz warto zastosować zwykły lakier do paznokci, czyli taki, który bez problemu usuniemy w kilka minut zmywaczem do paznokci. Kluczem do sukces jest opracowanie własnej metody usuwania i podnoszenia skórek oraz aplikacji lakieru pod same skórki, czyli na ich granicy z płytką paznokcia.

Manicure kombinowany na paznokciach hybrydowych lub żelowych warto wykonywać przy użyciu gumy ochronnej na skórki lub cienkiego pędzelka do zdobień. Inną możliwością jest nauka perfekcyjnego operowania pędzelkiem, który posiada każdy lakier do paznokci albo zakup lakierów w mazaku.

Jak usunąć skórki do manicure kombinowanego w domu?

Skórki można usunąć na kilka sposobów i w zasadzie to od Was zależy, który z nich wybierzecie.

  • Pierwszą i najbezpieczniejszą jest metoda odsuwania skórek i wpychania ich do środka. W tym celu najpierw należy zastosować dedykowany preparat, który je zmiękczy. Potem za pomocą np. różanego patyczka odsunąć skórki i wsunąć pod skórę. Następnie skórę lekko unosimy do góry za pomocą dedykowanego dłutka;
  • Usuwanie skórek radełkiem - ta na pozór prosta czynność, która powinna być zawsze wykonywana ostrym radełkiem - takim, które nie zadziera skórek. Dla ułatwienia najpierw stosujemy produkt zmiękczający skórki. Czynność tą wykonujemy bardzo ostrożnie, tak żeby się nie skaleczyć;
  • Usuwanie skórek cążkami - to już wyższa szkoła jazdy i jeśli wcześniej tego nie robiłyście, zachowajcie wyjątkową ostrożność. Manikiurzystki najczęściej polecają przed cążkowaniem skórek wymoczenie dłoni. Inną możliwością jest ich zmiękczenie jednym z preparatów dostępnych w drogeriach;
  • Usuwanie skórek frezarką - tą czynność należy wykonywać wyjątkowo ostrożnie, ponieważ tuż pod skórką znajduje się wał około-paznokciowy. Uszkodzenie go jest bardzo bolesne, a paznokcie wolniej rosną. Warto zaznaczyć, że równie ważne, jak ostrożność jest prawidłowe korzystanie z frezarki. Jeśli czynność wykonujesz pierwszy raz, do usuwania skórek wybierz grubszy frez i ustaw wolniejsze obroty urządzenia. Potem kiedy nabierzesz wprawy, możesz usuwać skórki na wyższych obrotach. Pamiętaj jednak, że zawsze, kiedy zwiększamy prędkość frezarki, należy zmienić frez na mniejszy. Im większe obroty, tym mniejszych frezów używamy. Usuwając skórki pamiętaj, że pracujesz tylko na nich, tarcie frezem o płytkę paznokcia może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Usuwanie skórek zawsze zaczynaj od dezynfekcji narzędzi i rąk, podczas tej czynności bardzo często dochodzi do mikro urazów, które mogą prowadzić do zainfekowania paznokci.

Jak nie zalać skorek lakierem przy manicure kombinowanym?

Nasza porada: malujesz paznokcie pod skórki? Za pomocą dłutka lub dedykowanej łopatki do manicure unieś skórki do góry. W ten sposób bezpiecznie do nich dojedziesz, ale ich nie zalejesz. Czynność tą wykonuj bardzo ostrożnie i unoś tylko ruchomą część skórki, nigdy nie podrywaj jej na siłę!!!

  1. Maluj ostrożnie w kierunku od dołu ku górze. W ten sposób ilość lakieru, jaka pozostanie na pędzelku, będzie wystarczająca do pokrycia kolorem płytki, ale zbyt mała, żeby rozlać się na skórki. Kiedy dojedziesz do skórek na środku paznokcia, bez odrywania ręki powoli przekieruj pędzelek najpierw na jeden bok, potem na drugi. Zanim podniesiesz pędzelek do góry, upewnij się, że na granicy lakieru nie powstała falująca nierówna linia. Powinien on dokładnie odwzorowywać kształt skórek. Ewentualnych korekt możesz dokonać za pomocą ostrej końcówki patyczka różanego. Teraz ostrożnie włóż dłoń pod lampę i ułóż ją w taki sposób jak podczas operowania myszką komputerową. W ten sposób unikniesz niekontrolowanego zalania skórek lakierem;
  2. Nie zalejesz skórek lakierem, jeśli na granicy ze skórkami zastosujesz cienki pędzelek do zdobień. Aplikacja lakieru z użyciem pędzelka do zdobienia paznokci jest wyjątkowo skuteczna. Docenisz ją, jeśli nie potrafisz perfekcyjnie zaaplikować lakieru pod skórki albo kiedy chcesz wykonać kombinowany manicure szybko. Najpierw pomaluj płytkę jak zawsze, następnie z pędzelka dołączonego do lakieru nabierz odrobinę produktu na czubek tego do malowania wzorków. Delikatnie powoli obrysuj skórkę i zamaluj każde puste miejsce na paznokciu. Jeśli uniosłaś skórki już podczas aplikacji bazy możesz pod skórkę zaaplikować również lakier, jednak pamiętaj, żeby zachować okrągły lub kwadratowy kształt obrysu, w zależności od naturalnego kształtu skórek. Potem lakier pod skórkami koniecznie zabezpiecz topem. W końcu za jakieś 7-10 dni ta część manicure również będzie widoczna;
  3. Guma ochronna do skórek to produkt, którego zadaniem jest ochrona skórek przed zalaniem lakierem lub innym produktem, jaki nakładasz na paznokcie. Jednak jej aplikacja nie należy do łatwych i jest bardzo czasochłonna. Malujemy nią skórki, w taki sposób, żeby w newralgicznych miejscach zyskały ochronę przed lakierem. Guma po zaschnięciu ma konsystencję silikonu, ale taką, która umożliwia jej ściągnięcie szybki ruchem ręki. Jednak stosowanie tego produktu wymaga sporej wprawy. Po zastygnięciu gumy można malować paznokcie bez obawy, że zalejemy lub zafarbujemy skórki. Uwaga: zanim lakier zostanie pokryty kolejną warstwą np. topem, należy usunąć gumę. Zdarza się, że lakier z zalanej skórki odchodzi razem z fragmentem tego na płytce, wówczas należy pomalować brakujący fragment. Czy guma ochronna do skórek to produkt, który ułatwia i przyspiesza manicure kombinowany, same oceńcie? Opnie na temat tego produktu są bardzo podzielone;
  4. Jeśli nie masz odwagi malować paznokci pod skórki, a bardzo podoba Ci się manicure kombinowany, wykonaj go lakierem w mazaku. Większość czołowych producentów hybryd i lakierów żelowych ma już w swojej ofercie takie produkty. Malując paznokcie pod skórki, złóż palce do nadgarstka i maluje je w powietrzu zbliżone do twarzy. W taki sposób, żeby dokładnie widzieć skórki. Czynność tą wykonuje się bardzo powoli i starannie, choć wydaje się dziecinnie prosta, to nawet lakier z mazaka może zalać skórki.

Jak nakładać żel i bazę pod skórki?

Żelowy manicure kombinowany wymaga sporej wprawy i zastosowania kilku różnych pędzelków. Jeśli chcesz nałożyć żel pod skórki, najpierw przygotuj płytkę paznokcia i skórki wokół niego zgodnie z instrukcją zawartą powyżej. Następnie odtłuścić paznokieć, dwa pędzelki, grubszy, którego zwykle używasz do aplikacji żelu i znacznie cieńszy, np. taki do zdobienia paznokci. Najpierw nanieś żel tak jak zawsze, pozostawiając strefę bezpieczeństwa między nim a skórkami. Utwardź żel, potem dłutkiem unieś delikatnie skórki i za pomocą cienkiego pędzelka, pomaluj żelem płytkę pod skórkami. Czynność tą wykonuj od prawej strony do lewej - nie z góry na dół. Ewentualne niedociągnięcia, skoryguj drugim odtłuszczonym pędzelkiem. Jeśli mimo ostrożności żel pojawił się na skórkach, możesz go usunąć pędzelkiem zwilżonym w cleanerze. Uważaj jednak, żeby nie zdjąć tego spod skórek. Ponownie umieść dłoń pod lampą i gotowe.

Jak nakładać lakier pod skórki?

Lakier nałóż stosując jedną z metod opisanych powyżej. Pamiętaj jednak, że manicure kombinowany wykonujemy aplikując naprawdę cienką warstwę lakieru. Jeśli zaaplikujesz lakier dojeżdżając dokładnie do połączenia ze skórką, upewnij się, że na granicy ze skórką ma on idealny kształt. Taki który odwzorowuje kształt, jaki mają skórki. Nakładając lakier na paznokcie kombinowane, nie stosuj więcej niż dwóch warstw lakieru, ponieważ potem konieczne jest nałożenie topu na zakładkę.

Jak nakładać top pod skórki?

Top w manicure kombinowanym dosłownie nakładamy pod skórki. Co to oznacza w praktyce? Jeśli lakier kończy się dokładnie na granicy ze skórkami, to jedna warstwa ochronna powinna być nałożona nieco wyżej. Z tego też powodu, przed aplikacją topu, należy ostrożnie podnieść skórki, pod którymi powinna już znajdować się baza. W pierwszej kolejności nakładamy top pozostawiając miejsce pod skórkami, utwardzamy go pod lampą. A następnie cienkim pędzelkiem aplikujemy żel przy granicy ze skórkami i pod nimi, zamykając lakier pomiędzy warstwą bazy i topu. Następnie utwardzamy go pod lampą. Bardzo ważne jest, żeby w tym miejscu aplikować bardzo cienką warstwę topu, który nie będzie odstawał, kiedy paznokcie urosną i granica między niepomalowaną płytką a lakierem będzie widoczna. Pamiętaj o subtelnym i niewidocznym zabezpieczeniu wolnego brzegu paznokcia, w przeciwnym razie lakier szybko zacznie odpryskiwać. Jeśli manicure kombinowany wykonujesz używając zwykłego lakieru bez lampy, wolny brzeg zabezpiecz utwardzaczem, lub zwykłym lakierem bezbarwnym. Pamiętaj, żeby nałożyć tylko bardzo cienką warstwę, minimalną, jaka pokryje lakier. Wolny brzeg powinien być cienki.

Czy warto stosować gumę ochronną na skórki?

Odpowiedź brzmi tak - warto stosować gumę ochronną na skórki, pod warunkiem, że potrafisz ją prawidłowo i bardzo precyzyjnie zaaplikować. Powinna ona znajdować się dokładnie na górnej części skórek i ochronić te, znajdujące się na granicy z paznokciem. Uwaga: w tym miejscu nakładamy naprawdę cienką warstwę gumy, ale wystarczającą do ochrony skórek przed lakierem. Czynność tą zdecydowanie wygodniej jest wykonywać cienkim twardym pędzelkiem do zdobień niż tym załączonym do produktu. Niestety, na rynku nie ma jeszcze tego produktu w mazaku, co znacznie ułatwiłoby jego aplikację. Najczęściej prawidłowe zabezpieczenie skórek przed lakierem wymaga kilku prób, tym bardziej, że guma nie może falować na krawędzi przy paznokciu, ponieważ istnieje obawa, że lakier również będzie miał falujący brzeg, a tego chcemy uniknąć.

Manicure kombinowany - jak robią go manicurzystki?

Na wstępie warto zaznaczyć, że manicure kombinowany w salonach stylizacji paznokci wykonuje się nieznacznie inaczej niż w domu. Manikiurzystki mają do dyspozycji profesjonalne frezarki i co najważniejsze taki mani wykonują go na dłoni innej osoby, co w znacznym stopniu ułatwia im pracę. W warunkach domowych warto zastosować inne bezpieczniejsze metody usuwania skórek, które znajdziecie poniżej.

Manicure kombinowany - profesjonalne wykonanie

Manicure kombinowany krok po kroku

  1. Dezynfekcja wszystkich narzędzi;
  2. Dezynfekcja rąk, na których będzie pracować manikiurzystka;
  3. Zastosowanie zmiękczającego produktu na skórki;
  4. Usunięcie skórek frezarką;
  5. Nadanie kształtu paznokciom;
  6. Oczyszczenie i odtłuszczenie płytki paznokcia;
  7. Aplikacja żelu lub bazy hybrydowej na płytkę paznokcia. Produkt aplikujemy pod same skórki, tak żeby ich dotykał, ale się nie rozlewał na nie;
  8. Suszenie pod lampą;
  9. Opracowanie linii "C", czyli piłowanie żelu w celu nadania płytce paznokcia pięknego wypukłego półokrągłego kształtu;
  10. Oczyszczenie z pyłu powstałego podczas piłowania i odtłuszczenie;
  11. Aplikacja lakieru, czyli produktu koloryzującego. Tą czynność należy wykonywać bardzo starannie, ponieważ lakier powinien dotykać skórek, ale nie rozlać się na nich i nie zabarwić ich;
  12. Suszenie pod lampą;
  13. Aplikacja kolejnej warstwy lakieru z uwzględnieniem wolnego brzegu paznokcia;
  14. Suszenie pod lampą;
  15. Aplikacja topu od granicy ze skórkami po wolny brzeg;
  16. Suszenie pod lampą;
  17. Aplikacja II warstwy topu - niektóre manikiurzystki nakładają ją, żeby paznokcie dłużej zachowały blask, ponieważ kombinowany manicure zgodnie z jego założeniem nosimy dłużej od zwykłego.

Jak wykonać manicure kombinowany w domu?

  1. Zacznij od dokładnego opracowania skórek. Nasza porada to zastosowanie domowej maski do rąk już noc wcześniej. Nawet jeśli nie usunęłaś jeszcze poprzedniego mani z paznokci. Na noc na wymoczone dłonie nałóż grubą warstwę wazeliny lub olejku rycynowego. Włóż rękawiczki foliowe lub bawełniane i idź spać. Rano zdejmij rękawiczki, wetrzyj w dłonie resztki maseczki i umyj je pod ciepłą bieżącą wodą. Kombinowany manicure wykonuj dopiero wieczorem, ale skórki, jeśli masz czas możesz usunąć już o poranku. Możesz tę czynność wykonać również wieczorem, będą one nadal dobrze nawilżone i łatwe do usunięcia;
  2. Dokładnie oczyść płytkę paznokcia z poprzedniego lakieru, bazy lub wierzchniej warstwy żelu;
  3. Zdezynfekuj wszystkie narzędzia i odsuń skórki, a następnie delikatnie i ostrożnie unieś je do góry. W ten sposób zrobisz miejsce na zakładkę z żelu i topu, które pozwolą dłużej cieszyć się pięknym mani;
  4. Teraz możecie zastosować gumę ochronną do skórek;
  5. Odtłuść płytkę paznokcia i poczekaj aż produkt całkowicie wyparuje. Jeśli manicure kombinowany robisz lakierem bez lampy, przemyj paznokcie zmywaczem i również poczekaj aż dobrze odparuje;
  6. Aplikacja bazy i żelu powinna przebiegać dwuetapowo. Najpierw produktem pokrywamy paznokieć od wolnego brzegu paznokcia do strefy w bezpieczeństwie, czyli 1-2 mm poniżej granicy ze skórkami. Nałożoną warstwę utwardzamy i ponownie unosimy skórki (tym razem powinno być już łatwo i bez żadnego dyskomfortu). Za pomocą cienkiego pędzelka do zdobienia paznokcie aplikujemy bazę lub żel, zaczynając od miejsca, w który poprzednio skończyliśmy, kończąc około 1-1,5 mm pod skórką. Warto dwa razy sprawdzić, czy fragment pod skórkami jest równy i nigdzie nie odstaje, ponieważ w tym miejscu aplikujemy bardzo cienką warstwę produktu. Paznokcie ponownie utwardzamy;
  7. Aplikacja lakieru, która nawet w przypadku tego zwykłego bez lampy powinna przebiegać dwuetapowo. Najpierw malujemy płytkę, zaczynając od końcówki paznokcia, dojeżdżając do granicy bezpieczeństwa. Następnie nakładamy lakier od miejsca, w którym się kończy aż do samych skórek, używając cienkiego pędzelka do zdobienia paznokci. Ewentualne wpadki można usunąć za pomocą różanego patyczka, ale bardzo ostrożnie, żeby nie naruszyć lakieru na płytce. Zanim przystąpimy do utwardzania, warto pamiętać, że lakier przy samych skórkach powinien idealnie obrysowywać ich kształt. Ewentualne niedociągnięcia należy skorygować i umieścić paznokcie pod lampą;
  8. Drugą warstwę lakieru nakładamy dokładnie tak samo, pamiętając o dwuetapowej aplikacji produktu. Tym razem bardzo cienką warstwą lakieru pokrywamy również wolny brzeg paznokcia. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów rękę umieszczamy pod lampą;
  9. Top nakładamy również w dwóch etapach. Pierwszy to pokrycie paznokcia od wolnego brzegu do strefy bezpieczeństwa. Po utwardzeniu topu, ostrożnie unosimy skórki i za pomocą cienkiego pędzelka nakładamy go od strefy bezpieczeństwa do miejsca pod skórką, tuż pod warstwą bazy. Tak zabezpieczony lakier będzie się długo trzymał.

Jeśli manicure kombinowany wykonywałyście lakierem, który nie wymaga użycia lampy, pokryjcie go topem, nabłyszczaczem lub zwykłym bezbarwnym lakierem do paznokci, pamiętając o zabezpieczeniu wolnego brzegu i aplikacji produktu pod skórkami. Dodatkowa warstwa bezbarwnego produktu zabezpieczyć produkt przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu twój kombinowany mani przetrwa dłużej.

Porady dotyczące manicure kombinowanego

  • Zawsze maluj paznokcie zaczynając od środka jego dolnej części. Potem kieruj się na boki i do góry. Zanim "dojedziesz" pędzelkiem do skórek pozostanie na nim naprawdę niewiele lakieru. Taką ilością bez problemu pomalujesz płytkę paznokcia, ale nie zalejesz skórek;
  • Zawsze aplikuj bardzo cienką warstwę lakieru - to właśnie sekret pięknie połyskujących i idealnie pomalowanych paznokci;
  • Kiedy Twój manicure kombinowany jest już gotowy, ponownie zastosuj maseczkę nawilżającą. Tym razem nałóż na dłonie i skórki 1 łyżeczkę oliwy z oliwek z 2-3 kroplami soku z cytryny. Pozostaw do wchłonięcia, a następnie umyj dłonie. Ten manicure polega nie tylko na perfekcyjnie pomalowanych paznokciach, ale też wypielęgnowanych zadbanych dłoniach.
  • Zalety i wady manicure kombinowanego

Zalety i wady manicure kombinowanego

Tak wykonany kombinowany manicure hybrydowy lub żelowy powinien przetrwać nawet od 5 do 6 tygodni i cały czas wyglądać jak zaraz po zrobieniu. Paznokcie pomalowane zwykłym lakierem i drugą warstwą ochronną mają szansę utrzymać się do dwóch tygodni, w zależności od produktów, jakie zastosowałyście.

  • Duża oszczędność na manikiurzystce. Dzięki skróceniu odrostu do minimum ten manicure doskonale sprawdza się podczas długich wakacji. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na częste odwiedzanie manikiurzystki. Jest to również doskonały sposób na zaoszczędzeniu na manikiurzystce. Fanki paznokci hybrydowych i żelowych odwiedzają manikiurzystkę średnio 17-18 razy. Podczas gdy manicure kombinowany pozwala na wykonanie zaledwie 10-11 stylizacji w ciągu 12 miesięcy. Co ciekawe w większości salonów zabieg ten nie jest droższy lub jego cena jest nieznacznie wyższa niż klasycznych hybryd.
  • Oszczędność na produktach, jeśli taki manicure wykonujecie samodzielnie. Niestety, dopiero kiedy już opanujecie tę sztukę do perfekcji.
  • Wadą manicure kombinowanego jest ten sam kolor i wzór paznokci przez długi czas. Dlatego ten rodzaj mani warto wykonywać zawsze w ulubionym kolorze i wzorze. Jeśli samodzielnie robicie sobie paznokcie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po 2-3 tygodniach dodać do nich wzorek.
  • Kolejną wadą jest trudność jego wykonania. Zanim zrobimy idealny manicure kombinowany na swoich dłoniach musimy dojść do wprawy, więc albo będziemy mieć szczęście, albo będziemy poprawić nasz mani kilkukrotnie.
  • Prawdopodobieństwo uszkodzenia skórek, a nawet wału okołopaznokciowego. Jeśli więc decydujesz się na mani pod skórki wybierz profesjonalny salon. Wykonując go samodzielnie ostrożnie usuwaj i podnoś skórki.

Komentarze