Meblościanki z połyskiem - jak czyścić, by nie zmatowiały

Meblościanka z połyskiemMeblościanki w połysku mogą być wykonane z różnych komponentów, co powoduje problemy podczas ich pielęgnacji. Kompozyt, MDF czy płyta lakierowana każda z nich wymaga uwagi i przemyślanej strategii czyszczenia. Gładka powierzchni błyszczących frontów z natury jest odporna na wnikanie zabrudzeń. Jednak chcąc uniknąć zmatowienia, warto dostosować się do kilku istotnych zaleceń.

Jak czyścić meblościanki na wysoki połysk?

Skuteczne czyszczenie meblościanki powinniśmy realizować dwuetapowo. Co to znaczy? Ot i tyle że najpierw usuwamy zabrudzenia, a potem za pomocą miękkiej i suchej ściereczki wydobywamy połysk. Zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda ta metoda? To proste! Spójrz poniżej, tam znajdziesz wszystkie szczegóły.

Nowoczesne meblościanki na wysoki połysk w zdecydowanej większości należy czyścic za pomocą wilgotnej ściereczki. Dla najlepszego efektu po namoczeniu wodą odciskamy ją najmocniej, jak tylko potrafimy. Zasada jest prosta - im mniej mokra ściereczka, tym lepszy efekt. Nasz cel to oczywiście zero smug, zacieków, odcisków, a co więcej brak duszącego zapachu płynów czyszczących w mieszkaniu.

Meblościanka z połyskiem

Do rutynowego odkurzenia meblościanki w połysku wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. W przypadku mocniejszych zabrudzeń kluczowa szybka reakcja. Z punktu widzenia utrzymania połysku najkorzystniej jest wszelkie plamy usuwać od razu.

Jeśli jednak zabrudzenie zaschnie, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się letnia woda z kroplą płynu do naczyń lub odrobiną mydła. Pamiętajmy, żeby nie trzeć plamy, a jedynie lekko ją zwilżyć. Po chwili łatwo pozwoli się usunąć. Na koniec fronty meblościanki do salonu przetrzyj na sucho, to podkreśli głębię połysku.

Co zrobić, żeby meblościanka w połysku nie zmatowiała?

Zapobieganie powstawaniu rys na meblach, a także ich matowieniu opiera się na prawidłowej pielęgnacji frontów i korpusów. Korzystając z zamieszczonych powyżej wskazówek z powodzeniem uda ci się to osiągnąć. Jednak wiedz, że istnieje kilka metod pozwalających zabezpieczyć meblościankę, szczególnie tę lakierowaną, przed powstawaniem rys i matowieniem. Poniżej znajdziesz zestawienie kilku skutecznych metod:

  1. Stosowanie produktów do konserwacji mebli z wykończeniem w połysku.
  2. Nałożenie powłoki ochronnej z wosku do mebli lakierowanych.
  3. Odświeżanie połysku za pomocą delikatnego płynu do mycia szyb.

Nowoczesne meblościanki pokojowe z wykończeniem na wysoki połysk są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Głębokie rysy usunąć można, tylko poddając mebel renowacji, dlatego podczas ich czyszczenia jak ognia należy unikać popełniania kilku popularnych błędów.

Czego nie używać do czyszczenia meblościanki na wysoki połysk?

  1. Ostre szczoteczki i gąbki do szorowania - powodują powstanie głębokich i trudnych do usunięcia rys.
  2. Proszki, pasty ścierne i mleczka z mikrogranulkami - odpowiadają za niewielkie uszkodzenia lakieru.
  3. Papierowe ręczniki - ich szorstka powierzchnia po dłuższym czasie może spowodować zmatowienie.
  4. Środki czyszczące z domieszką acetonu, amoniaku lub bazujące na alkoholu - niszczą błyszczącą powłokę.

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych na wysoki połysk?

Chcąc ponownie nadać połysk zmatowiałej już meblościance, warto sięgnąć po specjalne preparaty takie jak choćby pasta polerska do mebli lakierowanych. Naniesiona za pomocą miękkiej ściereczki pasta skutecznie poradzi sobie z drobnymi uszkodzeniami powstałymi na powierzchni mebli.

Meblościanka z połyskiem

Dobrym patentem na zakamuflowanie pojedynczych rys i przebarwień są pisaki z farbą do retuszu. Odpowiednio dobrany kolor tuszu pozwoli idealnie zamaskować uszkodzenia i ewentualne odpryski. W przypadku głębokich rys i wgnieceń konieczna będzie renowacja meblościanki, polegająca na zeszlifowaniu i ponownym nałożeniu kilku warstw lakieru.

Meblościanki prezentowane na zdjęciach znajdziesz w sklepie mirjan24.pl. Sprawdź szeroką ofertę mebli dostępnych w szybkiej dostawie i ciesz się nowym wyposażeniem mieszkania nawet w 5 dni.

Komentarze