Mleko modyfikowane - co należy o nim wiedzieć?

Mleko modyfikowanePediatrzy zalecają karmienie piersią jako najlepszą formę żywienia dzieci. Istnieją jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe, chociażby ze względów zdrowotnych matki. Wówczas najlepszą opcją jest podanie dziecku mleka modyfikowanego. Co warto o nim wiedzieć?

Jak powstaje mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane to produkt, który powstał, jak sama nazwa wskazuje, w wyniku modyfikacji mleka krowiego. Pokarm dla dzieci produkowany jest na wzór mleka mamy. Zmieniana jest jednak proporcja białek oraz tłuszczów. Zwiększa się też ilość witamin (A, D, E, C) oraz żelaza i cynku. Mleko krowie ma zbyt wiele sodu, potasu i chloru, dlatego zmniejsza się jego ilość, aby w pełni odpowiadało potrzebom dziecka. T

Pewna część maluszków uczulona jest na mleko krowie. Nie jest to jednak problem, ponieważ istnieją już odpowiednie procesy technologiczne, które zmienia właściwości tego płynu w taki sposób, że może go pić każde dziecko, także to bardziej wrażliwe.

Mleko modyfikowane a wiek dziecka

Poszczególne mleka modyfikowane mają różne oznaczenia, które przypisane są do odpowiedniego wieku dziecka. Produkt z cyfrą "1" to mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci do 6 miesiąca życia. Mleko "2", czyli mleko następne przeznaczone jest dla dzieci do ukończenia 1 roku życia. Mleko tzw. Junior oznaczone symbolem "3" jest dla dzieci, które ukończyły już 1 rok życia, tymczasem mleko "Junior 4" podaje się po 2 urodzinach dziecka. Wyróżnia się także mleko "Junior 5", które podajemy po 3 roku życia dziecka.

Mleka modyfikowane dostępne są na stronie www.nowafarmacja.pl/dziecko/preparaty-zywieniowe/mleko.

Mieszanki danej linii nie różnią się od siebie smakiem, a jedynie składem. Dzieci zwykle nie rozpoznają zmiany produktu, jeżeli przejście nastąpiło w obrębie tego samego producenta mleka. Warto jednak mleko kolejne wprowadzać stopniowo do diety dziecka.

Opłaca się pamiętać o tym, aby nie zmieniać marki danego mleka. Jeżeli dziecko nie ma biegunek, zaparć, bądź kolek wówczas lepiej, aby zrezygnować z wszelkich eksperymentów związanych ze zmianą produktu.

Ile mleka wypija dziecko?

Dziecko karmione wyłącznie mlekiem matki je średnio co 2-3 godziny. Nie ma ryzyka, że zostanie przekarmione. Inaczej wygląda ta kwestia, kiedy jego dieta wzbogacona jest w mleko modyfikowane. Tu w pierwszej kolejności należy trzymać się zaleceń przygotowanych przez producenta. Zakłada się często podawanie dziecku przed ukończeniem pierwszego roku około 3-4 porcji produktów mlecznych. Po pierwszym roku życia podaje się już 3 porcje produktów mlecznych (w tym 2 kubki mleka). Należy podawać mu również kaszki, deserki mleczne i budynie.

Warto trzymać się schematu żywienia przeznaczonego przez specjalistów. To swego rodzaju inwestycja w przyszłość dzieci. Sposób karmienia maluszka w młodym wieku kształtuje nawyki żywieniowe w jego dorosłym życiu. Nie warto też sztywno trzymać się zasad zalecanych przez producentów. Każde dziecko jest inne i może mieć różne potrzeby żywieniowe.

Jak przekonać dziecko do butelki?

Przejście od karmienia mlekiem matki na mleko modyfikowane może być nie lada wyzwaniem. Dzieci przyzwyczajone do bliskości matki nie chcą przyjmować butelki.

Sposobem na przejście tej zmiany jest podanie dziecku mleka matki w butelce, a następnie, kiedy to już się przyzwyczai, zaproponowanie mu mieszanki. Niekiedy dziecko łatwiej przekonuje się do butelki, jeżeli karmione jest przez ojca. Zmianę mleka naturalnego na mieszankę przeprowadza się stopniowo, miarka za miarkę.

Mleko modyfikowane na problemy

Mleko modyfikowane może być również sposobem na walkę z różnymi problemami. Jednym z produktów jest mleko na ulewanie. Wyróżnia się też mleko modyfikowane na zaparcia, a także mleko na kolkę niemowlęcą i mleko przeciw biegunkom.

Mleko modyfikowane - właściwy sposób podania

Karmienie dziecka butelką to doskonała okazja do bliskości między rodzicem i dzieckiem. Warto celebrować te chwile. Malec nigdy nie powinien zostać sam z butelką, zawsze istnieje ryzyko, że może się zachłysnąć pokarmem. Należy ponadto pilnować, aby smoczek od butelki był wypełniony mlekiem. Dziecko nie powinno zasysać powietrza, gdyż może to prowadzić do wzdęć i kolek.

Ocena: 5.0

Komentarze