Mleko modyfikowane - jak wybrać najlepsze? Zalety różnych rodzajów

NiemowlęJeśli z różnych przyczyn dziecko nie może być karmione piersią, wówczas pozostaje podawanie mu mleka modyfikowanego. Jego skład opracowano w taki sposób, aby było dostosowane do dojrzewającego układu pokarmowego maleństwa oraz zaspokajało jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

W przypadku występowania u maleństwa łagodnych zaburzeń trawienia, po konsultacji z lekarzem można stosować mleka specjalistyczne. Są one odpowiednio przygotowane, np. częściowo hydrolizowane, bez laktozy, z dodatkiem odpowiedniego zagęstnika, aby niwelować uciążliwe ulewania - czym się od siebie różnią i o jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać przed podaniem dziecku mleka? Oto kilka ważnych informacji na ten temat.

Nasze najlepsze mleko modyfikowane - podstawowe kryteria wyboru

Każda mama pragnie dać swojemu dziecku to, co najlepsze, dlatego oczywiste jest, że jeśli nie może karmić piersią, długo zastanawia się nad wyborem odpowiedniego mleka modyfikowanego. Taka przezorność jest uzasadniona, gdyż z rodzajami mleka nie można dowolnie eksperymentować. Przed wprowadzeniem lub zmianą sposobu karmienia zawsze trzeba poprosić o poradę lekarza. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mlek modyfikowanych, podstawowym kryterium wyboru jest wiek maluszka. W pierwszych miesiącach życia, należy podawać maluchowi tak zwane mleko pierwsze, które na opakowaniu powinno być oznaczone cyfrą 1. To bardzo ważne, gdyż układ pokarmowy tak maleńkich dzieci nie jest zdolny do przyswajania mleka przeznaczonych dla dzieci starszych i oznaczonych cyfrą 2 lub 3. Mleko numer 2, czyli tak zwane mleko następne, przeznaczone jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.(1) Po ukończeniu przez dziecko roczku można natomiast podawać mu mleko z cyferką 3, czyli typu „Junior”. Dla jeszcze większych dzieci zalecane są mleka z cyferkami 4.

Mleko modyfikowane - które wybrać, gdy dziecko ma problemy z układem pokarmowym?

Większość niemowląt i małych dzieci dobrze toleruje standardowe mleko modyfikowane. Jednak w niektórych sytuacjach wskazane jest sięgnięcie po mleko specjalistyczne, dostosowane do potrzeb dzieci borykających się z różnymi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Wprowadzenie tego typu mlek zawsze powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Na rynku dostępne są:

  • Mleko modyfikowane bez laktozy, takie jak Enfamil 0-Lac*, które należy podawać dzieciom z nietolerancją laktozy.
  • Mleko częściowo hydrolizowane, jak Enfamil Comfort*, w którym białka mleka krowiego są pocięte na małe, łatwiejsze do strawienia kawałeczki - zalecane jest dla dzieci, które mają objawy łagodnych problemów trawiennych: częste oddawanie gazów, niepokój, płacz, ulewanie, które mogą być identyfikowane jako kolka.
  • Mleko z dodatkiem specjalnego zagęstnika (np. Enfamil Premium A.R.*) - jest to mleko zagęszczone, przeznaczone dla dzieci z tendencją do ulewania.

Niektóre mleka na rynku wyróżnia ich wyjątkowy skład i bardziej zaawansowana formuła. Są one wyjątkowe, ponieważ zawierają dodatkowy składnik, taki jak MFGM (z ang. Milk Fat Globule Membrane). Jest to składnik występujący również naturalnie w mleku kobiecym wspierający rozwój układu nerwowego oraz zmniejszający ryzyko niektórych infekcji u dzieci.(2) Przykładem takiego mleka jest Enfamil Premium MFGM 2.***

Co ważne, przed sięgnięciem po mleko specjalistyczne należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli maluszek boryka się z problemami ze strony przewodu pokarmowego, najpierw należy dociec ich przyczyny.

Jednocześnie pamiętaj, że nawet najlepsze mleko modyfikowane nie zastąpi pokarmu z piersi mamy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca naturalne karmienie minimum do ukończenia 6. miesiąca życia. Dlatego, jeżeli nie występują u ciebie przeciwwskazania do karmienia piersią, przynajmniej przez pierwsze miesiące podawaj dziecku najlepsze na świecie mleko mamy.

Bibliografia:

  1. Gieruszczak-Białek D., Szajewska H. Co zrobić, gdy nie mogę karmić piersią? https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52543,co-zrobic-gdy-nie-moge-karmic-piersia Data dostępu: 18.04.2020.
  2. Hernell O. i wsp. Clinical Benefits of Milk Fat Globule Membranes for Infants and Children.  The Journal of Pediatrics.  2016 Jun;173 Suppl:S60-5.

 

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

* Enfamil O-Lac/ Enfamil Comfort/ Enfamil A.R. - dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.

** Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczone jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinno być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

Komentarze