Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny - którą metodę wybrać?

Peeling kawitacyjnyKażda z nas marzy o idealnej, gładkiej i zadbanej cerze. Aby to osiągnąć kupujemy przeróżne kosmetyki i staramy się walczyć z niedoskonałościami w domowym zaciszu.

Czasami jednak warto skorzystać z zabiegów w gabinecie, bo współczesna kosmetologia ma nam do zaoferowania naprawdę wiele, a efekty większości zabiegów są widoczne już po pierwszej wizycie.

Peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja są nowoczesnymi metodami oczyszczania skóry

Problemy z cerą są bardzo powszechne, dotyczą większości kobiet. Zabiegi na twarz należą do najczęściej wykonywanych w salonach kosmetycznych. Nic w tym dziwnego, gdyż niedoskonałości innych partii ciała łatwiej można ukryć, natomiast twarz stanowi swego rodzaju wizytówkę kobiety. Zaskórniki, zanieczyszczona skóra, przebarwienia, drobne zmarszczki - jak z nimi walczyć? Do najpopularniejszych zabiegów oczyszczania skóry zalicza się mikrodermabrazję i peeling kawitacyjny.

Który z nich wybrać?

Aby podjąć właściwą decyzję najpierw należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do obydwu zabiegów, dowiedzieć się która z metod będzie skuteczniejsza przy danym problemie oraz jaką ilość pieniędzy jesteśmy gotowe przeznaczyć na zabiegi.

Mikrodermabrazja

Jest metodą mechanicznego, kontrolowanego złuszczania warstwy rogowej naskórka (warstwa po warstwie). Do zabiegu wykorzystuje się urządzenie z głowicą zakończoną diamentową końcówką (mikrodermabrazja diamentowa), można też wykorzystać złuszczanie kryształkami korundu - tlenku glinu (mikrodermabrazja korundowa- złuszcza intensywniej niż diamentowa) lub tlenem i kropelkami soli fizjologicznej (oxybrazja - jest najdelikatniejszą z metod). Intensywność złuszczania (głębokość) jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg ma na celu złuszczenie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, zmniejszenie łojotoku i ilości zaskórników.

Mikrodermabrazja ponadto rozjaśnia i poprawia koloryt skóry, wygładza drobne zmarszczki, poprawia elastyczność (pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny), a także niweluje uszkodzenia posłoneczne i regeneruje skórę. Stanowi dobry wstęp do wykonania dalszych elementów zabiegu, ponieważ zwiększa możliwości absorpcyjne skóry (wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków) np. nakładania kwasów, zabiegów regenerujących, odżywczych, nawilżających, czy zastosowania ampułek, serum czy masek.

Mikrodermabrazja wskazana jest w następujących przypadkach: trądzik zaskórnikowy i trądzik grudkowy, przebarwienia, blizny, suchość skóry, zmarszczki zwłaszcza w okolicy oczu, ust i szyi, wiotkość skóry, fotostarzenie, pomocna także w terapii cellulitu i rozstępów.  Peeling ten można wykonywać przy prawie każdym typie skóry, choć trzeba wykluczyć wcześniej pewne przeciwwskazania. Nie należy wykonywać mikrodermabrazji  u osób z trądzikiem w stanie ropnym, trądzikiem różowatym, zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi na skórze, w przypadku występowania naczyniaków jamistych i u osób ze skłonnością do powstawania keloidów. Nie poleca się również u osób z bardzo delikatną, wrażliwą i naczyniową cerą, skłonną do podrażnień (w taki przypadku korzystniej jest wykonać oxybrazję, która jest bardziej delikatna i dodatkowo nawilża i dotlenia skórę lub peeling kawitacyjny). Jeden zabieg widocznie poprawia wygląd skóry, natomiast jeśli wykonujemy je w serii to dochodzi  także do poprawy kondycji skóry.

Peeling kawitacyjny

Jest zabiegiem delikatniejszym niż mikrodermabrazja. Wykonuje się go przy użyciu aparatu emitującego fale ultradźwiękowe. Skóra musi być mocno zwilżona w celu powstania kawitacji na jej powierzchni.  Szpatułką wytwarzającą ultradźwięki przesuwa się po zwilżonej skórze, w wyniku tego powstają mikropęcherzyki, które powiększają się i pękają, rozbijając i odrywając martwe komórki naskórka. Mikromasaż poprawia ukrwienie, co ułatwia lepsze oczyszczenie z szkodliwych substancji i łoju nagromadzonego w porach skóry. Zwiększa także właściwości absorpcyjne skóry. Działa na skórę przeciwzapalnie i dezynfekująco, dokładnie usuwa nadmiar łoju, oraz pozwala pozbyć się bakterii (ważne w leczeniu trądziku czy skórze skłonnej do pojawiania się wyprysków).

Ponadto ujędrnia skórę i pobudza do wytwarzania kolagenu. Peeling ten nie podrażnia skóry więc idealnie nadaje się dla skóry delikatnej, wrażliwej czy naczyniowej. Zabieg ten poleca się szczególnie przy cerze trądzikowej i z bliznami potrądzikowymi, przy cerze z przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi, dla skóry starzejącej się i ze zmarszczkami, a także przy objawach fotostarzenia i dla osób palących. Peelingu kawitacyjnego nie wykonuje się m.in.  u kobiet w ciąży, karmiących piersią, u osób z niewydolnością krążenia, zapaleniem zakrzepowym żył, ciężką cukrzycą, u osób cierpiących na nowotwory lub posiadających  metalowe implanty (np. rozrusznik czy aparat ortodontyczny).

Podobieństwa między mikrodermabrazją a peelingiem kawitacyjnym

Obydwa zabiegi złuszczają martwe komórki warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu skóra jest odświeżona wygładzona i promienna. Na skutek obu zabiegów dochodzi do zwiększenia absorpcji skóry (zwiększenie chłonności skóry na substancje aktywne zawarte w kosmetykach) , a także do pobudzenia wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze. Zarówno peeling kawitacyjny jak i mikrodermabrazję w celach profilaktycznych wykonujemy raz w miesiącu, natomiast w celu walki z niedoskonałościami wykonujemy w seriach 6-10 w odstępach 7-10 dniowych. Obydwie opisane metody świetnie sprawdzają się do regeneracji skóry po lecie- niwelują one spustoszenia jakie powstały w skórze na skutek promieniowania UV. Oczyszczają skórę, rozjaśniają, pobudzają odnowę komórkową, spłycają powierzchowne zmarszczki i przyspieszają złuszczanie martwych komórek naskórka. Czas wykonywania zabiegu jest podobny w obydwu przypadkach (30-45 min).

Różnice między mikrodermabrazją a peelingiem kawitacyjnym

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bardziej delikatnym od mikrodermabrazji (wykonywany jest na płytszych warstwach naskórka), więc jest szczególnie dedykowany osobom z cerą wrażliwą i naczyniową. Ze względu na działanie przeciwzapalne i dezynfekujące  można go wykonywać u osób z trądzikiem w fazie zapalnej, co jest zabronione w przypadku mikrodermabrazji.  Po peelingu kawitacyjnym nie obserwujemy podrażnienia czy kilkugodzinnego zaczerwienienia. Mikrodermabrazja daje odczucie intensywniejszego wygładzenia, a efekt po jednym zabiegu jest zauważalny dłużej. Różnica jest również w cenie obydwu zabiegów. Peeling kawitacyjny jest metodą tańszą od mikrodermabrazji  (jest to sprawa istotna jeśli decydujemy się na zabiegi wykonywane w serii).

Decyzja którą metodę wybrać jest jak widać sprawą indywidualną. W porozumieniu z doświadczoną kosmetyczką czy kosmetologiem łatwiej nam będzie podjąć właściwą decyzję.

Komentarze