Menopauza a sen

Menopauza a senJak zmienia się sen w okresie menopauzy?

Wiele kobiet zgłasza problemy ze snem w okresie menopauzy. Mówią, że trudniej im zasnąć i pozostać we śnie oraz, że wybudzają się wcześnie rano. Może to być spowodowane spadkiem estrogenów w organizmie. Pocieszające jest to, że po menopauzie sen się poprawi.

Uderzenia gorąca, zimne poty i nocne poty

W okresie menopauzy zmienia się poziom hormonów. Oznacza to, że temperatura naszego ciała jest mniej stabilna, czasami miewamy skoki adrenaliny. Wtedy odczuwamy uderzenia gorąca. Może się to zdarzać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Kobiety mają tendencją wybudzać się tuż przed falą uderzenia gorąca.

Czy wszystkie kobiety podczas menopauzy przez to przechodzą?

Przed menopauzą około 30% kobiet twierdzi, że mają problemy ze spaniem więcej niż trzy razy w tygodniu. Natomiast już w samym okresie menopauzy dwukrotnie więcej kobiet skarży się na problemy ze spaniem. Po przejściu menopauzy zazwyczaj sen stabilizuje się, lecz proces łatwego zasypiania potrzebuje trochę czasu, by ponownie prawidłowo funkcjonować. Badania wykazały, że kobiety podczas menopauzy, które cierpią na bezsenność borykają się jednocześnie z nocnymi potami i uderzeniami gorąca.

Czy problemy ze spaniem w okresie menopauzy są spowodowane tylko zmianami hormonalnymi?

Czasami trudno ustalić czy problemy ze snem są wynikiem zmian hormonalnych czy np. procesu starzenia się organizmu. Wiadomo na pewno, że kobiety cierpiące na depresję, gdy przechodzą menopauzę dodatkowo narzekają na brak snu. Zmiany hormonalne mogą wywoływać bezdech senny. Prowadzi on do trudności w oddychaniu , który jest szkodliwy dla organizmu i zakłóca sen. Spadek estrogenów powoduje ruch tkanki tłuszczowej w okolicę żołądka. Zwiększa to chrapanie i bezdech senny. Kobiety w tym okresie cierpią też na zespół niespokojnych nóg, jednak nie ma pewności czy ma to związek z menopauzą. Na zaburzenia snu wpływają także choroby wielu podeszłego, jak: nietrzymanie moczu, Parkinson, zapalenia stawów.

Co może pomóc?

Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy pomaga łagodzić skutki tego okresu, jak problemy ze snem, uderzenia gorąca i nocne poty. Można dodatkowo pomóc sobie stosując kilka podstawowych zasad dla przyjaznej sypialni i snu. Po pierwsze zawsze wietrzymy pokój przed położeniem się spać. W chłodniejszym pomieszczeniu dużo lepiej się zasypia. Unikamy grubych piżam i ciężkich kołder. Śpimy w lekkiej bawełnianej piżamce. Łatwiej jest nam regulować ciepło poprzez szczelniejsze okrycie się lub odkrycie, gdy jest za gorąco. Robimy to szybciej, nie wybudzając się. Warto nauczyć się zasypiać w ciemności. Wtedy organizm szybciej produkuje melatoninę, hormon snu. Jeśli mamy z tym problem, można zapalić małą lampkę nocną tak, by nie świeciła bezpośrednio na twarz. Pamiętajmy o codziennych rytuałach wyciszających: relaksująca kąpiel, czytanie przed snem i stosowanie aromaterapii (szczególnie zapach lawendy).

Autor: www.materacekolo.sklep.pl.

Komentarze

Dominika
Neurexan polecam, bo nie uzależnia, nie otumania i jest bezpieczny ponieważ ma naturalny skład.
Anna
Drogie Panie! Od wielu, wielu lat zmagam się ze skutkami menopauzy. Jest to bardzo męczące. Nie tylko wahania wagi, nerwowość, zmiana wyglądu skóry, ale mnie przede wszystkim wykańcza bezsenność. Nie pomaga nic...zioła, relaksacje, wietrzenie sypialni, itd, nie działają na mnie,być może jeszcze gorzej byłoby, gdybym nie dbała o te podstawowe sprawy.To bardzo szeroki temat, przede wszystkim każda z Pań inaczej przechodzi i walczy z objawami menopauzy. Chciałbym w końcu odpocząć od tego problemu. Może kiedyś?
Ela
Drogie Panie, komentarze Patrycji i Joasi to w czystej formie reklama. Nie dajcie się nabierać. Informacji jak przetrwać ten czas szukajcie wśród starszych pań w rodzinie i znajomych. Są świetne zioła nie wywołujące skutków ubocznych jakie mogą wystąpić po terapii hormonalnej. Ważne są zdrowa dieta i ćwiczenia. Pomaga joga, medytacja, spacery.
Ala
Niedobór magnezu często powoduje przebudzenia w czasie snu czy bezsenność. W okresie menopauzy o której się dowiedziałam z książki "Premenopauza praktyczny poradnik dla każdej kobiety po 35 roku życia"występuje nierównowaga pomiędzy wapniem i magnezem. Przyjmowanie suplementu może ten problem wyeliminować, ta książka zawiera sporo dobrych rad jak znieść ten trudny dla nas okres.
Gośka
Patrycja, i jak na Ciebie działa ten doppelherz? Ja mam okropne problemy ze snem, przez co w ciągu dnia jestem strasznie podenerwowana.
Patrycja
Menopauza niestety potrafi dać popalić i to ostro. Na szczęście są preparaty, które pozwolą nam jakoś z nią żyć sensownie, w miarę komfortowo. Ja sobie kupiłam doppelherz activ meno forte, sprawdził się i mam nadzieję, że na długo tak zostanie i nie będę musiała stosować hormonów.
Halinka
Miałam straszne problemy z bezsennością, do tego strasznie się pociłam co jeszcze bardziej utrudniało spokojny sen. Koleżanka dała mi menocomfort abym wypróbowała go przed terapią hormonalna. Podziałało, po dwóch tygodniach lepiej mi się spało. Dzięki Eli nie musiałam brać hormonów i narażać się na skutki uboczne.
Joasia
Odpowiedni materac to też podstawa. Materace ortopedyczne krakow materace-krakow .pl
Posiadają w ofercie wszystkie pro zdrowotne typy