Mleko modyfikowane dla dziecka - co warto o nim wiedzieć?

Mleko modyfikowane dla dzieckaMleko ma dla każdego noworodka ogromne znaczenie. Wpływa na jego rozwój, musi być podawane w odpowiedniej dawce. Co warto wiedzieć o zamiennikach dla naturalnego kobiecego mleka? Czy warto je stosować? Jaki mają skład? Jak je podawać i przygotowywać? Tego wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu!

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maleństwu idealne warunki do rozwoju, troszcząc się między innymi o prawidłowe żywienie dziecka. Podstawą jest podawanie mleka, lecz nie zawsze jest możliwość karmienia go piersią. W tej sytuacji trzeba sięgnąć po zamiennik - mleko modyfikowane. Przed kupnem warto dowiedzieć się najważniejszych informacji na jego temat!

Mleko modyfikowane - oceńmy jego skład

Wiadomo, najlepsze mleko dla noworodka zapewnia mama. Szczególne znaczenie ma tu pierwszych 6 miesięcy. Dziecko karmione przez ten okres naturalnym mlekiem jest zdrowsze, lepiej się rozwija. Jeśli z pewnych powodów nie jest to jednak możliwe, nie ma co załamywać rąk, bo mleko modyfikowane zapewnia dziecku to, co najważniejsze, czyli maksimum składników odżywczych, jakie są niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju.

Oczywiście, aby tak było, musimy ocenić, czy mleko dla dziecka ma podobny skład, co mleko kobiece. Powinny się w nim znaleźć takie składniki jak źródło białka, odtłuszczone mleko w proszku, oleje roślinne, laktoza, cholina, wapń, oligosacharydy i wiele różnych witamin oraz mikroelementów (potas, sód, żelazo, cynk, witaminy C, A, K, B).

Dobre modyfikowane mleko to nie tylko podstawowe składniki, ale też dodatkowe. Zaliczamy do nich tak zwane długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC-PUFA). Ich obecność w diecie jest niezwykle istotna - wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozwija zdolności poznawcze. Równie istotne są probiotyki, czyli bakterie flory jelitowej, ale też prebiotyki.

Rodzaje mleka modyfikowanego

W zależności od wieku dziecka stosuje się inne rodzaje mleka. Dla niemowlaków przeznaczone jest mleko początkowe, stosowane przez pierwszych 6 miesięcy. Kiedy dziecko ma więcej niż pół roku, powinno dostawać mleko następne o dużo większej zawartości żelaza, białka i węglowodanów. Mleko "junior" zaś przeznaczone jest dla maluchów powyżej 12 miesiąca życia, które można podawać nawet do 3. roku życia.

Mleko modyfikowane - jak je przyrządzić?

Bardzo ważne jest, by mleko odpowiednio przygotować. To kluczowe, żeby zapewnić w pełni wartościowy, ale i bezpieczny posiłek. Po pierwsze - przestrzegajmy zaleceń producenta, stosując się do zasad instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Po drugie, trzeba dokładnie wysterylizować butelkę i inne naczynia używane do karmienia. Po trzecie, do przygotowania mleka wykorzystajmy niskozmineralizowaną wodę mineralną. Po zagotowaniu powinna wystygnąć do około 40-50 stopni Celsjusza.

Ile mleka podawać?

Mleko matki trawi się trochę wolniej niż mleko modyfikowane, co oznacza, że musimy w sposób właściwy je dawkować. Najważniejsze to pamiętać, by podawać je w niewielkich ilościach, z reguły 7-8 razy na dobę. W pierwszym tygodniu zaleca się, by podawać go do 60 ml dziennie, w następnym trochę więcej - 80 ml, pod koniec pierwszego miesiąca zaś około 100 ml.

Mleko modyfikowane to wartościowy i bezpieczny zamiennik dla mleka matki, ale tylko pod warunkiem, że ma odpowiedni skład i jest właściwie przygotowywane.

Komentarze