Masz dość swojej pracy? Sprawdź, jak zmienić ją na lepszą

Zmiana pracyTwoja praca nie daje ci satysfakcji? Twoje zarobki nie pokrywają potrzeb? Pora zmienić pracę na lepszą. Powiemy Ci, jak to zrobić.

Masz pracę? Szukaj pracy!

Rozpoczynanie nowej drogi zawodowej od zwalniania się z pracy to nie najlepszy pomysł. Potencjalni pracodawcy nieprzychylnym okiem patrzą na kandydatów, którzy pozostają bez pracy. No cóż, kto raz pozwolił sobie na taką niefrasobliwość (nie wiadomo jak długo pozostaniesz bez pracy), może to zrobić po raz kolejny i to z zupełnie błahego powodu. Znacznie lepiej w oczach rekruterów wyglądają osoby, które chcą zmienić miejsce zatrudnienia niż takie, które nie mają go wcale.

Ponadto, z praktycznego punktu widzenia, takie rozwiązanie ma same plusy. Możesz pozwolić sobie na większą swobodę w przeglądaniu ofert pracy, łatwiej ci będzie wynegocjować lepsze warunki finansowe, możesz w końcu szukać pracy, która da ci nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję oraz możliwość rozwoju. Dopóki masz zaplecze finansowe w postaci dotychczasowej posady, to ty dyktujesz warunki.

Szukasz pracy? Nie chwal się!

Nawet jeśli pracujesz w zgranym i dobrze rozumiejącym się zespole, tę informację powinieneś zostawić dla siebie. Po pierwsze nie wiadomo, jak długo będziesz jej szukał, po drugie - nie możesz mieć pewności, że ktoś nie postanowi wykopać pod tobą przysłowiowego dołka. Im węższa jest twoja specjalizacja, tym szybciej w branży rozejdą się plotki na twój temat. Niestety, nie zawsze możesz liczyć na życzliwość dotychczasowych kolegów z pracy. Może się okazać, że chętnie pociągną cię w dół. W końcu nie ty jeden chciałbyś mieć lepszą pracę i więcej zarabiać, dlaczego akurat tobie ma się to udać?

Jeśli wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną, postaraj się, by odbyła się poza godzinami twojej pracy. Jeśli to niemożliwe, wykorzystaj urlop.

Wykorzystaj potęgę internetu

Być może brzmi to trywialnie, ale internet to twój prawdziwy sprzymierzeniec. Przede wszystkim zadbaj, by twoje profile na portalach skupiających pracowników były aktualne. Opisz szczegółowo swoją karierę, podkreśl osiągnięcia i umiejętności. Jednak nie ogłaszaj publicznie, że szukasz pracy. Pracownicy twojej dotychczasowej firmy też mają dostęp do twojego profilu.

Portale społecznościowe służą nie tylko do dzielenia się zdjęciami z wakacji. W grupach branżowych możesz znaleźć sporo interesujących cię ofert pracy. Powinieneś być też stale obecny na internetowych giełdach pracy. Pamiętaj, by aplikować tylko wtedy, gdy ogłoszenie naprawdę jest atrakcyjne w twoich oczach. Nie szukasz byle jakiej pracy. Szukasz lepszej pracy. Dobrze jest przed podjęciem poszukiwań ustalić, jaka to ma być praca, czego od niej oczekujesz w sensie rozwoju zawodowego i ile chcesz w niej zarobić. Kiedy już określisz swoje warunki, twardo się ich trzymaj.

Internet jest twoim orężem, ale może też zwrócić się przeciwko tobie. Jeśli jesteś aktywny na portalach społecznościowych, zastanów się, co udostępniasz. Najlepiej, by twój profil był dostępny tylko dla znajomych. Lepiej nie wtajemniczać potencjalnego pracodawcy w twoje poglądy polityczne i sympatie kibicowskie. Niby banał, ale może zaważyć na twojej przyszłości.

Bądź gotowy do podjęcia ostatecznej decyzji

Poszukiwanie pracy nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do celu. Musimy pamiętać, że kiedy przejdziemy proces rekrutacji i otrzymujemy ofertę, stajemy przed ostatecznym wyborem i decyzją o złożeniu wypowiedzenia obecnemu pracodawcy. Jeśli masz długi okres wypowiedzenia, możesz się zabezpieczyć, uzyskując dokument poświadczający, że nowy pracodawca chce Cię zatrudnić. Więcej o tym w artykule: List intencyjny i promesa zatrudnienia.

Ocena: 5.0