Mieszkanie dla Młodych - co można zyskać?

RodzinaDla młodych ludzi zakup własnego mieszkania to zwykle ogromne wzywanie finansowe. Dlatego od początku 2014 roku funkcjonuje rządowy program "Mieszkanie dla młodych". Mogą z niego skorzystać zarówno rodziny, jak i osoby samotne, choć premiowani są ci, którzy mają dużo dzieci. Co konkretnie można zyskać dzięki programowi?

Kto może skorzystać?

Zanim jednak opiszemy, co daje program mdm powiedzmy, kto może w ogóle być jego beneficjentem. Są to osoby do 35. roku życia. W przypadku małżeństw wystarczy, jak tylko jeden małżonek spełnia ten warunek. Jeśli jednak rodzina ma troje dzieci, to i starsze małżeństwa mogą się starać o dopłaty. Z programu jednak nie będziemy mogli skorzystać, jeśli kiedykolwiek byliśmy właścicielami lokalu mieszkalnego lub też posiadamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jednak jeśli jesteśmy jedynie współwłaścicielami nieruchomości, wtedy z programu będziemy mogli już skorzystać. Musimy też wziąć kredyt na co najmniej połowę ceny mieszkania i minimum na 15 lat.

Na jakie dopłaty możemy liczyć?

Dzięki programowi mieszkanie dla młodych możemy liczyć na dopłatę do 50 metrów kwadratowych. W przypadku rodzin lub osób z trojgiem dzieci możemy natomiast uzyskać dopłatę do 65 metrów kwadratowych. Jeśli jesteśmy singlami lub w naszym małżeństwie nie ma dzieci, to dostaniemy 10 procent dopłaty do mieszkania. Jeśli mamy dzieci, to możemy liczyć na większą pomoc. W przypadku jednego dziecka w rodzinie dopłata wynosi już 15 procent. Gdy mamy dwójkę dzieci, jest to już 20 procent. Jeżeli natomiast wychowujemy trójkę - możemy liczyć na aż 30 procent dopłaty. Ale to nie wszystko. Jeśli w przeciągu pięciu lat od zakupu nieruchomości urodzi się nam trzecie lub kolejne dziecko, to możemy liczyć na dodatkowe pięć procent dopłaty na przedterminową spłatę części kapitału kredytu. Ta zasada działa również jeśli zdecydujemy się na adopcję

O czym musimy pamiętać

Jeśli uzyskamy dopłatę, mieszkanie może służyć tylko nam - nie można go wynająć czy odsprzedać. Warto też pamiętać, że program mdm przewidziano do 2018 roku. Jednak ze względu na duże zainteresowanie, często brakuje na niego środków. Warto zatem na bieżąco monitorować tu sytuację, na przykład na stronach internetowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ocena: 5.0