Marzenia - czym są? Jak spełniać marzenia?

MarzeniaKażdy z nas ma jakieś marzenia. To takie małe i większe pragnienia, niektóre wypowiadamy głośno, inne pozostają tylko w naszej głowie. Skąd biorą się marzenia, co nam dają oraz jakie zalety i wady ma posiadanie marzeń?

Czym są marzenia i skąd się biorą?

Marzenia to nasze pragnienia, związane z tym, czego nie mamy, co byśmy chcieli, co jest naszym celem. Mogą dotyczyć wielu sfer naszego życia, zarówno życia prywatnego (np. marzymy, że partner nam się oświadczy), jak i zawodowego (marzy się nam awans), naszego wyglądu (chcemy schudnąć), charakteru (pragniemy zwalczyć nieśmiałość), sfery intymnej w związku (marzymy, by spełniać z ukochaną osobą swoje fantazje erotyczne) czy naszych pasji i talentów (marzymy o tym, by nauczyć się grać na instrumencie). Możemy także marzyć o dalekich podróżach, wybudowaniu domu, zmianie miejsca pobytu lub znalezieniu partnera.

Skąd się biorą marzenia?

Mogą być odzwierciedleniem naszej aktualnej sytuacji ale i tęsknot z dzieciństwa. Mogą wynikać z towarzyszących nam uczuć, np. czujemy się samotni i marzymy o wielkiej miłości.

O czym marzymy? Rodzaje marzeń

Marzymy o wielu rzeczach, treść naszych pragnień zwykle uzależniona jest naszej płci, wieku, statusu materialnego oraz aktualnej sytuacji.

  • O czym marzą dzieci? Zwykle o nowej zabawce, wyjeździe z rodzicami, nowoczesnej grze komputerowej, telefonie komórkowym czy nawet o tym, aby rodzice spędzali z nimi większą ilość czasu…
  • O czym marzy nastolatek? O modnych ubraniach, nowoczesnych gadżetach, znalezieniu sympatii oraz posiadaniu odpowiedniej pozycji w grupie rówieśniczej.
  • A dorosła kobieta? Jakie ma pragnienia? Zwykle chce być atrakcyjna, mieć odpowiedzialnego i kochającego partnera. Może marzyć o założeniu rodziny i posiadaniu dziecka, może pragnąć lepszej pracy oraz pięknego domu z ogrodem.
  • Z kolei mężczyzna marzyć może o dobrej i wiernej żonie, dzieciach, o tym, aby zapewnić rodzinie byt. Panowie mogą pragną także odpowiednio się prezentować, w tym marzą o atletycznej sylwetce i mocnych stylizacjach.
  • O czym marzą seniorzy, co jest dla nich ważne? Pragną zdrowia i szczęścia dla siebie oraz bliskich: dzieci i wnuków. Chcą również godnie żyć i cieszyć się każdym dniem.

Po co marzymy? Co dają nam marzenia?

Marzenia są nam potrzebne, nawet jeśli wiele z nich nigdy się nie spełni. Co dają nam marzenia? Przede wszystkim odpowiadają nam na pytanie, czego tak naprawdę chcemy od życia, co jest dla nas ważne. Dzięki marzeniom sami lepiej się poznajemy, dowiadujemy się o sobie wielu rzeczy. Marzenia są odzwierciedleniem naszych skrytych pragnień, pokazują to, co jest w nas. Są naszym motorem do działania, mobilizują nas, uporządkowują nasze życie i nadają mu sens. Wytyczają cele w naszym życiu, pokazują, w jaką stronę powinniśmy iść, aby znaleźć szczęście. Marzenia stymulują nasza kreatywność i twórcze myślenie, zmuszają nas do refleksji nad sobą i swoim życiem. Wymyślamy różne scenariusze, tworzymy w głowie mniej lub bardziej prawdopodobne historie, co rozbudza naszą wyobraźnię. Skupianie się na swoich marzeniach jest przyjemne, pozwala oderwać się od rzeczywistości, uspokaja, relaksuje, poprawia nam samopoczucie. Oddawanie się marzeniom jest więc doskonałym lekiem na chandrę ale i nieśmiałość. W marzeniach bowiem możemy być kimkolwiek chcemy, mieć wielkie moce i robić wspaniałe rzeczy.

Piękny ale nieprawdziwy świat, czyli wady marzeń

Posiadanie marzeń jest potrzebne i przyjemne.

A co z wadami marzeń?

Warto powiedzieć, że marzenia mogą nadmiernie odrywać nas od rzeczywistości, sprawiać, że zapominamy o swoich obowiązkach i przenosimy się od złudnego świata, gdzie nic nie jest prawdziwe. Nadmierne poświęcanie się marzeniom może być określane jako strata czasu, ponieważ nie skupiamy się na tym, co dzieje się wokół nas i paradoksalnie, możemy przegapić szansę na spełnianie naszych marzeń, np. bujamy w obłokach, zamiast zająć się przygotowywaniem projektu, który przybliżyłby nas do dostania awansu.

Jak spełniać swoje marzenia? - 5 podpowiedzi

Masz marzenia i chcesz, aby się spełniły? Możesz im trochę pomóc, poniżej 5 ciekawych sposobów, które sprawią, że Twoje marzenia będą o krok bliżej od spełnienia.

  1. Miej konkretne marzenia, wytyczaj sobie jasne cele, aby wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz. Nazywaj swoje marzenia, np. "Chcę schudnąć 5 kg do wakacji", zamiast "Chcę ważyć mniej" lub "Chcę się przeprowadzić do domku na wsi", zamiast "Chcę się wyprowadzić z  miasta". Jeśli wiesz, czego chcesz, łatwiej Ci dążyć do swojego celu.
  2. Wytycz drogę do spełnianie marzenia, nie czekaj aż wszystko zrobi się "za Ciebie", np. jeśli chcesz schudnąć, faktycznie jedz mniej, więcej się ruszaj. Jedząc dalej niezdrowo nie przybliżasz się do spełnienia swojego marzenia. Jeśli szukasz lokum na wsi, przeglądaj ogłoszenia, czekając aż ktoś zadzwoni i zaproponuje Ci przeprowadzkę, niewiele zdziałasz.
  3. Działaj małymi krokami, z których każdy przybliża Cię do realizacji celu. Podziel drogę do realizacji marzenia na etapy, nazwij je i wytycz im ramy czasowe, np. chcę schudnąć 5 kg do wakacji, zostało 5 miesięcy, więc planuję gubić 1 kilogram miesięcznie.
  4. Wizualizuj swoje cele, wyobrażaj sobie, jak to będzie, jak marzenie się spełni, np. jak schudniesz czy wyprowadzisz się na wieś. Dzięki temu Twoje marzenie będzie bliżej Ciebie, a widząc efekt będziesz działać jeszcze efektywniej.
  5. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami i nie rezygnuj ze swoich pragnień. To oczywiste, że na drodze do spełniania marzeń możesz natrafić na różnorodne trudności, np. przytyć czy mieć problemy z kredytem, który chcesz uzyskać na zakup domu na wsi. Nie traktuj ich jednak jak przysłowiowych kłód po nogi, które rzuca Ci los. Niech będą to kolejne wyzwania, którym musisz stawić czoła na drodze do realizacji swoich planów. Dzięki temu osiągnięty cel będzie cieszył jeszcze bardziej.

Spełnianie marzeń nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Są one naszym motorem do działania, odzwierciedleniem naszych najskrytszych pragnień, pomagają uporządkować nasze życie i nadają mu sens. Warto mieć marzenia ale pamiętajmy, by nie zatracać się w nich nadmiernie. Czyńmy z nich motywację do działania, cel w życiu, a nie ułudny świat, w który uciekamy, gdy mamy gorszy dzień.