Meble na wymiar czy gotowe - co warto wybrać?

Meble na wymiar czy gotowe?Kuchnia, garderoba, jadalnia, sypialnia - każde z tych pomieszczeń wymaga zastosowania elementów designerskich, które zapewniają ergonomię. Gotowe bryły meblowe mają to do siebie, że przygotowywane są pod konkretny wymiar. Można je porównać z ubraniami, które mają określoną rozmiarówkę i jeśli w jakimś miejscu nie wpisujemy się w przyjęty kanon, to nie będą leżeć odpowiednio. Tak jest też z meblami, które mogą przytłaczać przestrzeń, znacząco ją ograniczać.

Pomieszczenie staje się ciasne albo odwrotnie zbyt obszerne, podobnie jak niedopasowane ubranie. W takim przypadku potrzebne będą bryły meblowe o określonych wymiarach. W dzisiejszym poradniku rozstrzygniemy co warto wybrać i które rozwiązanie lepiej się sprawdzi, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz.

Kiedy łóżko standardowe, a kiedy na wymiar?

Wiele osób wybiera łóżka ze standardowej oferty. W końcu często można wybrać wybarwienie drewna czy płyty meblowej, a stelaż gwarantuje odpowiednią stabilność wybranego materaca. Często mówi się, że to właśnie ten ostatni decyduje o wygodzie łóżka i to na jego wybór trzeba zwrócić największą uwagę. W końcu są modele, które zapewniają po dwóch stronach różny stopień twardości, czy idealnie dopasowują się do ciała, co sprawdza się gdy dwie osoby znacząco różnią się wagą. A dla kogo odpowiednie będą łóżka na wymiar? Na pewno dla bardziej wymagających. Co to znaczy? Jeśli śpisz niespokojnie i potrzebujesz sporo miejsca, to być może łóżko 120x200 czy 140x200 nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Z drugiej strony oferta firm meblarskich coraz bardziej się poszerza i obecnie w ofercie standardowej można znaleźć nawet łóżka o wymiarach 200x200 cm. Problemem jest więc bardziej dostępne miejsce niż wymiar. Jedynie osoby bardzo wysokie, czyli właśnie takie, które mają te 2 metry wzrostu potrzebują większych łóżek i w tym przypadku modele na wymiar się sprawdzą. Będzie to odpowiedni wybór także wtedy, gdy chce się łóżko wyposażyć w dodatkowy stelaż, na który znajdą się przymocowane lampki nocne, czy urozmaicić design mebla poprzez wbudowanie diod LED.

Gotowa szafa czy garderoba przygotowana na wymiar? Meble na wymiar gwarantują swobodę przechowywania

W przypadku szafy nie ma już takiej wygody jak w przypadku łóżka, bo jednak gotowe modele owszem są w różnych wymiarach, ale jednak ogranicza nas przestrzeń, a także fakt, że jednak szafa ograniczona jest czterema ściankami i drzwiami, co już w pewien sposób powoduje ścisk. A gdy ubrań jest naprawdę dużo robi się problem. Okazuje się, że nawet na niewielkiej przestrzeni garderoba na wymiar będzie lepszym rozwiązaniem. Szafy mają zwykle wysokość do maksymalnie 2,2 metra, a jeśli pokój jest wyższy ok. kilkadziesiąt centymetrów zostaje niezagospodarowane. Dlatego w małym, ale wysokim pokoju warto postawić na relingi i wieszaki do garderoby, które zapewnia znacznie więcej przestrzeni. Meble na wymiar można zabudować drzwiami przesuwnymi, np. wykonanymi z palet przemysłowych, które będą pasować do loftowego designu. Jednak sprawdzą się również drzwi drewniane, szlifowane, czy też wykonane z płyty meblowej lub szkła hartowanego. Dobry projekt gwarantuje, że można maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie jej nie przytłoczyć.

Biurko z oferty sklepu czy model przygotowany do konkretnej przestrzeni?

Co do biurka zdania są podzielone. W końcu oferta poszczególnych firm meblarskich jest naprawdę różnorodna. Można znaleźć biurka z regulowanym blatem, klasyczne z półkami czy szufladami, biurka ze szklanym blatem, modele metalowe - właściwie niemal wszystko, o czym się pomyśli. No właśnie niemal. Dlatego biurko na wymiar może być dobrym wyborem dla osoby, które poszukuje nietuzinkowego połączenia materiałów i oczywiście niestandardowego wymiaru. Jeśli potrzebujesz biurka z naprawdę długim blatem nie chcesz model narożnego, by w jednej płaszczyźnie zmieścić potrzebny sprzęt i akcesoria, to jest to wybór dla Ciebie. Biurka z regulowanym stelażem to wybór dla najbardziej wymagających i jeśli to ze standardowej oferty jest niewystarczające, nie pozostaje nic innego jak zamówić to, które zapewni swobodę pracy zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Stół o tradycyjnych wymiarach czy też niestandardowych?

Na koniec warto przyjrzeć się stołom. One również powstają w pewnym zakresie wymiarów i jeśli potrzebujesz dłuższego czy szerszego musisz się naprawdę naszukać. Oferta mebli na wymiar sprawia, że oszczędzasz czas, bo po prostu wpisujesz jakiego stołu potrzebujesz, czy jaki powinien mieć kształt, aby pasował do aranżacji wnętrza. Możesz pokusić się np. o dodatkowe wzmocnienia krawędzi stołu albo wygodny i szybki system rozkładana.

Z naszych rozważań wyraźnie wynika, że meble na wymiar to w wielu sytuacjach lepszy wybór. Oczywiście, gdy pokój jest standardowych wymiarów, a potrzeby nie są niestandardowe, to oferta sklepowa może wystarczyć.

Komentarze